- Старши комисар Николаев, има ли вече яснота от какво е предизвикан пожарът във вилната зона „Острицата 2“ край Бургас, който лумна в понеделник?

- Пожарът беше ликвидиран още на 14 юли, като оставихме дежурни екипи, които да реагират при възобновяване на отделни огнища и на места, където не е хубаво изгасено вследствие на изгорелите постройки. Три екипа дежуриха през нощта срещу вторник, а през деня на 15-и останаха два екипа, като рядко се налагаше тяхната намеса и всичко бе загасено. Тогава направихме и оглед заедно с Областната дирекция на МВР в Бургас. Потвърди се първоначалната ни информация, че огънят е тръгнал от дворове във вилната зона. Повече коментари за причината не мога да направя, понеже тече разследване, но за съжаление човешкият фактор вероятно пак е причина за възникването на пожара. След като е в дворовете, очевидно нещо се е случило там.

ОГНЕНИЯТ АД В БУРГАСКО: Изгоряха 30 къщи, спасиха млада жена с малки деца! (ВИДЕО)

- Какво е обобщението на щетите?

- При огледа видяхме, че са изгорели и 6 леки автомобила, като част от тях не са били в движение. Унищожени са и един мотоциклет, две каравани, три фургона, десетина навеса и над 40 постройки. Част от тях са полумасивни, десетина са масивни сгради. Останалите са повече от сглобяем тип, част от които са били и изоставени. Високите треви, непочистените дворове, както и изключително сухото време и силният вятър бяха причината голяма част от тези постройки да изгорят.

- Тоест недобрата поддръжка на имотите също е повлияла за разрастването на щетите, така ли?

- Да. За съжаление беше тясно. Не мога да кажа по какъв начин е правено, но няма добър достъп за нашата едрогабаритна техника. Трудно се движат пожарните автомобили в зоната, не е почистено... Тези къщи, които бяха с почистени дворове и имаше зеленина, беше много по-лесно да ги спасим. Други, които определено отдавна са изоставени и не се поддържат, а са правени с подръчни материали като тип бунгало или буквално дървени бараки, нямаше как да бъдат спасени. Видяхме и гаражи, които са сглобявани на стопански способ от дъски.

- Може ли да кажем, че този пожар беше голямото предизвикателство за вас това лято?

- Трудно е да се прецени, защото нашата регионална дирекция вече трета седмица поред е в доста сериозно натоварване. Имахме такъв голям пожар и в района на Карнобат, където спряхме пожара в първите дворове и огради на населеното място. После мина и през Айтос, където възникна в единия край и мина през вилната зона, където изгоряха дворове и няколко паянтови постройки. Имаше такова произшествие и в село Садиево, община Айтос, където огънят също беше спрян на метри от населеното място. Над 2000 декара обхвана и пожарът при Росеново, където също изгоряха изоставени постройки, тип вили. В понеделник, докато течеше пожарът в Острицата, имахме и друг в района на село Зидарово и село Габър, където огънят бе в горски масив. Там също останаха екипи да гасят и щетите са на площ около 10 000 декара, от които 800 декара горски масив с широколистни дървета и гореше низово. Наистина не знам какво може да се определи като най-сериозно предизвикателство.

- Екшънът това лято по-голям ли е в сравнение с предишните години?

- Бих казал, че това лято е натоварено. В последните 5-6 години не сме били свидетели на такъв голям брой произшествия на голяма площ и с такава интензивност, изискващи голяма техника. Колегите работим на много високо темпо и се чувства умората от това да се случват произшествия почти ежедневно. На „Острицата 1“ също имаше пожар преди две седмици, когато изгоря паянтова постройка и треви, храсти и два бора. Миналата седмица във вилната зона на Изворище също имаше инцидент, където вследствие на силния вятър се получи докосване на електропроводите на преносната мрежа, оттам възникнаха искри, които запалиха на три места около вилната зона, а силният вятър разпространи пожара на голяма площ от няколкостотин декара. В същия момент възникна пожар и в района на село Бата и там имаше опасност за село Медово посред нощ. Там бяхме съсредоточили голяма част от екипите и цяла нощ гасихме пак над 3000 дка. Така че за нас всяко произшествие, при което има опасност за населено място, е сериозно предизвикателство.

- Като обобщение коя е основната причина за пламването на пожари?

- В 90% от случаите е замесен човешкият фактор. В повечето случаи говорим за човешка дейност – дали е небрежно, дали е умишлено няма как да сме сигурни. За един от големите пожари е доказано и сме наложили административни санкции. Извършвали са заваръчни дейности в двора, оттам възниква пожарът и силният вятър го разпространява. Обадили са се на телефон 112, но докато пристигнем, огънят се беше разпространил на голяма площ. Друг пожар също беше ясно, че е от човешка дейност при почистването на двор. Няколко пожара възникват и от пътя. Единият е след запалване на микробус, вследствие на което възниква пожар. Колегите гасят микробуса, а през това време огънят се разпространява на ожъната нива и се разгръща на по-голяма площ.

- Имате ли достатъчно ресурс, за да се справят с толкова много бедствия?

- Една от големите дирекции сме в страната и най-голямата по площ. Като кажат Бургас, повечето хора си мислят за морето, но нашата територия обхваща две планини – Странджа и Стара планина. Имаме и немалка жътвена кампания. 946 хиляди декара обработваеми земи има в област Бургас. Структурите ни не са малко, но за съжаление нямаме във всяка една община. Бих казал, че с екипите, с които разполагаме, и с организацията, която сме създали, досега се справяме и не се е налагало да идват да ни помагат колеги от други съседни дирекции.

- Каква е честотата на случаите, при които ви търсят да вадите хора от автомобили след пътнотранспортни произшествия?

- Бих казал, че в последите години сякаш има спад на ПТП-тата, при които се налага ние да вадим хора., което много ни радва. Има ПТП-та, но сме щастливи, че в последните случаи, в които ни викат за помощ, пристигайки или установяваме, че няма толкова тежко пострадал, или успяват да го извадят, преди нашият екип да пристигне, и да го качат на линейката. Но произшествия има и ние знаем районите, където най-често се случват. Единият е участъкът между Созопол и Приморско. Друга отсечка беше пътят за Слънчев бряг, но сега с новия околовръстен път там имаме спад на катастрофите. Няма как да не споменем и автомагистралата. Имаме по-добро обезпечаване с техника, с която да реагираме и да сме по-ефективни при такива произшествия. Радваме се, че в последно време малко по-рядко я ползваме. 

- Какво е редно за пореден път да припомним по отношение на предпазването от възникване на пожари?

- Първо мога да кажа, че още през април в областна администрация Бургас проведохме съвещание с областния управител, всички кметове и държавни предприятия. Приканихме ги да направим нещо различно от предходните години и да организираме заораване около населените места. Така че, ако възникне пожарът в суха трева, храсти или нива по време на кампанията, да не може да влезе в населеното място. Някъде се получи, не на всички места. Това е нова мярка, която се опитахме да приложим в нашата област. Миналата година опитахме да направим това в движение, по време на сезона, а тази искахме да действаме превантивно още от пролетта. Друга такава мярка е забраната за почистването на пасища и паленето на огън при подготвянето на зимнина. Тук е мястото за призива към всички, да, хубаво е и трябва човек да си подготви зимнина, но моментът категорично не е подходящ. Сега не е моментът за паленето на огън на открито, както за подготовка на зимнина, така и за барбекю. Трябва да сме внимателни и с туристическите газови бутилки предвид честото къмпингуване край морето и ползването на такива бутилки за приготвянето на храна. В момента силният вятър, сушата и липсата на мерки за осигуряване на уреди за първоначално гасене – пожарогасители, тупалки и др., водят до пожари със сериозни загуби. Трябва да се обърнем и към тези, които имат имоти в малките населени места, нека да им обърнат внимание, да си почистят дворовете, да прекопаят или да заорат около тях. Това може да е ключово и да спаси тези имоти от следващия пожар.

- Безводието е проблем за цялата страна, отразява ли се то по някакъв начин и на работата на пожарникарите?

- На този етап не мисля, че имаме някъде такъв проблем. Да, в някои населени места се появяват такива, но разчитаме на водоноските, които са осигурени от общините. Добра организация и стиковка имаше още в началото на сезона с община Бургас, за да могат техните две водоноски да могат да работят с нашите пожарни екипи и да има през лятото хора, които да могат да ги докарат при нужда по всяко време на денонощието. От община Поморие закупиха миналата нова водоноска с помпа, която при необходимост може и сама да гаси, ако се наложи, с доброволците. Разчитаме много на общините да осигурят водоноски за действия при пожар, които да могат да се придвижват и до по-трудно достъпни места и там, където няма водоснабдяване. За съжаление сме притеснени, защото в края на август и през септември е времето, в което най-масово се подготвя зимнината. На територията на община Средец често възникват пожари и там вече имаме проблем с населени места, в които няма вода. Надявам се да не го усетим това нещо.

- Какво трябва да знае всеки, за да реагира адекватно при възникване на пожар?

- Първо трябва да сме сигурни, че сме положили всички усилия, за да избегнем този риск – да не палим огньове на открито, да не допускаме детска игра с огън и да избегнем барбекюто и туристическите газови бутилки... Да внимаваме и къде спираме нагорещените двигатели, защото вече не един и два са случаите, в които нагорещени двигатели, спрени в тревата, причиняват пожари, важно е и да не се изхвърлят в тревите стъклени бутилки, буркани, стъкла и незагасени цигари. Иначе, когато пламне огънят, най-важно е свидетелите да се обадят първо на телефон 112 и да ни дадат повече време, за да реагираме, а не да се опитват да гасят сами и тогава да се обаждат. Трябва първо да звънят и след това да започнат опит да гасят или да забавят разпространението на пожара. Давайки ни точно място и локация и подавайки правилната информация, ние знаем какъв вид и колко броя автомобили да изпратим. Когато ситуацията се преувеличава, в желанието си да сме ефективни ще изпратим повече техника и това може да ни забави за някой друг инцидент.

- Увеличават ли се санкциите, които налагате?

- Всяка година налагаме такива, когато може да докажем извършителя. Тогава се предприемат административни санкции. Миналата година имаме няколко такива случая, тази също вече имаме административна мярка, която за физически лица е от 200 до 500 лева, ако е първо нарушение. Имаме и случаи, когато не сме сигурни, но предполагаме и тогава се правят предупреждения и се пускат и разпоредителни документи от колегите от полицията?

- А дали има пиромани рецидивисти?

- Поне ние на този етап не сме наясно да има такъв. Чудехме се за Карнобат, където в няколко дни край град възникваха различни пожари, но по-скоро не мисля, че има такива.

- Какво може да кажете на пожарникарите от цялата страна, които в момента наистина са сериозно ангажирани?

- По-скоро искам да благодаря на колегите от структурите в нашата област да тяхната всеотдайност. Затова, че всички, които биват повикани допълнително и не са на работа, се явяват максимално бързо в желанието си освен да помогнат на своите колеги, да бъдат съпричастни и с поредното бедствие и предизвикателство пред нас. Сигурен съм, че всички в цялата страна са подложени на сериозно натоварване. Надявам се да издържим до края на летния сезон, когато ще може по-спокойно да се възстановим.

ТОВА Е ТОЙ:

Старши комисар Николай Николаев е роден през 1984 година

Завършва Академия на МВР – специалност „Пожарна и аварийна безопасност“ и започва работа в системата на МВР през 2008-а

Последователно е заемал различни длъжности като инструктор

Бил е началник на Първа районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас

Преминал е курс по линия на програмата за антитерористична подкрепа на Държавния департамент на САЩ

През 2022-а той бе назначен за директор на РДПБЗН-Бургас