0

- Г-н Алибегов, ДДС за ресторантите скочи от 9 на 20% от 1 януари. Има ли повишение на цените заради по-високия налог? Водени ли са разговори за удължаване на антикризисната мярка?

- Първо искам да кажа, че това не е окончателно. Това се случи, защото нямаше разглеждане на бюджет. Също така един месец отне на Народното събрание да избере председател и съответно нямаше време да се гледа удължаването на бюджета. Ние водихме преговори с политическите сили ГЕРБ-СДС, „ДПС - Ново начало“, БСП и „Възраждане“ и те подкрепят изцяло оставането на диференцираната ставка за тази година, но трябва да се свика бюджетна комисия, което ще е факт във вторник. Очакваме, че ще има удължаване на Закона за бюджета и до 20 януари това ще се случи и съответно ще се върне старата ставка от 9%.

ЧНГ: Ресторанти вдигнаха цените с лев!

Алибегов: Бакшишът на сервитьорите е незаконен!

- Със задна дата ли ще се приеме по-ниската ставка?

- Не, няма как. Когато се приеме и се обнародва в „Държавен вестник“, вече ще е факт. Дотогава ресторантите ще трябва да отчитат оборотите си на 20% ДДС. Това счетоводно не е никакъв проблем. Жалко е, че се стигна дотам заради неразбориите в Народното събрание. Но много са ударите по бизнеса като цяло след 1 януари.  А именно цената на тока скочи с 8 на сто, компенсации няма, защото няма бюджет. Също така минималната работна заплата се вдигна, цената на хляба скочи с 30 на сто заради ДДС, който се вдигна от 0 на 20%. Заложено е в бюджета скачане на акциза на алкохола и на бирата, което също ще удари нашия бизнес. Цената на водата, на газа също се повиши.

Очакваме, че всички доставчици ще започнат да изпращат съобщения, че вдигат цените на продуктите, които поръчваме. В същия момент браншът няма как да повиши цените, защото има допустимост, която може да се плати от клиентите и очакваме да се случи нещо лошо за бизнеса. Нито една страна членка на ЕС в такава ситуация не си позволява да пипа ДДС ставките. 23 държави в Евросъюза от 25 имат намалена ставка на ДДС за хотелиерство и ресторантьорство, и то от 2008 година, което няма нищо общо с пандемията. Защото те са преценили, че този сектор не може да понесе 20% ДДС.

Всички държави са намалили ставките на 9%, или наполовина от налога, с който се облагат останалите бизнеси. У нас това се случи заради това, че отне много време на партиите, за да се разберат. Хубаво е, че има партии, които ги изброих, които се интересуват от икономиката и от туризъм и милеят за родния бизнес. Защото останалите, които не подкрепят тези ставки, се интересуват само от себе си. Това са популистки партии, с които не сме и говорили, защото няма смисъл.

- Имахте ли среща в Министерството на финансите?

- Не, те не ни отговориха на искането за среща и не разбирам защо. Но това е политически въпрос, който не може да бъде решен от Министерството на финансите. Преди Нова година искахме една среща с министъра на финансите, за да обясним каква е ситуацията в бранша, но явно тази институция не се интересува от това, под претекст че те са служебен кабинет и нищо не могат да направят.  Видяхме, че и проектът за бюджет за 2025 година беше отхвърлен от експерти по финансите така или иначе. При такива големи дупки в бюджета и да вдигнеш ставката на ресторантьорския бизнес, което евентуално щяло да доведе до ръст на приходите с 400 млн. лв., което изобщо не е сигурно, че ще се случи. Това е изключително разочарование, тъй като никой не поема отговорност как се стигна до тази дупка. Тя не е заради нашия бранш и българския бизнес, който носи на гръб държавата. Тя е заради некадърно управление на финансите, на които никой не им търси отговорност. Ние в частния бизнес носим отговорност за бюджетите си, за данъци, за банкови плащания по кредити, за персонала, за заплатите и семействата на тези хора. Когато ние правим грешки, ние носим отговорност. А в случая управлението на финансите в последните 4 години ни докара до дупка от 18 млрд. лева и сега искат да я запълнят с по-високи данъци за бизнеса.

- Споменахте, че не се изплащат помощи за тока, защо?

- Защото няма бюджет. Докато не се приеме бюджет, няма как да продължи изплащането на помощите за тока. Нищо не може да се случи, докато не се приеме бюджет, където са и разпоредбите за ДДС за хляба, ресторантите, компенсациите за тока. Затова съм обнадежден, че ще се работи с бързи темпове, защото не става дума само за един сектор, цялата българска икономика виси на този бюджет.

- Имате ли план за действие, ако ДДС остане 20% дори и след приемането на удължаването на бюджета?

- Ние водихме разговори през декември с политическите партии и от тях получихме 100% уверение, че ще внесат и подкрепят текстовете за оставане на ДДС ставката на 9% за ресторантите. През последните 4 години същите тези политически партии са подкрепяли тази мярка. Затова не мисля, че ще се случи подобно нещо и не сме обмисляли вариант това да не стане. Проблемът обаче е, че отнема време, а това струва пари на бизнеса. Например, ако януари 2024 година една фирма е внесла 20 000 лева ДДС, тази година ще трябва да внесе 40 000 лева ДДС. Няма откъде да дойдат тези пари, ако не се вдигнат цените. Ние разчитаме на държавата, че ще действа, за да не се вдигат цените и съответно да се товарят клиентите. За да се вземе от тях, трябва да се вдигнат цените с 11%.

- Какво е увеличението на цените на доставчиците на продукти за година?

- Това ще мога да кажа до дни, след като всички ресторантьори получат съобщения от различните доставчици за увеличение на цените по ред причини. Но основно увеличението на цените ще е заради поскъпването на тока и газа. Също така ще има увеличение и при тестените изделия заради брашното и хляба. Ако в бюджета се приеме увеличаване на акцизите на алкохола и бирата, също ще се отрази върху цените на доставчиците.

- Скокът на цените на тока, водата, газа ще се отрази и върху инфлацията, а това е единственото условие, което не сме изпълнили за влизане в еврозоната. Смятате ли, че страната ни ще може тази година да го изпълни?

- Аз мисля, че на първо място държавата и управляващите трябва да гледат българската икономика. Ако един бюджет с 3% дефицит застрашава работещите и българската икономика,  тогава трябва да отложим влизането ни в еврозоната до стабилизиране на икономиката. Ние изгубихме 3-4 години в лутане със служебни кабинети, в грешни решения. Много отдавна можехме да сме в еврозоната. Но след като се взеха толкова грешни управленски решения, след като имаме 18 млрд. лв. дупка, на първо място са българската икономика, бизнесът и работещите. Иначе за България влизането в еврозоната е много хубаво. Ние отдавна работим с еврото. Наемите, цените на имотите, на автомобилите всичко е в евро. Това не е никакъв проблем, не се очаква рязко увеличение на цените заради валутния борд. За България ще е хубаво да влезем в еврозоната, но ако това ще е за сметка на българския бизнес и на работещите в него, със сигурност е грешно решение. Аз мисля, че политиците ще вземат правилните решения, ако не могат да наваксат тази дупка по нормален начин, без да се застрашава бизнесът и работещите.

- Влизането в еврозоната ще повиши ли имиджа ни, ще привлече ли повече туристи и съответно клиенти на заведенията?

- За туристите ще е по-добре, защото няма да е необходимо да обменят пари, като идват в България. Съответно и за българите ще е по-добре, като пътуват в държави в ЕС. За нашия бизнес като цяло няма да е негатив, ще е по-лесно за туристите, идвайки от Гърция или Румъния, ще си плащат в евро.

- Има ли готовност за преминаване от евро в лева?

- Аз съм един от инициаторите на идеята в менюто да има цени в евро и в лева минимум една година. За да няма спекула, за да няма менюта в евро с различни цени, да няма скок на цените. Тук говорим за частен бизнес, не може да се определя на хората кой на колко да продава, но е хубаво за българските клиенти да има цена в лева и евро, за да може всеки да си сметне и да види, че не е излъган.

- Каква е ситуацията във вашия бизнес, възстанови ли се на нивото от 2019 година?

- Оборотите не са се възстановили, хората харчат по-малко пари. Има възстановяване от това, че са се вдигнали цените заради инфлацията, но като цяло не е. Толкова много кризи станаха след това. В момента разходите са ни нараснали с над 30-40% спрямо 2019 година, но цените не са се повишили с толкова. В момента цената на тока за нас е 181 лева на мегават и ако тази цена е по-висока, има компенсации. През 2019 година цената на еленергията е била 82 лева. Но не е само токът, цената на труда също е нараснала. В последните 3 години нашият сектор е с най-висок ръст на заплатите поради липса на хора. Работната ръка от чужбина, за която се твърди, че се наемат оттам, защото било по-евтино, е абсолютна лъжа. Те не са по-евтини, а напротив по-скъпи са. Защото освен езиковата и религиозната бариера трябва и да се обучават и стават по-скъпи. В заключение бих казал, че всичко е нараснало като разход, но приходите са същите като през 2019 година.

- А предлагате ли работа за ученици и студенти?

- Няма желание от младите да работят в ресторанти и кафенета. Днешното поколение не обича физически труд, а нашият бизнес е именно такъв. Младите са по-ориентирани към дигитализацията, а в нашия бранш е почти невъзможно. Има някаква дигитализация, но тя не може да замести човешката ръка. В едно предприятие, в което са работили 30 човека, със закупуване на две машини може да намалите персонала на 20 души, но при нас това е невъзможно. При нас има ръчен труд в кухнята, в почистването, приготвяне, сервиране, тоест 95 на сто от работата е ръчна.

- Какви са възнагражденията, които се дават на наетите в този бизнес?

- Възнагражденията са различни, на места готвачите взимат 4000-5000 лева на месец. Сервитьорите са с около 1200 лева заплата, но те взимат бакшиши, като за тях все още не може да се разберем с НАП как да се официализират. В момента бакшишът у нас е нелегален, тоест тази дума не съществува в закона. Ако НАП дойде на проверка и установи наличие на повече пари в сервитьора, се води кражба, въпреки че самите данъчни ходят по заведения и оставят бакшиши. Ако дойдат на проверка и има 1000 лева оборот, ако има 100 лева от бакшиш, данъчните пишат акт.

- Какво предлагате вие в тази връзка?

- Ние искаме той да е официален, но без да се облага с данъци. Защо да се товари бакшишът с налози, няма логика да се налагат данъци. Касовата бележка е обложена, парите, които давате като клиент, вече са обложени, колко облагания искат още да има? Не сме опрели до бакшиша на сервитьора, на таксиметровия шофьор или на фризьора. Апелът ми към политиците е да действат по-бързо, за да може да се овладее ценовият шок, който ще последва. Колкото повече време няма бюджет, толкова спекулата ще се увеличава. В един момент в нашия бизнес ще сме длъжни да вдигнем цените, което също е лошо. Защото има една допустимост в нашия бранш на цена. И да не забравяме, че ресторантьорският бранш, освен че е семеен бизнес в България и е за развлечение, не е задължителен, не е нужно да посещавате ресторант, но при цената на хляба и лекарствата те са задължителни.

- Вие искате ниската ДДС ставка да стане постоянна мярка, работи ли се в тази посока?

- Да, ние искаме да стане, както е в Европа, но е необходимо стабилно правителство, което да работи поне 4 години. На него ще представим анализ с европейски практики и анализи, на базата на които да вземат решение. Когато имаме временни правителства за няколко месеца, никой не иска да се ангажира да вземе каквото и да е дългосрочно решение. Всеки е за малко, а на бизнеса му трябва най-вече предвидимост. За да може да предвижда разходи, приходи, инвестиции, ремонти, нови обекти и така нататък. Затова има нужда от предвидимост. Последните четири години ни върнаха 10 години назад.

Това е той:

Завършил е бизнес мениджмънт във Виена

В ресторантьорския бизнес е от 2012 г.

От 2018 г. е председател на Българската асоциация на заведенията