0

А втомобилите семейна собственост не могат да бъдат отнемани от пияни или дрогирани шофьори, тъй като са притежание и на двамата съпрузи. Това става ясно, след като хора, чиито коли са задържани от КАТ, завеждат съдебни дела на основание, че те не са единствен собственик, показа проверка на „Телеграф“.

Съпругата на шофьор, който е хванат да шофира с над 1,2 промила алкохол, не може да бъде осъдена, тъй като изобщо не е участник в производството, касаещо отнемането на автомобила, обясниха юристи. Магистратите са в потрес, защото все повече подобни казуси достигат до съдилищата след поправката в Наказателния кодекс (НК) от август 2023 г.

Според нея държавата може да конфискува автомобил, ако шофьорът, който го е карал, е бил под въздействие на алкохол над 1,2 промила или наркотици. Условието е колата да бъде собственост на злоупотребилия водач. Ако не е, то се дължи сума, равностойна на пазарната стойност на превозното средство. Всичко това се случва след решение на компетентния съд.

Казус

При случаите, когато автомобилът е собственост и на двамата съпрузи, обаче практиката на съдилищата е противоречива. Едни магистрати приемат, че колата следва да бъде върната, а не отнемана в полза на държавата, тъй като провинилият се водач не е изцяло неин собственик. Други пък отсъждат, че съпругът е редно да заплати само половината от стойността на автомобила, но той отново не може да бъде отнет, а се връща на съпругата.

Иван Петров е осъден за шофиране с концентрация на алкохол в кръвта 1,33 промила. Присъдата му е влязла в сила на 13 февруари 2024 г. Наложено му е наказание 5 месеца лишаване от свобода условно с 3 години изпитателен срок. Автомобилът му обаче не бива отнет, въпреки че е вписан в талона като собственик. А причината е, че съпругата също има претенции за колата. Подобен казус има и с мъж от Велики Преслав. При него съпругата му изобщо няма общо с делото, не е била разпитвана и също ползва автомобила. В друг апелативен район също тече дело, което оспорва оценката на вещо лице, което е дало стойност, наполовина от цената на колата, но собственикът оспорва, че плащането също трябва да отпадне, тъй като е в развод със съпругата си.

Въпроси

Заради неясноти съдебната практика става все по-объркана и противоречива. По този повод вече има отправени въпроси до съда в Люксембург, разкриха магистрати. Основният спор е дали в случая с пияни и дрогирани шофьори са приложими Директивата на Европейския парламент за възстановяването и конфискацията на активи, Хартата на основните права на ЕС и Рамковото решение за конфискация на облаги, средства и имущество на престъпления. И ако това е така, се поставя въпросът дали автомобилът, който трябва да бъде отнет или да бъде присъдена неговата равностойност, представлява средство за извършване на престъплението. Според голяма част от магистратите задължителното отнемане на колата по такива дела е в колизия с правото на ЕС и с принципа за пропорционалността в Хартата на основните права на съюза. Според българското право съпрузите на пияните или дрогираните, които са съсобственици на колите, нямат възможност да участват в делото, в което се решава отнемането на собствеността им. Според правото на ЕС обаче задължително трябва да им бъде осигурен достъп до съд и възможност да защитят правата си.

Дупка

Друг проблем е дупката, която зейна след измененията в Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, които бяха обнародвани на 26 септември 2023 г. Става дума за създадената нова алинея 7 в член 6 от наредбата. Причината за въвеждането й бе, че досега много шофьори се измъкваха с твърдението, че след като са били спрени за проверка и докато са отивали да дадат кръвна проба, са пийнали една-две глътки за успокоение. Сега обаче пък шофьорите обжалват, че не са били предупредени от органите на Пътна полиция и не са знаели, че не трябва да употребяват за кураж. Според жалещите в съда поради незнание и некомпетентност катаджиите често не спазват новия чл. 7, който гласи: „При връчване на талона за изследване лицето се предупреждава, че до вземане на биологични проби за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози не следва да употребява алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози".

Шофьор заведе иск за 50 бона срещу държавата

Шофьор, който е спипан от КАТ на пътя да кара след употребата на наркотици, съди държавата за 50 000 лева. Причината е, че година след като униформените са го подложили на тест с DrugTest 5000, се установява наличие на амфетамини, всъщност се оказва напълно чист. Още при тестването човекът им обяснил, че пие ибупрофен, защото е преболедувал пневмония, показал и рецепта на катаджиите, но те били непреклонни. След като дал кръвни проби, те се оказали отрицателни. Но до излизането на резултатите минали близо 12 месеца. През това време потърпевшият не можел да управлява автомобил и бил с отнета книжка.

Въпреки че има постановление от прокурорска преписка за прекратяване на наказателното производство, органите на МВР го мотаят още близо месец, преди да му възстановят шофьорските права. Накарали го и да плати за нови регистрационни табели на автомобила, тъй като бил дерегистриран и снет от отчет в КАТ. Заради всичко това невинният човек е завел иск срещу държавата.