П очиналите жители на София все по-често биват погребвани в близките до столицата села, а дори и на по-отдалечени места в провинцията, показа проверка на „Телеграф“. Достатъчно е роднините да наемат траурна агенция от региона, която директно контактува с кмета или кметския наместник, имащ правото да разрешава починалият да бъде погребан в съответното населено място.
В някои от близките населени места до София дори вече има и определени такси, а в други все още става единствено с благоволението на кметовете. Според наредбите на повечето общински съвети в Софийска област право на погребение имат покойници без адресна регистрация, които ползват стари гробни места или в случай, че не са изминали между 8 и 10 години от последния погребан роднина. Позволява се и погребване на покойници - чужди граждани, след представяне на документ от съответните посолства, че трупът няма да бъде транспортиран. Има и ограничения в някои от общините - покойници с постоянен или настоящ адрес към датата на смъртта им в други населени места могат да бъдат погребвани, но това отново се заобикаля с разрешение на кмета или съответния кметски наместник. Проверка на „Телеграф“ показа ,че масово починали софийски жители без адресна регистрация в съответната община биват погребвани в околностите на София. Някъде кметските наместници взимат и такси между 200 и 400 лева еднократно. В повечето случаи работят директно с погребалните агенции, които уреждат формалностите и така софиянецът вместо в столицата бива погребван в селото, от което са баба му и дядо му.
Околности
Причината за търсене на места за вечен покой извън София е, от една страна, липсата на места, а от друга - поради значително по-високите цени. Има разлика в стойността на погребенията в столицата и тези в провинцията. Не само около София, но много софиянци намират вечен покой в Перник, Кюстендил, Дупница, а дори и на по-отдалечени населени места, включително има случаи на жители на София, които са погребани при роднини в Монтана, Видин, Велико Търново, Стара Загора и Хасково. Неотдавна бяха разкрити редица нарушения и десетки злоупотреби в дейността на общинското предприятие "Гробищни паркове" в София. Едно от най-фрапантните е, че години наред е допускано да се поругава мястото за вечен покой, а грижи не са полагани. Липсата на места в столицата вече е осезаема и затова повечето от възможностите са кремирани, но някои от близките на починалите не желаят и предпочитат погребението да е традиционно. Цените също са от значение. Така например в Сливница гробно място за вечни времена е 100 лева, докато в София цената е 570 лева. Самото погребение в столицата излиза между 600 и 1000 лева, докато само на 15 – 20 км от София за същата услуга цените са не повече от 500 лева. Изработката на паметник също варира, като цените са в полза на фирми, които ги изработват извън София. Даже много столичани наемат услуги на каменоделци от провинцията, дори близкият им да е погребан в столицата. Причината е, че дори с транспортните разходи, цената излиза в пъти по-ниска от тази, която се предлага от местните майстори.
Такси
Таксите за поддръжка са значително по-ниски в провинцията, отколкото тези в София. В повечето села пък такава такса дори не се начислява, защото единствено близките си поддържат гроба. Няма и необходимост от охрана, защото селата са слабо населени и рядко се извършват поругавания върху гробовете, каквито случаи не са рядкост в София. „Вуйчо ми е в софийските гробища и въпреки че се плаща за охрана, никога не е сигурно и често има набези и правят поразии по гроба му. Погребахме братовчед ми на село и вече 2 години не сме имали никакъв проблем. Няма и хора от малцинствата тук, които да крадат от гроба, както е в София“, разказа за „Телеграф“ Валерия, която е жител на София, но след COVID-19 живее в село на 30 км от столицата. Преди година проверка на новия столичен кмет Васил Терзиев разкри, че съществува схема за продажба на гробни места в Централните софийски гробища. Цената на един гроб е стигала до 20 хиляди лева. Софийските гробища са с обща площ 2900 декара и местата продължават да не стигат.
Гробарите взимат тройно в Благоевград
ВЛАДИМИР СИМЕОНОВ
Поскъпването на всичко у нас не подминава дори мъртвите. От началото на тази година драстично скочиха цените на гробните места в община Благоевград. В стария гробищен парк вече се плаща 200 лева за 15 години напред за гроб, а преди това струваше 50 лева. Още по-бъркащо в джоба е гроб за вечни времена – цената нарасна до 400 лева. В новия гробищен парк тарифите са същите. Изкопаването на гробищно място до края на миналата година бе 90 лева, но с решение на Общинския съвет от 1 януари тази година услугата струва 300 лева. През лятото на 2021 година се обособи нов терен за гробищен парк с ограда, осветление и алеи до новите гробища, но той бързо бе запълнен.
Местата за вечен покой във Варна са пълни
ЛЮБОМИР СЛАВОВ
Гробищата във Варна са пълни, близки на починали чакат със седмици, за да погребат роднините си. Места има единствено в етническите квартали, в новия парк в квартал „Виница“ и този в ,,Галата“. Това съобщи за „Телеграф“ Тодор Генков, управител на общинското дружество „Обреди“. В централния гробищен парк и тези в „Аспарухово“, „Кантара“ и с. Тополи през последните години общинското дружество продава единствено семейни гробници, чиито цени започват от 3950 лв. и могат да стигнат до 6-7 бона в зависимост от мястото, на което се намират, поясни още Генков. Въпросните места за вечни времена са с големината на един парцел, но се копаят в дълбочина, като се зидат с бетонни камери, за да може да се полагат повече тела, обясни той. 600 лв. е цената на едно стандартно гробно място, на такива са ограничени само в няколко от парковете в града, където се погребват хора единствено след проверка на адресната им регистрация, стана ясно още от думите на управителя.
И в Русе има недостиг
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА
И в Русе има проблем със свободните гробни места, затова се предвижда разширение на двата гробищни парка – „Чародейка“ и „Басарбово“. Към парковете ще се присъединят два нови поземлени имота – единият с площ около 2 декара, а другият – около 5 декара. В случая няма да се наложи отчуждаване, тъй като терените са общинска собственост.
Едно от решенията на проблема с недостатъчния брой свободни гробни места са колумбарийните стени. Изкопаването на гроб и погребение в нов гроб струва 162 лева, а в стар гроб – 198 лева. Експресното изкопаване на гроб – до 6 часа от заявяването, е 260 лева, а изкопаването на бетонова камера с иззиждане е 600 лева. Откупуването на гроб за вечни времена в "Чародейка“" е 325 лева, а в „Басарбово“ – 295 лева. Ако гробното място има покривна плоча, цената е по-ниска – сътветно 260 лева и 230 лева.
![Захари Белчев](https://m.netinfo.bg/media/images/50402/50402853/50-50-zahari-belchev.jpg)