0

Р езултатите от нова експедиция потвърждават, че учените са открили най-голямото подземно термално езеро в света в пещера на Балканите. По-точно в Южна Албания в зона, забранена за изследвания.

ОТ ПУСТИНЯТА ГОБИ: Дракон следи за греховете ни

Изследователи от Чешката република са открили езерото за първи път преди четири години, но тогава не са разполагали с подходящите инструменти, за да го измерят, се казва в преведено изявление на фондация „Неврон“ - организация, която насърчава изследванията на чешки учени.

Сега екипът обяви, че се е върнал в езерото през 2024 г. с най-съвременни 3D скенери, потвърждавайки, че скритият воден обект е най-големият по рода си, известен на науката.

Учените кръщават езерото „Неврон“ на името на фондацията, финансирала неотдавнашната експедиция. Дължината на езерото е 138 м, а ширината му - 42 м.

„За да може чешката наука да представи това феноменално откритие, беше необходимо да се проведат научни изследвания и прецизни измервания“, казва в изявлението си Марек Ауди, пещерен изследовател, ръководител и на двете експедиции.

Ауди и колегите му за първи път откриват скритата камера, докато изследват граничния регион между Албания и Гърция, който е обект на политическо напрежение повече от век и поради това е бил забранен за някои изследвания.

Докато проучвал района около град Лесковик в Албания, екипът забелязал огромен стълб пара, който се носел от планинска верига, и при по-внимателно разглеждане видял, че той се издига от пропаст, дълбока повече от 100 м, казва Ауди.

Изследователите се спуснали в пропастта и открили обширна система от пещери, включително някои с термални извори и една, съдържаща огромно езеро, каза Ауди.

„По време на първоначалното проучване създадохме основна карта с помощта на нашето оборудване и веднага разбрахме, че сме открили нещо изключително“, казва фотографът и член на експедицията Ричард Буда пред Euronews.

Миналата година, с финансиране от фондация „Неврон“, изследователите се върнаха на мястото с лидарен скенер - уред за дистанционно наблюдение, който използва лазер за измерване на разстояния и създаване на 3D модели - за да картографират подробно езерото. Резултатите показват, че езерото съдържа 294 350 кубически фута (8 335 кубически метра) вода, което се равнява на около 3,5 олимпийски плувни басейна.

Ауди казва пред National Geographic CZ, че се надява да се върне на езерото Неврон, за да го проучи допълнително.

„Това е нещо, което може да има огромно влияние върху разбирането на подземните екосистеми и геоложките процеси. Искаме да разгледаме и други части на пещерата, да научим повече за геологията и биологията на този район“, каза той. 

Преди това изследователите са открили подобно, макар и по-малко подземно термално езеро в Унгария, съобщава Ройтерс през 2008 г. Това езеро и неговата камера, открити под турските бани в столицата Букурещ, са били „най-голямата активна, изпълнена с вода термална пещера и зала в света“ по времето, когато са били открити, съобщава пещерният изследовател Шандор Калиновиц, един от откривателите на езерото.

*Източник: Vesti.bg