П опулярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports.
Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.
Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.
Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.
Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като диско и ню уейв. През 90-те години и в началото на хилядолетието възходът на хип-хопа вероятно е изиграл също определена роля.
Хамилтън и Пиърс предполагат, че намаляването на мелодичната сложност може да се дължи на увеличаването на сложността на други музикални елементи, като например увеличения брой ноти.
Изследователите допускат също, че опростяването може да се дължи и на появата на цифрови аудио работни станции (DAW), адаптирани за работа с кратки и прости семпли (дигитализирани звукови фрагменти).
Друга теория е, че музикалната тенденция отразява лингвистичната: „Цифровата епоха изисква компресиране на езика, така че това, което имаме да кажем, да се вмести в рамките на фиксиран брой символи и да се побере в заглавие“, уточняват учените. Според тях това намаляване на сложността на текстовите съобщения и вероятно на способността за усвояване на сложни идеи може да се отнася и за популярната музика. С други думи, хората може би вече нямат интелектуален капацитет за сложни песни, допускат изследователите.
Резултатите на Пиърс и Хамилтън съвпадат с проучване от 2023 г., в което се анализират текстове от над 350 000 англоезични песни. То установява, че западната поп музика става по-проста и по-агресивна.
Анализът на песни в жанровете рап, кънтри, поп, рок и аренби от 1980 г. до 2020 г. показва, че структурата на текстовете им става по-проста. Текстовите елементи се повтарят по-често, припевите заемат повече място, а използваният речник е по-малък, сочи проучването.
Изследователският екип смята, че развитието в посока опростяване е свързано също с начина, по който сега се консумират песните. Създателите на музика композират своите песни, за да бъдат стриймвани, даунлоудвани, кликвани и гледани колкото се може повече, обяснява Елизабет Лекс от Техническия университет в Грац, предаде БТА.