0

О т „Машината на времето“ на Хърбърт Уелс до „Интерстелар“ на Кристофър Нолан , възможността за пътуване във времето е очаровала хората от векове.

Но въпреки че звучи като чиста научна фантастика, физиците вече вярват, че пътуването във времето наистина е възможно. Всъщност учените казват, че хората вече са го направили, пише Daily Mail.

Но преди да започнете да планирате пътуването си до древен Рим, експертите предупреждават, че пътуването в реално време не прилича на това, което виждате във филмите.

Може да изглежда очевидно, но тук, на Земята, всички се движим във времето със скорост една секунда в секунда. Въпреки това, благодарение на теорията на Айнщайн за общата теория на относителността, е възможно да се пътува във времето по-бързо от тази скорост.

Колкото по-бързо може да се движи някой, толкова по-бързо може да пътува напред във времето - прескачайки през векове време само за минути, докато се доближава до скоростта на светлината.

Въпреки че този ефект е едва доловим при по-ниски скорости, това означава, че всички астронавти на Международната космическа станция (МКС) са „пътешественици във времето“, скачащи напред в бъдещето.

Пътуването в реално време обаче не означава прескачане от една точка на времевата линия към друга. Според НАСА „пътуването във времето“ е по-бързо от една секунда в секунда. И докато това звучи невероятно, космическата агенция твърди, че това всъщност е възможно.

Всъщност всеки се движи напред във времето с различни скорости в зависимост от това къде се намираме и колко бързо се движим. Това означава, че пътниците във времето са навсякъде около нас всеки ден.

Д-р Аласдар Ричмънд, философ и експерт по пътуване във времето от университета в Единбург, каза за Daily Mail: „Айнщайн ни учи, че колко бързо минава времето в заобикалящата ни среда варира в зависимост от вашата скорост. По същество това означава, че колкото по-бързо пътувате, толкова по-бавно преживявате времето”.