Н ово изследване показва приликите между обитателите на детските площадки и тези в резерватите за примати.

Според учените децата и шимпанзетата споделят дълбоко любопитство към социалния свят около тях.

Специалисти от САЩ и Великобритания са установили, че и двете групи проявяват дълбок интерес към взаимодействията на другите, дори когато това има своята цена. 

В хода на изследването учените откриват, че шимпанзетата и малките деца предпочитат да гледат видеоклипове със социални взаимодействия, вместо такива с участието на един индивид. Оказало се също, че малките деца и мъжките шимпанзета дори са склонни да правят материални разходи, за да получат социална информация.

"Това означава, че социалното любопитство се появява рано в човешкото развитие и е споделено с едни от най-близките ни живи братовчеди, шимпанзетата. Нашият сериозен интерес към живота на другите - помислете само за клюкарските списания и шоутата за знаменитости, изглежда има дълбоки еволюционни корени в рода на човекоподобните маймуни", казва д-р Лора Луис от Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Съавторката на изследването д-р Естер Херман от Университета на Портсмут, Великобритания, на свой ред посочва, че любопитството към това, което правят другите, вероятно е помогнало не само на хората, но и на техните най-близки живи родственици да оцелеят и да процъфтяват в сложни социални групи.

Източник: БТА