О казва се българските червени чушки са хранителния продукт, който възпира косопада. Това се твърди в модното списание Cosmopolitan, цитирано от БГНЕС. Неговиете редактори заедно с лекари и фризьори, изброиха начини за увеличаване на растежа на косата.
Така например трихоложката Доминик Бург подчерта, че здравето на косата зависи от човешкото хранене. Според лекарката в диетата трябва да преобладават храни с високо съдържание на протеини, желязо, витамин В12 и омега-3. Те се съдържат в българските червени чушки, в ягодите, авокадото, боровинките, портокалите, грейпфрутите, спанака. Според нея за ускоряване на растежа на косата спомагат и броколите, боба, сьомгата, бадемите, орехите, яйцата и червено месо.
Отделно в случай на активен косопад, докторът по медицина и дерматолог Хоуп Мичъл препоръча масаж на главата. Според него той насърчава кръвообращението в космените фоликули и особено в комбинация с кокосово и рициново масла, които имат противовъзпалителни свойства. Освен това той отбеляза, че маслата от розмарин и жожоба също са подходящи за масаж.
На свой ред дерматологът Дхавал Бханусали добави, че шампоанът на основата на кофеин може да се използва за ускоряване на растежа на косата. Според него този компонент помага да се намали нивото на дихидротестостерон (DHT), причиняващ косопад. Лекарят обаче обясни, че резултатът трябва да се очаква едва след два-три месеца.
Авторите на материала също обърнаха внимание, че влияние оказват и различните прически. За притежателките на дълга коса, фризьорката Жасмин Грийн препоръчва да сплитате френски плитки или да направите прическа на леки къдрици. В същото време тя предупреждава срещу често боядисване и химическо къдрене.
В заключение трихоложката Бриджит Хил посъветва веднъж седмично да се използва почистващ пилинг шампоан, който трябва да се разпредели със специален апликатор върху целия скалп и да се остави за пет минути.
По-рано през юли руската акушер-гинеколожка Екатерина Волкова изброи основните причини за плешивостта при жените. Според нея с възрастта нежният пол повишава чувствителността към мъжките полови хормони - андрогените. Тя смята, че това явление е свързано с повишени нива на глюкоза и инсулин. Стресът, дефицитът на протеини и нарушенията на кръвообращението в кожата на главата също могат да доведат до оплешивяване.