Н ов ДНК анализ на немския композитор Лудвиг ван Бетовен показа, че той е имал слабо генетично предразположение към синхронизиране на ритъма, фактор, който е тясно свързан с музикалността. Това доказва, че на генетичните прогнози не трябва да се разчита твърде много, пише New Atlas.
Do we need ‘music in our genes’ to be exceptional? Not always, shows Beethoven’s DNA analysis
— Down To Earth (@down2earthindia) March 27, 2024
story by @preetha___ https://t.co/Vypep4XKvB#Genetics #Music #Beethoven #DNA
Пет проби от коса помогнаха на учените да придобият представа за предразположенията на Бетовен, семейната история, хроничните здравословни проблеми и какво може да е допринесло за смъртта му на 56-годишна възраст.
Основната цел на ДНК анализа на Бетовен е да разкрие здравословните му проблеми. По-специално, прогресивната загуба на слуха, която започва през тридесетте му години и в крайна сметка води до функционална глухота през 1818 г.
Съавторът на изследването, професорът в Института за еволюционна антропология Макс Планк в Лайпциг, Йоханес Краузе, каза, че известният композитор също е имал стомашно-чревни проблеми и тежко чернодробно заболяване.
През последните седем години от живота си композиторът претърпял най-малко два пристъпа на жълтеница, свързани с чернодробното заболяване, поради което се смяташе, че е починал от цироза.
Генетичният анализ не е помогнал на учените да открият точната причина за глухотата на Бетовен. Въпреки това, изследователите са идентифицирали значителни генетични рискови фактори за чернодробно заболяване при Бетовен. Те също така откриха доказателства за инфекция с вируса на хепатит В поне няколко месеца преди последното боледуване на композитора.
Beethoven's work is the essence of classical music, a testament to the human spirit. Celebrate his life and legacy on the anniversary of his passing with Pollini's recording of his late Piano Sonatas.
— Deutsche Grammophon (DG) (@DGclassics) March 26, 2024
🎧 → https://t.co/Qzb9JmRWLK pic.twitter.com/127ctKQXdu
„Това вероятно е допринесло за смъртта му“, подчерта Краузе .
Писма на Бетовен и приятелите му показват, че композиторът редовно е пиел алкохол. Близък приятел пише, че всеки ден на обяд композиторът пиел поне литър вино. Вероятно консумацията на алкохол, съчетана с генетични рискови фактори и хепатит В, се е превърнала в „идеалната заплаха“ за здравето на Бетовен в края на живота му.
*Източник: Vesti