0

Х илядарка може да удари пътната помощ в летните месеци, алармираха пострадали от цените шофьори. Летният сезон е най-натовареният за сектора, призван да спасява закъсали и катастрофирали коли по пътищата на страната. Според представители на бранша повикванията за пътна помощ през лятото са три пъти повече спрямо тези през останалите сезони. Огромното търсене води и до повишаване на цените, въпреки че репатраци у нас има предостатъчно – над 1100 са автомобилите за пътна помощ в регистъра на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

Цени

В момента повечето фирми предлагат спасяване на автомобила от беда извън града за 1,20-1,60 лв./км, като цената се заплаща в двете посоки. Цената зависи от това дали става дума за малък лек автомобил, джип или бус. Оттам нататък се начисляват куп малки такси, като например такава за липсваща кука на автомобила или пък за блокирала една или повече гуми. Такса има и за липсваща гума или цяло колело. Повечето фирми имат и специална такса за „забавяне по независещи от фирмата обстоятелства“, като тя е от 30 до 50 лв. за всеки започнал час. И тук идва следващата ключова особеност – всички фирми имат отделен ценоразпис за услуги, извършени в диапазона 22:00-07:00 ч. Така, ако ви се наложи да търсите пътна помощ нощем, цените са с 30-50% по-високи от дневните.

Тесла

„Телеграф“ изчисли, че при повреда или ПТП на автомобил от София на около 200 км от столицата около Стара Загора репатрирането би излязло до 1000 лв., ако несполуката ви е застигнала в тъмната част от денонощието. Разбира се, не сте длъжен да превозвате автомобила си до столицата, а можете да го закарате до сервиз в най-близкия областен град. Това обаче води със себе си нови разходи и рискове – непознати сервизи, нощувки, както и лични транспортни разходи.

Сигурност

Експерти съветват, че най-лесният начин да си спестите непредвидени разходи на пътя, е да ползвате абонаментна „Пътна помощ“. Сходна със застраховката, тя включва предплащане на такса, срещу която може и да не получите нищо, ако сте късметлия и не ви се наложи да ползвате репатрак. Ако обаче ви застигне неволята, получавате услугата безплатно. В момента най-популярни у нас са услугите на Съюза на българските автомобилисти, като в момента над 113 000 шофьори ползват някоя от абонаментните им карти. Те биват няколко различни видове, като най-евтината включва и отстъпка за годишен технически преглед.

Сметка

„Винаги е разумно да имаш абонамент, защото в момента най-евтината ни карта излиза толкова, колкото ще платите за само едно-единствено репатриране в градски условия на свободния пазар. А с нашите годишни абонаменти имате право да ползвате пътна помощ неограничен брой пъти“, каза за „Телеграф“ шефът на СБА Емил Панчев. От съюза предлагат и по-скъпи продукти, които включват покриване на нощувки при повреда, осигуряване на заместващ автомобил, докато вашияj се ремонтира, както и трансфер на автомобила за смяна на гуми. От съюза осигуряват за абонатите си и помощ на пътя в чужбина чрез партньорски национални автомобилни клубове.

Прегряването най-честа повреда в жегата

Прегряването на двигателя с изхвърляне на антифриз и дори масло е най-честата повреда, заради която се стига до пътна помощ в летните месеци. Друг често срещан проблем в топлото време са спуканите гуми, особено в случаите, когато се кара с несменени зимни гуми през лятото. След повредите идват катастрофите. Основно коли се репатрират заради превишена скорост и неправилно изпреварване поради бързането да се стигне до крайната курортна дестинация. Най-често пътна помощ у нас извън града се вика по трасетата към моретата – магистралите „Тракия“ и „Хемус“ към Черно, и „Струма“ към Бяло море.

Заспиват зад волана, за да избегнат тапите през деня

„Често имаме случаи и на заспали водачи, особено в този сезон, когато хората предпочитат да пътуват нощем, за да избегнат горещините и задръстванията денем“, информира Емил Панчев. Според него напоследък зачестяват и катастрофите с водачи с малък стаж. „Призовавам родителите да не отстъпват автомобили на водачи с 2-3 месеца стаж за дълги преходи. В такива случаи осигурявайте възрастен придружител“, съветва експертът.