О станки от динозаври могат да запазят оригиналните си органични молекули – с което се слага край на 30-годишен научен дебат относно това дали тези съединения се разрушават по време на фосилизацията.
Това разкрива ново проучване, проведено от учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис и Ливърпулския университет във Великобритания. Екипът е открил колаген в тазова кост на динозавър от периода Креда.
Dinosaurs: Groundbreaking revelation settles 30-year-old debate https://t.co/dRQBtDYb26
— Steven Stahl (@Synsidar) February 3, 2025
Колагенът е структурен протеин, който изгражда основната рамка на кости, връзки, мускули, кожа, сухожилия и други съединителни тъкани.
„Нашите резултати имат далечни последици“, заяви проф. Стив Тейлър от Ливърпулския университет в прессъобщение.
От една страна, „откритията ни опровергават хипотезата, че всякакви органични молекули, намерени във фосили, са резултат от замърсяване“, обясни той.
Според екипа изследването може да проправи пътя към нови анализи на съществуващи фосили и да даде нова информация не само за динозаврите, но и за други форми на древен живот.
Откритие в тазова кост на Edmontosaurus
В своето проучване Тейлър и колегите му откриват остатъци от колаген в вкаменената кръстна кост (сакрум) на Edmontosaurus – вид динозавър с патешка човка от колекцията на Ливърпулския университет.
(Смята се, че Edmontosaurus е бил един от последните динозаври, съществували преди масовото изчезване, заедно с емблематични видове като Triceratops и Tyrannosaurus.)
Изключително добре запазеният фосил тежи 48,5 паунда (около 22 кг) и датира отпреди 68-66 милиона години, от периода Късна креда.
Той е открит в формацията Хел Крийк – геоложки пласт, богат на динозавърски фосили, отложен от речни потоци на крайбрежна равнина със субтропичен климат в днешна Южна Дакота, САЩ.
Анализът доказва наличието на колаген
Екипът подлага тазовата кост на различни анализи, включително усъвършенствани методи за масспектрометрия (метод за анализ на веществото чрез определяне на отношението на масата към заряда и количеството заредени частици, образуващи се при въздействие върху веществото с цел йонизация - бел.ред.), които позволяват детайлно изследване на състава на материала.
Резултатите разкриват наличието на аминокиселината хидроксипролин – съединение, което в костите се среща единствено в колагена.
„Това изследване безспорно доказва, че органични биомолекули – като колаген – присъстват в някои фосили“, заяви Тейлър.
Той допълни, че откритието може да мотивира палеонтолозите да преразгледат архивните микроскопски изображения на вкаменени кости.
„Тези изображения може да разкрият запазени участъци от костен колаген, което ще предостави готови фосилни проби за бъдещи анализи на протеини“, обясни той.
Според Тейлър, „това би могло да разкрие нови връзки между различни видове динозаври, които досега остават неизвестни.“
*Източник: Vesti