0

У чените предлагат да спасят живота на Земята, като го съхранят на Луната в съвременен космически Ноев ковчег.

Според нова статия в списание BioScience в това "лунно биохранилище" могат да се съхраняват криоконсервирани проби от най-застрашените видове на Земята, за да се опази нейното биоразнообразие.

IStock

Пробите ще бъдат защитени от земните проблеми, вариращи от природни бедствия и климатични промени до геополитически конфликти, поради това, че се намират далеч, на Луната.

Това необичайно решение е предложено от изследователи от Националния институт по зоология и консервационна биология на Смитсониън, като се предполага, че най-застрашените видове на Земята могат да бъдат запазени дълго в бъдещето.

"Поради безбройните антропогенни фактори голяма част от видовете и екосистемите са изправени пред заплахи от дестабилизация и изчезване, които се ускоряват по-бързо от способността ни да спасим тези видове в естествената им среда", пишат изследователите в статията.

Според Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) над 45 300 вида в света са застрашени от изчезване, което представлява 28% от всички 163 040 вида, които сме оценили.

IStock

В тях над 18 000 вида са обявени за "застрашени", а други 10 000 - за "критично застрашени". Някои групи животни са по-застрашени от други: 41% от видовете земноводни и 37% от акулите и скатовете са застрашени от изчезване, в сравнение с 26% от бозайниците и 12% от птиците.

Изследователите предлагат да се съхраняват криоконсервирани проби от животинска кожа и фибробластни клетки, които са вид клетки, намиращи се в съединителната тъкан в цялото тяло. Те са започнали да тестват проби от звездоброец (Asterropteryx semipunctata), за да видят дали техниката за криоконсервация ще проработи.

Криоконсервацията е процес, използван за запазване на клетки, тъкани или цели организми чрез охлаждането им до много ниски температури. При тези температури биологичната активност, включително биохимичните реакции, които биха довели до клетъчна смърт, ефективно се прекратяват.

Преди замразяването биологичните материали се обработват с криопротектори - вещества, които предпазват клетките от увреждане по време на процеса на замразяване. След това материалът се охлажда бавно до изключително ниска температура, което помага да се предотврати образуването на ледени кристали, които могат да увредят клетъчните структури.

Изследователите предполагат, че Луната е идеалното място за съхраняване на тези материали, тъй като в някои райони близо до полюсите е много студено. Това би могло да позволи използването на по-малко енергия за съхраняването на пробите и по-малко човешка намеса.

Разбира се, този лунен ковчег е далеч от нас. Изследователите отбелязват, че няколко предизвикателства включват запазването на пробите в безопасност по време на транспортирането им в космоса, международното сътрудничество и въздействието на космическата радиация. Въпреки това един ден на Луната може да се намират последните бастиони на някои от най-застрашените ни видове.

*Източник: Vesti.bg