0

С ветещ кръгъл площад форум ще бъде поставен на мястото на мавзолея в столицата. Инсталацията се нарича „Между миналото, което е на път да се случи, и бъдещето, което вече е било“. Тя представлява кръг от светещи букви, на които може да се сяда.

В кръга хората ще дебатират, а в центъра застава медиатор. Авторът Красимир Терзиев предполага, че мястото ще стане „силен събитиен генератор” с възможни партньори Асоциацията на дебатите, учителите по история на столичните училища, мрежата на чуждестранните културни институти и др.

Светещият площад е фаворит сред проектите за съвременно изкуство в градска среда, кандидатствали по общинската програма „Навън“. 

12 проекта са подадени в тазгодишната сесия на програмата, като към досегашната локация се присъединява и езерото в столичния квартал „Дружба. Програмата стартира през 2018 г. с дискусионния проект „Бронзовата къща“, която беше монтирана по повод председателството на България на ЕС. След това на празното място, където беше мавзолеят, се появи инсталацията „Един човек“, която представляваше човек телевизор. 

Другият предпочетен проект представлява плаваща панелка в езерото „Дружба“ и всъщност е къщичка за патици. Инсталацията представлява макет на блок от квартала, който на фона на Витоша кара зрителите да съзерцават със самоирония живота си като отражение във водата на езерото, пише авторката Мина Минов. Двата избрани проекта ще бъдат разгледани в Столичния общински съвет.

Другите участници в конкурса предлагат различен поглед към пространството. Има „Огледална гора“, която представлява инсталация от огледални пана. „Изкривяване“ е реминисценция на „кривите огледала“ в парковете. „Расте, но не старее“ пък е инсталация, която периодично може да се обновява, като се започне от фигурата на праисторическата Венера и се стигне до композиция от сини балони