Н яма закон за дрон фантом, който навлиза в периметъра на летищата у нас. Няма и конкретна институция, която е натоварена с действие в такива екстремни ситуации, каза пред „Телеграф“ един от големите ни специалисти по безпилотна летателна техника проф. Димо Зафиров от Института за космически технологии към БАН.
ДРАМАТА НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ: Шест полета са забавени заради дрона!
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов пък нареди на РВД в най-кратки срокове да предложат техническо решение за реакция в такива ситуации. “Необходими са подходящи анти-дрон системи за охрана периметъра на летищата”, заяви още Караджов по повод неидентифицирания дрон, който доведе до закъснението на шест полета.
Инцидент
Неидентифициран дрон е бил засечен от радар на Ръководството на въздушно движение в 21,13 ч. в петък в зоната на контрол на летище София. В продължение на един час от РВД са следили траекторията на полета на дрона, който след това е напуснал зоната на контрол.
За случващото са били уведомени и ДАНС, и МВР. За да се гарантира сигурността на пристигащите самолети, се е наложило да бъде препланирано кацането на няколко самолета, така че да им се осигури безопасна траектория, заявиха от транспортното министерство. С 30 минути са закъснели три излитащи полета, а с по 20 минути три кацащи - два полета на Bulgaria air, два на Ryanair, един на Turkish Airlines и един на Lufthansa. От летището напомниха, че управлението на дроновете над летища и по въздушните пътища на самолетите е строго забранено.
Мерки
„Добре е, че се случи този инцидент, за да се сети някой да вземе мерки, тъй като в момента липсата на организация е недопустима“, каза за „Телеграф“ проф. Зафиров, според когото авиационната общност от години се бори за ред и правила в областта на безпилотните апарати. „В момента реално няма законова възможност дрон да бъде открит, проследен и неутрализиран, ако навлезе над летище.
ДРАМА НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ: Самолет не успя да кацне! (СХЕМА)
Нито МВР, нито ВВС имат право или възможност да го сторят“, допълни експертът. Според него свалянето на дрон с ракети е изключително скъпо и опасно, а заглушаването на връзката с него пречи на гражданските и летищните комуникации. Издирването на собственик впоследствие е трудно, защото дронът може да е самоделка без никакви идентификационни сигнали. „В най-кратки срокове трябва да бъдат създадени правила за неутрализиране на дрон в такава ситуация“, призова Зафиров.
![Деян Дянков](https://m.netinfo.bg/media/images/50408/50408056/50-50-deian-diankov.jpg)