Д нес на много места в България възрастни хора и читалищни самодейци възкресяват Карамановден - празника на едрия рогат добитък. Прието е на трапезата да не се слагат свинско месо и сланина, за да бъдат здрави животните в България.
Църква
На 2 януари (католиците го отбелязват на 31 декември) Православната църква почита свети папа Силвестър (314-335). Народът ни го тачи като покровител на животните, и по-специално на биволи, крави и др. Според преданието в зората на християнството магьосникът Замврий убил вол, прошепвайки му името на някакъв езически бог. Тогава св. Силвестър се намесил и с Христовите молитви възкресил животното.
По времето на соца вторият ден от годината бе обявен за професионален празник на биволовъда, но по Юлианския календар се отбелязваше на 15 януари.
Авгиеви обори
Етнолози коментират, че независимо от датата, обичаите са много древни и имат очистителен характер. Те са свързани с ринене на тор от оборите, който не е изхвърлян от Коледа. В миналото това вършели момците, които са коледували. Организирани в дружини от по няколко души, те обикаляли домовете, в които имало едър впрегатен добитък.
Стопаните държали отключени портите и прибирали кучетата, за да не лаят, когато дойдат риначите. Докато те чистели, никой от стопаните не трябвало да излиза навън и да се обажда, защото било на лошо. Според обичая коледарите вземат оставената за тях от стопаните торба с пита, месо и вино. На следващия ден риначите били канени на гости, особено там, където имало мома за женене. Понякога някое от ергенчетата се връщало сутринта на Силвестровден пред дома на своята избраница, за да й изпее любовна песен. Момата излизала с майка си и го черпила с питка и греяна ракия. Но ако някой момък бил обиден или отблъснат от девойката, той можело да си отмъсти, като върне животинския тор в обора.
Подвиг
Според учените тези практики са пряк отглас за един от 12-те подвига на Херкулес - изчистването на Авгиевите обори – символ на нещо крайно замърсено, което често влиза в речника на политиците около избори.
Митът реди, че цар Авгий имал 500 бика, чийто огромен обор не бил чистен от 30 години. Херкулес предлага на владетеля да ги изчисти само за един ден срещу една десета от животните и дъщеря му за жена.
Наричат празника втори Игнажден
Празникът е толкова важен, че на някои места у нас е наричан втори Игнажден. По полазника – първия гост в къщата, се гадае бъдещето. Ако той е заможен или мъдър, то и годината ще е добра и благодатна. Имен ден празнуват Силвестър, Силвия, Силвана, Пламен/а, Серафим/а, Гopан, Гopица.
*Автор: Константин Събчев
Любомир Старидолски