- Митрополит Антоний, как реагирахте, след като чухте за скандалната поръчка на МВР за закупуване на икони и балони за 420 000 лв.?
- Прочитайки новината, че МВР ще разследва обществена поръчка за икони, ме накара да се поинтересувам повече по този въпрос. Когато става дума за икони, това са свещените образи на светиите, които се използват в храма, които са обект на молитвата на всеки православен християнин. Особено за незапознатите едно такова заглавие може да внесе смут в душата, както и на мен самия. След това разбрах, че става въпрос за кампания срещу войната по пътищата, за едно спазване на регламентите и законите и иска да подсети хората, че трябва да са отговорни зад волана.
ЕКСКЛУЗИВНО: Джигит щял да убие митрополит Антоний! (ВИДЕО)
- Вие самият сте шофьор и затова ви питам. Тази икона би ли могла по някакъв начин да въздейства върху един средностатистически българин, който редовно прави нарушения на пътя?
- Няма как автоматично, защото иконата на светеца, на Божията майка или на Господ Исус Христос първо трябва да е в сърцето на вярващия. Ако ти не вярваш в Бога, не спазваш правилата за движение и законите в държавата, няма как автоматично тази икона да ти въздейства. Светият синод и свещенослужителите всяка година се молим за жертвите на пътя – има специален ден за това. Постоянно призоваваме от амвона на църквата хората да бъдат съвестни граждани, а не само добри християни. По-големият проблем според мен е тази превенция, която трябва да бъде за спиране на войната по пътищата. Постоянно трябва да се напомня на хората за отговорността, която носят за самите себе си, за хората с тях, за хората, които са в колите отсреща и на пешеходните пътеки, тротоарите. Това трябва да бъде не само една кампания, а най-вече българската държава и органите, които отговарят за това, да покажат твърдост при спазването на закона.
Епископ Антоний във Ватикана с новия папа Лъв XIV
- Казвате, че и вие сте изпитали смут в душата от скандалната новина и че иконата няма как да повлияе автоматично?
- Да. Съмнявам се колко хора биха приели иконата и биха си я сложили в колата, ако не изповядват християнските морал и ценности.
- Много хора ли са това според вас?
- Мисля, че повечето вярващи християни имат кръстче в колата. Това е една акция, която иска да покаже някаква загриженост, но по този неправилен начин.
Митрополит Антоний в Телеграфно подкастът
- Виждала съм преди години да се прави молебен на пътя, да се хвърля захар срещу катастрофи. Прави ли се още това от свещеници?
- Прави се молебен, но не се хвърля захар, защото това са езически ритуали и ние не вярваме в това. За нас е важна молитвата, водосветът. Ние се молим Бог да пази шофьорите, но за да ги пази Господ, трябва и те да спазват правилата. Няма как да сядаш зад волана, употребил алкохол или упойващи вещества. Знаем, че лозето не иска само молитва, а и мотика. И както четем в Светото писание, ако Господ не опази града, напразно ще бди и стражата. Но стражата трябва да бди, за да опази Господ града. Това е двояко отношение между хората.
- Вие имали ли сте рискова ситуация на пътя?
- Имал съм, да. Естествено пак с Божията помощ съм успял да го преодолея, но това е било въпрос на секунди.
- Какво е станало и кога?
- Преди доста време. Имаше кола в насрещното, изпреварваше естествено неправилно. Трябваше да се прибера максимално, за да можем да се разминем. Този човек се движеше с голяма скорост на двупосочен път. Аз съм шофьор от 23 години и това е доста смущаващо. Благодаря на Бога, че се разминахме. За мен трябва да има строго прилагане на закона.
- Спасил ви е Господ?
- Господ, реакция. Вярвам, че е Господ, защото всичко е в Божиите ръце.
- Вие карате и в чужбина. Каква е разлика между нашите и чуждите шофьори?
- Първо, те спазват знаците, правилата, толерантни са. Ако по някакъв начин ти изгасне колата на кръстовище например, няма да бъдеш освиркван, нагрубяван, замерян. Хората разбират, че на всеки може да се случи. Чувствам се по-спокоен и шофирам по-спокойно.
- Спирали ли са ви полицаи у нас и като ви разпознаят, какво ви казват?
- Спирали са ме. Първо ми проверяват документите и след това ми пожелават приятен път. Има едно уважение от органите на реда. Аз съм се стараел винаги да бъда изряден.
- Другата тема, която разтресе България, е изучаването на религия или добродетели в клас. Имаше рязка реакция „срещу“, как си го обяснявате?
- Обществото е доста разделено на „за“ и „против“ за всичко, което се случва. Ние го виждаме в съвремието, в което живеем. Това, което трябваше да бъде направено по-старателно, е да се даде по-голяма информация за въвеждането на предмета „Религия и добродетели“. Няма две мнения по въпроса, трябва да бъде въведен като задължителен предмет.
- Защо?
- Защото добродетелите, ценностите, тези морални основи и устои на всяко едно развито и съвременно християнско общество, са неизменен зaлог за борба с всички негативни прояви, особено сред подрастващите. Те са най-податливи, неукрепнали и ако не бъдат формирани правилните възприятия и норми, в които трябва да живеем, няма да е добре. Убеден съм, че ако питаме родителите по друг начин – дали са съгласни децата им да растат здрави, да не посягат към наркотиците, към алкохола, да нямат полов живот, преди да бъдат зрели, то никой няма да каже, че не го иска. Тук говорим за духовното здраве и всеки здравомислещ човек, ако се замисли, ще види, че корените на физическото здраве са в духовното. Те са свързани.
- Казахте, че този предмет ще бъде задължителен, а всъщност родителите ще имат право да избират?
- Той ще бъде задължителен, но ще има 3 форми, от които те ще могат да изберат. Той ще бъде редовен предмет, както се изучава математика, български, информатика. Естествено ще има и свобода в избора – тези, които се числят към православното християнство, могат да изберат профила „Православие“, тези, които се числят към мюсюлманската общност, ще учат ислям, а пък тези, които не искат тези форми, ще учат добродетели.
- Кой ще преподава?
- Има преподаватели, които са завършили в богословските училища в България. Кадри ще се намерят, а предметът ще се въвежда поетапно. Ако си спомняте, 1997 г., когато се въведе информатиката като редовен предмет, в по-малките населени места компютрите стояха заключени в стаите и в читалищата. Нямаше кой да преподава, но във времето се намериха учители. Ние имаме добра база, защото в по-големите градове и областни центрове вече се изучава религията като свободно избираем предмет. Искаме да изградим една духовно здрава система в подрастващата младеж, която ще бъде за добруването на тях, на семействата им.
- Вие говорихте ли по тази тема с просветния министър Красимир Вълчев?
- Да, ние имахме среща с министър Вълчев.
- Как го усетихте – иска ли да се въведе предметът, или ще го направи, защото така трябва? Питам ви, защото, когато човек е искрено вярващ, ще го направи по един начин, ако не е – всичко ще протече протоколно.
- Моето усещане е, че министър Вълчев осъзнава какво ще бъде благотворното влияние на предмета в подрастващата младеж и ще възпита едни морално и духовно здрави деца.
- А той самият вярващ ли е?
- Вярващ е.
- Вие познавате и повечето народни представители, те по-скоро вярващи ли са, или са атеисти?
- Моето наблюдение е, че те са вярващи. Вижте, няма човек, който да не вярва, дори най-големите атеисти. Може да не вярват в Бога, но вярват посвоему в нещо свое. Това, което виждам в народните представители на църковни събития, те по свой начин съпреживяват самите моменти по време на богослужението.
- По ваше лично мнение кой е най-силно вярващият политик?
- Не мога да кажа, защото това е нещо много лично. Ние сме общували с различни политици, няма да споменавам имена, защото пак ще започнат спекулации. Обществото е свикнало да гледа външната обвивка на хората. Вярата е нещо съкровено.
- Питам ви неслучайно за вярващите политици. Ето например в САЩ президентът и вицето му Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс се гордеят с това, че вярват, там се започва с „Бог да благослови Америка“. У нас това е някаква химера като че ли. Има ли български политици, които да изрекат „Бог да благослови България“ и да го вярват наистина?
- Има такива, да. Аз съм посещавал веднъж САЩ, но там от портиера в хотела до най-големия политик казват „Бог да благослови“. Те са закърмени с тази вярва в Бога. При нас прекъсването на традицията по време на комунизма има значение. Затова ние искаме да възстановим именно изучаването на религията, за да бъдем и ние като тези общества, които да казват „с Бога“.
- Споменахте за времето на комунизма и как са спирали хората да ходят на църква, да честват големите християнски празници. Днес има ли политици от БСП, преди от БКП, които са искрено вярващи, или продължават да си седят атеисти?
- Виждаме хора, които идват на служба, но не мога да зная какво става в душата им. Виждам ги, че идват на служба, но за мен това, от една страна, показва институционално уважение, което не е малко. Вярата е нещо много лично, може би трябва да попитате техните изповедници, ако имат. Това е като с иконите, за които говорихме по-рано. Ако сложим в колата, без да вярваме, ако палим свещ в храма да е показно, нямаме никаква награда от Господа, а напротив – по-голямо осъждане. Вярата трябва да бъде осъзната, да бъде жива и дейна. Не е нужно всеки ден да се показваш пред камерите, когато си в храма. Ти може да отидеш в най-малката църква, да останеш сам с Бога и това да ти достатъчно.
- Вие бяхте във Ватикана, говорихте с новия папа Лъв XIV. Видяхме, че той преди няколко дни си сложи и българския подарък – омофор. Какъв знак е това и имаме ли шанс скоро да дойде в България?
- Това, първо, е знак на уважение. И на мен, като ми подарят нова одежда, и аз гледам да я сложа много скоро в знак на уважение и признание. А дали папа Лъв XIV ще дойде у нас, това е въпрос на неговия протокол, виждания и покана от римокатолическата общност в България. Поканата трябва да дойде оттам.
- Младите хора се информират вече от социалните мрежи – TikTok, Инстаграм, Ютюб, а вие пък се стремите да достигате до тях. Има ли място Господ в мрежите? Ето, има и свещеник – Ириней, когото наричаме TikTok-попа. Него го питат за всичко, включително за магии и т.н.
- Аз се радвам, че можем чрез тази платформа, каквато са социалните мрежи, да бъдем близко до хората и да достигаме до повече. Що се отнася до отец Ириней, мисля, че това, което прави, е полезно. Той е отделил време да говори с хората в съвременната платформа TikTok и това е своеобразен амвон, а той благовести оттам и дава правилни отговори, които да изведат в правия път човешките души. Нека да има такива свещеници като него, за да са полезни на паството.
- Кое е най-странното нещо, което са ви питали в социалните мрежи?
- Най-различни неща ме питат – дали имам кучета, котки, но аз нямам, защото пътувам много и просто нямам време.
Цялото интервю с митрополит Антоний гледайте в Телеграфно подкастът 👇
