В неделя (18 май) Евертън ще излезе за последен път на „Гудисън Парк“. Така след 133 години история ще бъде сложен краят на митичния стадион. Това ще са общо 2791 мача, включително и този утре срещу Саутхемптън.

Ето кои са най-важните дати за „Гудисън“:

24 август 1892: Откриването

„Гудисън Парк“ официално е открит от лорд Киниърд, президент на ФА. Интересното е, че той е единственият играч, който е участвал в 9 финала за ФА Къп. Стадионът е построен върху „Меър Грийн Фийлд“, след като като директорите на Евертън се скарват с Джон Хулдинг, бивш президент на Евертън и собственик на „Анфийлд Роуд“, на който „карамелите“ играят в предишните 9 сезона. Новият стадион е построен за 3 месеца и струва 3500 тогавашни паунда, като е с 3 трибуни. Това реално е първият футболен сезон в Англия, като е със съблекални, съдийска стая и офиси.

2 април 1892: Първия мач

Куриозното е, че стадионът не е открит с футболен мач, а със състезание по лека атлетика. Първият футболен двубой е 9 дни по-късно, като Евертън бие с 4:2 Болтън в контрола. Първият шампионатен мач е 24 час по-късно – 2:2 срещу Нотингам пред 14 000 зрители. Автор на първия гол е Хорас Пайк от Форест. Първата победа на Евертън е с 6:0 на 24 септември срещу Нютън Хийт, който 10 години по-късно става Манчестър Юнайтед.

31 март 1894: Финал за ФА Къп

„Гудисън“ е домакин на финала между Нотс Каунти и Болтън, като „свраките“ бият с 4:1. Стадионът е домакин и на още един финал за ФА Къп – през 1910 година, когато Нюкасъл побеждава Барнзли.

13 октомври 1894: Първо дерби с Ливърпул

Гореспоменатият господин Хулдинг основа Ливърпул се раздялата с Евертън. „Червените“ печелят промоция през сезон 1893-94. Първото дерби събира 44 000 на „Гудисън“, а Евертън бие с 3:0.

1926: първите треньорски „землянки“

„Гудисън“ е първият стадион в Англия, на който се появяват типичните за Англия треньорски „землянки“ - вкопани в земята пейки, на които сядат треньорите и резервите. Това става през 1926 година, като в Евертън копират идеята от шотландския Абърдийн.

5 май 1928: Головият рекорд на Дикси

Евертън става шампион кръг преди края и големият въпрос в последния мач е дали легендарният Дикси Дийн ще счупи рекорда от 59 гола на Джордж Камсел. За тази цел Дийн трябва да вкара 3 гола на Арсенал на „Гудисън“ и той завършва хеттрика си в 82-ата минута. Дийн завършва сезона с 60 гола в първенството, като този рекорд е неподобрен.

1948: Рекордна посещаемост

74 721 фенове отиват на „Гудисън“ за мача от ФА Къп между Манчестър Юнайтед и Ливърпул, като още 12 000 остават пред стадиона. Този рекорд е подобрен няколко месеца по-късно по време на мърсисайдското дерби, като на стадиона се стичат 78 299 зрители. Това си остава и рекордната посещаемост на „Гудисън“.

21 септември 1949 г: Загуба на Англия

На този ден Англия пада с 0:2 от Република Ирландия, като за „трите лъва“ играят Том Фини, Били Райт и Уилф Маниън.

1958: Отопление на терена

„Гудисън Парк“ е първият стадион в Англия, на който е инсталирано отопление на терена. Поставени са над 20 километра кабели под тревното покритие, като цената е 16 000 паунда.

12 юли 1966: Пеле вкарва на България

На този ден Пеле става първият футболист, който се разписва на три световни първенства. Той вкарва първия гол при победата с 2:0 над България, като след него се разписва и Гаринча. На „Гудисън Парк“ се изиграват общо 5 мача от Мондиал'66. Интересно е, че полуфиналът Англия - Португалия е трябвало да бъде на този стадион, но 48 часа преди неговото начало от ФА и ФИФА решават да го изместят на „Уембли“. Така на „Гудисън“ се  играе другият полуфинал ФРГ – СССР, а местните фенове го бойкотират и на трибуните има едва 38 273 зрители.

1 март 1980: Дикси Дийн умира на стадиона

Най-голяма легенда на Евертън Дикси Дийн умира на „Гудисън“ по време на мърсисайдското дерби с Ливърпул. След като няколко години не посещава стадиона, тъй като кракът му е ампутиран, Дикси обядва на стадиона с Бил Шенкли, но малко по-късно получава инфаркт. Пет години по-късно – на 9 март 1985 година, почти на същото място по време на мача с Ипсуич умира след сърдечен удар и легендарният мениджър на „карамелите“ Хари Катерик.

Още много за четене за футбола по света и у нас – в новия брой на „Мач Телеграф”