Д ракон следи за греховете на хората с всепронизващото си око.
Това разказват старите легенди за извора Айкен, който се намира в китайската част на пустинята Гоби.
Вулкан
Изворът е много горещ и се предполага, че под него лежи вулкан, а водата е наситена със сяра и други елементи. От това идват и цветовете на мястото в червено, кафяво, жълто и зелено, а понякога и в розово и виолетово. Мерили са дълбочината му и са стигнали до 650 метра, но предположенията са, че е още по-дълбок. Но въпреки многото изследвания учените не могат да дадат точно обяснение как този извор се е появил. Затова пък уфолозите и легендите разказват различни истории.
В превод от монголски Айкен означава „ужасен, плашещ“. Цялото място прилича на древните митове за ада, подлагащ на изпитание човешката душа и волята й. Мирише на сероводород, но все пак и без противогаз трудно хората стигат до бреговете на ужасното езеро, което постоянно бълва гореща вода и изглежда, че сякаш бездната на преизподнята се е отворила и клокочи.
Взор
И без дрон или самолет древните хора, бродещи през пустинята, са оприличили това ужасно място на око на дракон. Но погледнато отгоре, наистина се вижда, че то прилича на всевиждащо око на това митично същество на съдбата. Местни легенди разказват как едно време тези земи са били цветущи и райски градини, които са били обитавани от боговете. Но боговете се скарали помежду си, а после се обидили на хората, които не ги почитали. Изоставили мястото и то се превърнало в ужасна пустош. Там се скрил огромен дракон и само неговото око останало да гледа и да следи какви ги вършат хората.
Естествено, след като има история, свързана с богове, то и привържениците на теориите за извънземни в древността виждат пръст на пришълците в този геологически феномен. Според една от версиите отдолу се крие база на извънземни изследователи.
В наши дни Окото на дракона се превръща в туристическа атракция. И става любопитно, че точно заради многобройните мераклии да го видят турагенциите започват все по-усилено да го наричат Окото на дявола. В една от версиите наименованието е и Окото на демона.
Любопитно е, че в близост до Окото на дракона има едно малко и много синьо изворче, което местните наричат Ангелска сълза.
Георги П. Димитров