А кули, напукани с "бело", както се казва на езика на улицата, обикалят плажовете.
Хищниците във водите край бреговете на Бразилия са дали положителна проба за кокаин, съобщиха учени.
Изследователите отдавна предполагат, че морският живот може да бъде повлиян от наркотици, изхвърлени във водата от контрабандисти, като тонове кокаин, открити около Флорида, Южна и Централна Америка.
ВНИМАНИЕ! Нашмъркани с кока акули щурмуват плажовете
Сега проучване на фондацията "Освалдо Круз" в Бразилия откри доказателства, че акулите всъщност са засегнати от дрогата, замърсяваща океана.
Учените са направили дисекция на 13 диви бразилски остроноси акули, които били закупени от малки риболовни кораби.
Sharks off Brazil coast test positive for cocaine https://t.co/Fr7XmdrS51
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 23, 2024
Рибите от този вид прекарват целия си живот в крайбрежни води и следователно е най-вероятно да бъдат засегнати от замърсяване.
Тяхната мускулна и чернодробна тъкан са тествани с помощта на стандартна техника, наречена течна хроматография с тандемна масова спектрометрия - където молекулите се разделят в течност - за търсене на кокаин и бензоилекгонин, основният метаболит в дрогата.
Всичките 13 акули са били положителни за кокаин с концентрация до 100 пъти по-висока от докладваната по-рано за други водни обитатели, установиха учените.
Това е първото проучване, което открива наличието на кокаин в свободно отглеждани акули и установява, че наркотикът е по-разпространен в мускулната тъкан, отколкото в черния дроб на акулите.
Проучването обаче казва, че областта на изследване е "много ограничена" и въздействието на кокаина или бензоилекгонина върху водните организми не е напълно известно.