0

Р азкриха древна тайна, което хвърля светлина върху стария въпрос как и защо древните египтяни изведнъж са спрели да строят прочутите пирамиди.

Има различни теории, но една напоследък взема връх и тя е пряко свързана с "диктата отгоре" - небето проявило своя гняв и всичко се преобърнало в древната архитектура по течението на река Нил.

древната река Нил

 древната река Нил
Pixabay

Едно внезапно потъмняване на небето, обхванало делтата на Нил, може да е оставило дълбока следа върху архитектурата на Древен Египет.

Според археоастронома Джулио Магли от Политехническия университет в Милано, това небесно явление е предизвикало рязка промяна в строителните традиции на фараоните и е белязало нова ера в монументалното строителство, разказва Meteo balkans.

Затъмнението, което промени всичко

На 1 април 2471 г. пр.н.е. пълно слънчево затъмнение внезапно погълнало Египет в мрак.

Pixabay

За цивилизация, която боготворяла Слънцето като най-висш символ на божествена сила, това било не просто природен феномен, а предупреждение, което можело да разклати самите основи на вярата и властта.

Луната закрила светилото по начин, който изглеждал невъобразим за хората на тази епоха. Това било момент на съмнение, страх и размишление – дали това е знак за недоволство от боговете?

В исторически контекст такива събития често водят до значителни социални и религиозни промени, а Египет не прави изключение.

Революционното решение на фараон Шепсескаф

Шепсескаф, последният фараон от Четвъртата династия, управлявал Египет за кратко време, между четири и седем години. Неговото царуване обаче било достатъчно, за да остави своя следа в историята чрез радикално различния подход към погребалните комплекси.

пирамидите били символ на величието на погребаните в тях фараони

 пирамидите били символ на величието на погребаните в тях фараони
Pixabay

Докато неговите предшественици строели величествени пирамиди – триъгълни монументи, символизиращи връзката със Слънцето – Шепсескаф избрал правоъгълна структура, известна днес като мастаба.

мастабата има форма на пресечена пирамида

 мастабата има форма на пресечена пирамида
Jon Bodsworth

Това решение било безпрецедентно и дори изглеждало като отричане на дългогодишните слънчеви традиции.

Политическо и религиозно разцепление

Магли предлага хипотезата, че слънчевото затъмнение е било основният катализатор за този завой в архитектурния стил. Възможно е фараонът да е приел затъмнението като знак, че е необходимо да се дистанцира от култа към Ра и да насочи поклонението към други божества, почитани в северните райони на Египет, като тези от Буто – древен религиозен център в делтата на Нил.

Pixabay

Доскоро царете изграждали своите пирамиди така, че да бъдат видими от Хелиополис – главния религиозен център на слънчевия култ. Шепсескаф обаче умишлено избягва тази традиция, избирайки по-различен и по-земен архитектурен стил. Това не е просто каприз, а вероятно добре премислен политически ход, който да отрази новите вярвания и страховете на обществото.

Затъмнението като предвестник на края на пирамидите

Историята показва, че след Шепсескаф пирамидите вече никога не достигат грандиозните размери и перфектната геометрия на тези от Четвъртата династия. Дали това е било резултат от социални и икономически промени, или причината наистина се крие в психологическото въздействие на едно слънчево затъмнение? Историците все още спорят по този въпрос, но едно е ясно – промяната била драстична.

Pixabay

Докато някои владетели се опитвали да върнат слънчевата символика в строителството си, никой не успял да възстанови величието и точността на пирамидите от предходните епохи. Това подсказва, че съществувал по-дълбок разлом в египетската вяра и самовъзприятие.

Pixabay

Как едно космическо събитие преобърна историята

Днес учените използват модерни технологии, за да изучават влиянието на астрономическите явления върху древните цивилизации. Компютърни симулации и древни записи показват, че затъмнението от 2471 г. пр.н.е. е било реално астрономическо събитие, което съвпада с времето на управлението на Шепсескаф.

Pixabay

Ако тази теория се окаже вярна, това би било едно от най-драматичните доказателства за влиянието на небесните явления върху човешката история. Въпреки че слънчевият култ продължава да играе роля в по-късните периоди, архитектурното решение на Шепсескаф маркира първия голям разрив с традицията и показва, че дори могъщи цивилизации могат да се променят, когато звездите го „заповядат“.

Затъмнението може би не просто е изплашило египтяните – то е предефинирало самия облик на тяхната култура.