Д о месец ще започне изпълнението на пилотен проект, чрез който в поне 100 учебни заведения в страната ще бъдат изградени лаборатории с изкуствен интелект, каза в понеделник управителят на Центъра за творческо обучение (ЦТО) д-р Александър Ангелов при откриването на третата национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“, която се провежда в Златни пясъци. Форумът събира над 300 учители, директори и експерти, които в рамките на два дни ще дискутират съвременните предизвикателства и добрите практики в обучението на деца от най-ранна възраст.
България има шанса да бъде сред първите 20-30 образователни системи, в които изкуственият интелект влиза първо в административните процеси, за да свали товар от учителите, а после и в учебните, допълни Ангелов. Той посочи, че в целия свят преподавателите казват, че основните им проблеми са липсата на свободно време, твърде голямата документация, променящата се среда и недостатъчната им подготовка. Използването на технологиите ще помогне за разрешаването поне на някои от тези въпроси, посочи експертът.
Той коментира още, че не навсякъде по света, дори в напреднали държави, предучилищното образование е част от системата, по-скоро е само отглеждане. България има предимството образованието да се разбира като ценност от много ранна възраст, подчерта той.
Участниците в конференцията бяха поздравени от зам.-кмета на Варна Павел Попов. От името на кмета на Варна Благомир Коцев той посочи, че форумът е посветен на една от най-смислените и значими теми – образованието на децата в най-ранните етапи от тяхното развитие. Образователната среда не е просто място, а е усещане за сигурност, вдъхновение и подкрепа. В предучилищното и началното обучение се полагат основите на личността, на гражданската ангажираност и на бъдещето на нашето общество, каза Попов.
Началникът на Регионалното управление на образованието д-р Ирена Радева поздрави организаторите на форума от ЦТО, като посочи, че те са добър партньор за въвеждането на иновации и подкрепа на професионалните общности. Тя уточни, че експертите от Центъра помагат за споделяне на добри практики и опит.
Освен дискусии, двудневният форум, който се провежда край Варна, включва и практически работилници, демонстрации и открити уроци. Основните направления са изграждането на силна общност, сътрудничество с родителите и плавният преход между детската градина и училище. Ще бъдат представени иновативни подходи като STEAM, дизайн мислене, учене чрез игра, Монтесори и други международно признати методи.
Източник: БТА