Л ютият хрян, освен че придава екзотичен и пикантен вкус и на най-невзрачното ястие, има лечебни свойства. Достатъчно е да започнете да стържете корените и ще усетите как лютивината отпушва ноздрите ви, а от очите ви започват да капят сълзи. И така неусетно сте изгонили вирусите и от стаята, и от тялото си. Хрянът, този толкова непретенциозен за отглеждане корен, придава неповторим вкус на всички есенно-зимни салати. Отлична добавка в сос за риба, картофи, месо, дивеч и, разбира се, супи. Ако ядете шкембе чорба през деня и после се срещате с хора, по-добре да подправите супата си с настърган хрян вместо чесън, защото няма да излъчвате характерната миризма след това.
Съхранение
Ако не е удобно да го съхранявате на коренчета, то можете да си го настържете и да си приготвите от него заготовка за всякакви сосове. Просто се настъргва на ренде, поставя се в стъклени бурканчета и се залива с оцет. Ако имате домашен винен оцет, е най-добре, но оцетът от бъз му придава особен екзотичен нюанс, подобно е действието и на този годжи бери. Идеята за ябълков оцет към хряна не е особено добра, защото не си пасва с яркия характер на хряна. Рецептата е повече от проста, след като се настърже хрянът, се посолява, слага се в бурканчето и се залива с оцета, който сте си избрали.
Олио
Може да се залее и с олио вместо с оцет, но в такъв случай неговият парлив вкус сякаш изчезва и се губи от характера му. Така че оцетът си е оцет. Държи се в хладилника и може да се добавя дори само в този вид към супи и други ястия. Но могат да се направят и зашеметяващи комбинации в зависимост от ястието, което приготвяте.
С цвекло
Една от най-честите употреби е да се добавят няколко лъжички към салата от настъргано червено цвекло, корени от целина, дюли, ябълки, моркови. Към постна супа от лапад или спанак пък може да се прибави специална смес с люти чушки. Препърлят се сухи люти чушлета, може и да са пресни, нарязва се китка магданоз или листа от целина или пресен джоджен, в зависимост от вкуса или това, с което разполагате в момента. Чушлетата се накъсват или смачкват. Смесват се с настъргания хрян, добавя се сол и олио. Сосът е готов и всеки може да си добавя, колкото може да търпи на люто.
С джоджен
Идеята да се ползва босилек, който напоследък навлезе много и в българската кухня, не е особено добра за комбинация с хряна. Босилекът ще претъпи острия му вкус и няма да му позволи да изяви най-доброто от себе си. Вместо босилек, можете да ползвате джоджен, който ще подсили свежестта му и ще добави ментов аромат към соса. Процедира се като в горната рецепта. Тези, които обичат чесън и имат нужда да излекуват настинка, могат да прибавят към тази смес и счукани скилидки чесън, няколко люти чушки. След това мажат на филийка гърмящата смес и след няколко часа ще са здрави.
Корените са мощен диуретик
Ето и едни от най-важните качества на хряна за здравето. Той е мощен диуретик и средство за справяне със заболявания на бъбреците и пикочни проблеми като цистит и образуване на камъни, благодарение на диуретичните си и антибактериални свойства.
Растението стимулира отделянето на храносмилателни сокове, които подобряват и забързват смилането на храната. Консумацията му е препоръчителна и при ниска киселинност на стомаха.
Хрянът помага за отхрачване, отпушване на дихателните пътища и успокоява възпаления в тях и в белите дробове.
Съдържащите се в хряна фитонциди действат като антибиотици и убиват вредните и опасни микроорганизми. Листата му помагат за справяне с нежелани лунички и пигментни петна по кожата.
Други жизненоважни елементи за правилното функциониране на организма, които се намират в растението, са калий, калций, фосфор, сяра и желязо. Освен тях захари, етерични масла, витамини от група B, целулоза и каротин също са постоянни съставки на хряна.
Светлана Трифоновска