0

- Г-н Илиев, да започнем с най-голямата новина, изборите в САЩ. Какво видяхме, какво се случи там?

- Случи се една културна революция в САЩ, на власт дойде човек, който вярва, че Америка трябва да е силна икономически. Да се съобразяват всички с нейната икономическа и културна мощ. Да се върне към това Америка да бъде гледана като флагман на свободата, да се спрат конфликтите, които могат да се разразят в трета световна война. Разбира се, това е надеждата. Доколко ще се реализира, зависи от това дали Тръмп ще успее да се еманципира от влиятелните лобита като неоконсервативното такова, което винаги търси да наложи със сила американските интереси. Това обаче завършва с много ненавист към Америка и много проблеми в местата, където това се случва. Според мен Тръмп си е научил урока и ще се опита да върне Америка отново на пътя на икономическия прогрес и въобще връщането към някакви начала, които са били успешни във времето за тази велика държава.

ЗВУЧЕН ШАМАР: Мелания Тръмп отказа да се срещне с Джил Байдън, наруши традициите!

ПОДЛО: Руска телевизия публикува голи снимки на Мелания Тръмп! (СНИМКИ)

Внучката на Тръмп: Илон Мъск придобива статут на чичо (ВИДЕО+СНИМКИ)

ХА, НАЗДРАВЕ: В Русия правят водка "Тръмповка" в чест на новия американски президент (СНИМКА)

- А всъщност не наблюдаваме ли едно оттегляне на САЩ през последните години от каквито и да е било конфликти. Защото ако се върнем назад, имаше време, където Америка активно участваше в много мисии. И ако изключим чисто оръжейното подпомагане на Украйна и Израел, САЩ в момента нямат почти никъде военна активност.

- Америка има 800 бази и 60 000 военни в Близкия изток в момента. Тя подкрепяше и Майдана. Днес това, което прави Израел, като се бие на 7 фронта, би било невъзможно без помощта на Америка. За съжаление обаче американските данъкоплатци вече не могат да го възприемат това нещо. И пържолата в магазина става от 9 долара 18 долара. И някои хора казват, че инфлацията е 20 процента, но добрите по математика знаят, че тя е 100 процента. И колкото и да се прикрива статистически, те го усещат по джоба. Ако сега инфлацията се мереше както през деветдесетте години при Клинтън, тя щеше да е доста по-висока. Тоест реално Америка е от 2 години в рецесия. Това няма как да се хареса на хората.

- Данните обаче са различни. Америка е регистрирала рекордна заетост. Не е просто икономическа причина...

- Чуйте ме внимателно, ако се използваха методите за мерене на инфлация от 90-те, инфлацията щеше да изяжда икономическия растеж и Америка да е в рецесия. Но днес нещата се мерят по друг начин и нещата изглеждат чудесни. Само че американците не се чувстват така. Излизат и подкрепят Тръмп, който им обещава друга икономическа ситуация.

- Да, аз искам точно на Тръмп да се върнем. Вие в няколко ваши изказвания твърдите, че светът се е разминал със световна война след избора на Тръмп. Какво имате предвид?

- Нещо много просто. Ако няма разговор между Изтока и Запада, а демократите отказваха този разговор, защото те казваха: Путин е равен на Хитлер. Няма разговор. Ако това нещо продължава, в един момент дори американците да се дръпнат настрана и да кажат – не, няма да подпишем да се стреля с далекобойни ракети в Русия. Това Байдън го спря, защото така ставаше трета световна война. Докато британците и германците натискаха това нещо да се случи.

Путин „на косъм" от натискането на червеното копче!

- Но Шолц така или иначе не позволи използването на такива оръжия.

- Всъщност техните генерали от генералния щаб натискаха. Разговорът е, че всъщност европейците са по-скоро тези, които са войнолюбиви. Коалицията на Шолц се разпадна донякъде и за това. Защото едни подкрепят тези действия, други не. И ето, ако Тръмп се върне и се продължи разговорът с Изтока, третата световна война се разминава. Защото в един момент европейците ще осъзнаят, че не могат да водят войната и да плащат сметката за нея без Тръмп и Америка да е зад тях. И точно това ще ги усмири. Защото най-вече британците се бутат към тази война. Вървят натам. Но Тръмп го каза много ясно, с тези ядрени арсенали това е краят на света. И точно затова казвам, че с Тръмп сега си отдъхнахме от тази опасност.

- Оказа се, че американците всъщност го харесват, въпреки проучванията преди това.

- Ами да, те искат уважението към Америка като икономическа суперсила да се върне, а не да се гледа на нея с омраза като полицая, който отива и шамаросва. Има вътре много патриоти, които се борят за това. Те искат да върнат престижа на Америка като по-скоро миротворец и дипломат.

- Нямате ли усещането, че светът е така или иначе в някакъв по-глобален конфликт, отколкото преди три години примерно. Украйна, Близкият изток, опасенията от конфликт в района на Кореите, между Китай и Тайван по на юг.

- Много сте прав. Бих казал ние сме в частична прокси световна война чрез различни регионални конфликти. Засега това се отлага, но във всички тези регионални конфликти се сблъскват играчи, зад които стоят глобални сили. Русия, Китай, Иран... Но в крайна сметка са Изтокът срещу Запада. Всички тези събития могат да се окажат един голям проблем за целия свят. Не казвам, че Тръмп е някакъв месия, който ще ни освободи от тези опасения завинаги, но е шанс да поемем глътка въздух. И да започнем да разговаряме дипломатично помежду си. Това е единственият път.

- Изтекоха тези дни в „Уолстрийт джърнъл“ и други медии т.нар. план на Тръмп за спиране на войната в Украйна. Коментира се голяма демилитаризирана зона, въоръжаване на Украйна, но отлагане на влизането й в НАТО и т.н. Чухте ли за това? Осъществим ли е този план? (междувременно администрацията на Тръмп отрече този план – бел. ред.)

- Илюзия! Тук вече трябва реалностите да се разберат ясно. Възприятията на различните засегнати са се променили заради реалностите на водене на войната. Конкретно Русия днес кара влака в тая война. Тя няма да позволи замразяване на конфликта, снаряжаване на Украйна след Минските споразумения от 2014 година. Украинците са смели и успешни войници и може би най-силната армия на НАТО, без да е в НАТО, когато ползват екипировката и оборудването на Запада. Руснаците не биха позволили това да се случи, когато имат стратегическа инициатива. А те я имат. Със стотици хиляди въоръжени и опитни войници, добре снаряжени в Украйна. Докато при самата Украйна ситуацията е коренно различна. От една страна огромна емиграция и намаляващо население, енергийната й система е смазана. Та вече не е в състояние да водят успешно тази война. Започнаха и мобилизации по улиците.

- Това с мобилизациите се случва и от двете страни.

- Да, но руснаците имат много по-голям ресурс в това отношение. Така че инициативата е по-скоро на терен при руснаците. Те не са глупави и знаят, че няма полза от това нещо да продължава. И мисля, че никога не са имали идея да завладяват Европа. Те искат да спрат някъде и да са сигурни, че Украйна, когато вече няма война, ще се готви за следваща. Тук е много трудно просто Тръмп да им каже спирате от днес за утре. Но ще ги подтикне да се седне на масата на преговорите. Тръмп казва, че 20 години няма да влизат в НАТО, но според мен руснаците ще поискат по-дълъг хоризонт. Поне 50 години.

- 50 години не са ли много дълъг период за историята, особено за европейската? Ние сме свидетели на какви ли не превратности за последните 50 години. Реалистично ли е да се говори с такива категории?

- Затова ви казвам, че това, което ще се направи, ще е частично и може би всички знаят, че няма да се спазва. Това обаче е голямото напрежение, дали все пак ще седнат да си стиснат ръцете.

- Ами бъдещето на НАТО в такъв случай? Ето вече се говори за поне 3%, които членките трябва да отделят от БВП за въоръжение. Накъде вървят нещата?

- НАТО има много добри връзки с военнопромишления комплекс. Самата Америка дава по един трилион за отбрана. И за да спре войната в Украйна, това е удар и върху този бизнес. И тези липсващи пари трябва да дойдат отнякъде. Казвам го като икономист. Това ще стане с по-високи отчисления и ние българите включително. Според мен бъдещето на НАТО е наистина да се насочи повече към отбрана. Опитите за разширяване водят до притеснения във всички държави, които не са в този блок. Не само Русия, но и Китай.

- НАТО надали пречи на Китай, не е ли твърде далеч?

- Ами точно това щях да кажа. Още от 60-те години има една експанзия на НАТО към Тихия океан и в района на Австралия с идеята да се парира Китай военно още отсега. Това е и една от следващите стъпки в световното противоборство. Америка срещу Китай.

- Но нека отидем сега във вашата дисциплина, в икономиката. Какво да очакваме като промени и икономически, и политически ние, България и нашият си регион? Тръмп вече размаха пръст на Европа.

- Не е добра политиката на протекционизъм. Митата, за които говори Тръмп, са проблем като цяло за световната икономика. Ако всички въведат мита, то стоките ще станат много по-скъпи за нормалните хора. Но това, което може да направи той, е да спре конфликта в Близкия изток. От икономическа гледна точка за нас това е най-страшният. И това по линия на мигрантите, по линия на спирането на доставки на нефт, на стоки. В противен случай, ако там нещата продължат да ескалират, това са вече неподозирани рискове за нас и за нашия бюджет. Дори не можем на този етап да ги калкулираме. Не знаем и Турция как ще реагира с позицията си в Босфора и проливите. И при условие, че ние вече не играем с руснаците, трябва да имаме гарантиран енергиен ресурс за индустрията. Турция започна една игра за влизане в БРИКС и контриране на Израел. А вече се превърнахме и в нетен вносител на ток. С бързото въвеждане на Зелената сделка не правим ядрени централи.

- Това провокира и следващия ми въпрос. Само преди дни подписахме с „Уестингхаус“ и „Хюндай“ за нови ядрени мощности. Това в посоката на енергийната ни независимост. Това решава ли ни проблема?

- Вижте, това е крачка в правилната посока. Дойде момент, глобален, в който вече нито една нация, която иска да оцелее, не може да си позволи да няма енергийна сигурност. Въпросът не е какви са реакторите, руски, американски, чешки или френски, а въпросът е да ги има. Мен това, което ме притеснява, е макар и днес да сме като политическо представителство евроатлантически ориентирани, поне на думи, няма да успеем с тези темпове да реализираме 7-и и 8-и блок заради политическото безвремие, как да го кажа... лобистки намеси.

- И още в посока на енергията. Тръмп е почитател на шистовия газ като източник, като очакванията са в САЩ тази дейност да бъде възобновена. Да очакваме ли и тук ренесанс? Да последваме примера в духа на енергийната независимост.

- Когато внасяме втечнен газ от САЩ, внасяме всъщност и шистов. Ако сме толкова зелени, би трябвало да се откажем от това и просто да умрем от глад. Начини за сравнително безвреден добив на шистов газ има дори и в България и са разработени в 60-те години като технология. Тук е важно дали самите ние знаем какви количества имаме. Трябва да знаем какво имаме. Това би позволило и на политическата ситуация тук да е по-отворена към изследването поне на такива залежи. И ако тези количества ги има, можем да си решим проблема и за век напред. Но това, което ме притеснява като негативна тенденция, е това безумно дупчене на земята за перки. Те са огромни и особено в Добруджа.

- България има най-малко в сравнение с всички. Германия, Гърция дори, да не говорим за Северно море... Нашето е смешна работа.

- Обстоятелствата го предполагат. Тук при нас делът и на „Натура“ е много голям. И вървят в посока към Добруджа. Златна Добруджа, която дава храната. И идват фирми от пренаситени пазари като Германия.

- Но перките нали не пречат на земеделието?

- Но става въпрос за гигантски перки, два пъти по-големи от нормалните. Това е нещо изключително масивно и много неравномерно разпределено. И би попречило на окрупняване на земеделски площи. Ние нямаме този ресурс като Северна Европа. Трябва да кажем – дотук, не. Дори бих приканил да се мисли върху мораториум върху това нещо.

- Ще сме единствените в света с такъв мораториум тогава...

- Хайде да сме с нещо единствени в света в интереса на това да има хляб.

- Добре, и за финал, какви времена ни очакват? Добри или лоши, най-вече в икономически план?

- Аз съм умерен оптимист. Аз смятам, че всичко е в нашите ръце. Разбира се, има обстоятелства, които не можем да заобиколим, но Тръмп и неговата бизнес ориентация е една възможност всички да започнем да си гледаме интереса. И ако си държим юздите на бюджета, подсигурим храната и енергийната ни независимост, ще сме направили това, което зависи от нас. Това трябва да ни е цел.

Това е той:

  • Кузман Илиев е български икономически и политически анализатор, журналист и продуцент. Роден е през 1986 г. в София.
  • Завършва Френската езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“.
  • Магистър по публичен мениджмънт от Института за политически изследвания в Тулуза, Франция.
  • Докторант по икономика от Стопанската академия в Свищов.
  • Започва да се занимава с консултантски и продуцентски бизнес.
  • Участва в изследвания на Съвета за икономически и публични политики към УНСС.
  • На парламентарните избори през април 2021 г. е кандидат за народен представител в листата на ВМРО-БНД, за 24-ти и 25-и МИР – София, издигнат от гражданската квота.
  • През юли 2023 г. оглавява Съюза за стопанска инициатива.