Е дно от най-мистериозните и най-вече издръжливите животни на Земята бе открито преди няколко години и малцина знаят за съществуването му. Става въпрос бавноходката, наричана още тардиград или водна мечка.
Това е микроскопичен безгръбначен организъм с размери между 0,1 и 1,5 милиметра. Има около 1500 видя, срещани къде ли не – от Хималаите до 6000 метра надморска височина и в морските дълбини до 4000 метра дълбочина.
New Tardigrade Discovery Reveals Secrets of Radiation Resistancehttps://t.co/X2vAMpH2x4
— Crystal (@Crystal82028223) November 5, 2024
Водните мечки нямат дихателна и кръвоносна системи. Имат две малки очи, а храносмилателната система е съставена от уста, устна кухина с двойка стилети, глътка, слюнчени жлези, черво и анус. Нервната система е изградена от надглътъчен ганглий, мозък и нервна верига.
Ново изследване в Китай проучва как тези ужасяващи на вид същества могат да издържат на изключително високи нива на радиация. Тайната на оцеляващите тардигради се крие в тяхната ДНК и уникалните кодиращи протеини.
Изложени на радиация водната мечка започва да произвежда специфичен протеин, осигуряващи им свръхспособности.
„Изследванията на няколко вида тардигради показват, че те са най-устойчивите на радиация животни на Земята“, пишат изследователите. „Те проявяват устойчивост към гама радиация до 3000-5000 грей (Gy), което е около 1000 пъти повече от смъртоносната доза за човека.“
Екипът е направил три ключови наблюдения. Първо, бавноходките имат ген, наречен DODA1, който произвежда пигменти, известни като беталайни. Те помагат за неутрализиране на вредните молекули, които се генерират от радиацията.
Второ, ДНК на водната мечка се възстановява много по-бързо от нормалното, благодарение на специфичен за нея протеин, наречен TRID1.
И трето, увеличава се производството на два други протеина - BCS1 и NDUFB8, които също помагат за снабдяването с енергия.
Комбинирани заедно тези три процеса, които се появяват в отговор на радиацията, помагат на тардиградите да се предпазят от опасните ѝ ефекти. Следващата стъпка е да се провери доколко тези защитни мерки са общовалидни за всички видове тардигради.
Смята се, че тардиградите са се появили за пръв път преди около 541 милиона години. За да оцелеете толкова дълго, трябва да разполагате с много трикове, за да останете живи, казват учените.
„Способността на тардиградите да оцеляват при най-суровите условия продължава да променя представата ни за границите на животинския живот на Земята“, пишат изследователите.
*Източник: Science Alert