0

И стинският живот е много по-сложен от един футболен мач, заяви с голяма доза спокойствие Мирон Муслич преди шестия си мач начело на Плимут.

Само няколко часа по-късно последният в Чемпиъншип поднесе голямата сензация в най-стария футболен турнир в света – Купата на Англия, изхвърляйки Ливърпул след шокиращо 1:0. „Нямам думи, а обикновено обичам да говоря и знам какво искам да кажа“, заяви 42-годишният специалист, който пое поста от уволнения Уейн Рууни в средата на януари. „У мен бушуват емоции. Това безспорно е най-голямата победа в кариерата ми, но още по-голяма ще е да останем в лигата. Сега ще се прибера у дома, за да гледам запис на мача. Ще ям чипс и ще пия безалкохолно – скучно“, добави още роденият в босненския град Бихач треньор.

Дом

Неговият щастлив живот се преобръща, когато е на 9. Семейството му е принудено да бяга от войната в Босна. Успяват малко преди началото на тригодишната обсада на Бихач, продължила от 12 юни 1992-ра до 4-5 август 1995-а. „Трябваше да напуснем родното място на практика за една нощ, взимайки само неща, които можем да носим в ръцете си. Така започна нашето пътешествие, новият ни живот“, разказа Муслич пред „Гардиън“.

Мирон, по-малката му сестра Маринела и родителите им Камил и Мерсада бягат през Унгария с различни видове транспорт, за да стигнат до Австрия. „Тук е нашият втори дом“, с благодарност казва треньорът.

Не им е никак лесно, тъй като не знаят какво да очакват, стигайки в Инсбрук след 650 километра път. В началото обитават една стая в блок, населяван и от други бежанци от Босна, Хърватия, Сърбия и Турция. „Това беше най-евтиният вариант за покрив над главите. В стаята имаше легло, гардероб и мивка. Татко спеше на земята, за да е удобно на нас с мама и сестра ми. Споделяхме тоалетната и банята с непознати, не разполагахме с кухня. А аз бях свикнал на домашната храна на майка ми – яхнии, супи, питки. Обичах да пея под душа. Но всичко това беше невъзможно“.

Въпреки всички трудности семейството успява да намери своето място. „Борили сме се през целия си живот. Страданието е част от мен, накара ме да гледам с оптимизъм напред. Животът ме е изправял пред много сложни ситуации – много повече, отколкото съм имал на футболния терен. Защото какво толкова може да ти се случи там. Най-лошото е да загубиш или да завършиш при равен резултат“, казва в интервю за Би Би Си Муслич.

Келнер

„Това е и посланието, което отправям към играчите. А именно – животът е пълен с красиви изненади. Винаги има нещо, за което си заслужава да се бориш. За мен, сестра ми и семейството ми нищо не се случи лесно. Ние бяхме бежанци. И въпреки това никога не съм имал усещането, че нещо в живота ми липсва. Родителите ми се трудеха усърдно, за да ни осигурят нещата, от които имахме нужда“, разказва още специалистът, припомняйки си как баща му работил 30 години като келнер в ресторанти в Тирол. Майка му пък била чистачка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miron Muslic (@miron.muslic)

„Да, местихме се 13 или 14 пъти. Маринела и аз сменихме 10 или 11 училища. Живеехме като номади, тъй като работата на мама и татко беше сезонна. Затова и познавам истинския живот. Футболът е един балон, но играчите трябва да знаят каква привилегия е да попаднат в него. Не трябва да пилеят таланта си, защото животът е далеч по-труден от един мач. Моята история ме научи, че нищо не е невъзможно, ако наистина вярваш, ако си устремен и убеден, ако вършиш нещата със сърце“.

Сълзи

В Австрия Мирон играе футбол, но на аматьорско ниво. Неговият голям мерак е друг - да бъде треньор. Впечатлен е от Борусия (Дортмунд) на Юрген Клоп. „Изглеждаха така, сякаш постоянно играят с 13 души. Как беше възможно това“, спомня си и до днес въпросите, които си задавал по онова време Муслич. Самият той започва с малки стъпки в отбора на 10-годишните на Гмуден – град на час източно от Залцбург, за да стигне до първия си голям успех миналия сезон, когато класира Серкъл Брюж за Европа за първи път след 14 години и за 4 общо в историята.

Другите, оказали влияние върху неговото развитие, са Ралф Рагник, Рогер Шмит, Диего Симеоне и Оливер Глазнер. А също така и Арне Слот, срещу когото той се изправи и победи в мача за Купата на Англия.

„Докато растях, този сценарий изглеждаше толкова далечен, че чак невъзможен. Има моменти, в които ми се налага да разказвам за патилата си пред играчите. Правя го не за да видя как леят сълзи и ме съжаляват. Място за тъга няма, защото аз имам привилегията да имам за свой дом и Босна, и Австрия. Познавам хора, които никога не са напускали родината си и вероятно няма да го разберат“.

Книги

Бежанец още от малък, той е свикнал бързо да се приспособява. „Ето защо футболът е толкова универсален. Когато си на терена, не е важно кой си, как се казваш. Става въпрос просто за играта, където религията, националността нямат значение. Няма значение и дали майка ти е чистачка или адвокат, това не влияе по никакъв начин. Ето защо обичам тази красива игра. Това е магията на футбола. Като се обърна назад, виждам играчи от 13 националности в Серкъл Брюж (б.р. - включително и българина Димитър Велковски). Сега в Плимут имаме момчета от всички краища на света. И нещата се получават. Затова си представям, че светът би бил по-лесно място за живеене, ако беше футболна съблекалня“, заяви философски треньорът пред „Плимут Лайв“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Miron Muslic (@miron.muslic)

Заради всичко случило му се още като дете интересите на Муслич извън футбола са насочени към религията и геополитиката. Твърди, че е прочел над 150 книги по всякакви теми – от събитията в Югославия, през разпадането на СССР, до въстанието в Китай и историята на САЩ. Знае всичко за бившите американски президенти и по твърдение на „Гардиън“ се държи като истински политически лидер. Току-що завършил книгата на Тарик Али „Под сенките на нара“. „Става въпрос за испанската инквизиция“, казва Муслич и признава, че много му допада и „Ловецът на хвърчила“ на Халед Хосейни, която разказва за две млади момчета от Афганистан. „Искам да разбера защо светът мисли по определен начин, какво и защо се случва в Европа, Америка, Азия, Близкия изток, за да мога да си изясня и свържа нещата“.

Той пристигна в Англия сам, а съпругата му Енсада и децата Бенджамин, Лейла и Хамза останаха у дома в Австрия. Не иска да губи нито миг и действа със замах. Речта му пред играчите, когато за пръв път влезе в съблекалнята на Плимут, стана хит в социалните мрежи. За нея той твърди, че не е репетирана, а е дошла от сърцето. „Моето минало ме е формирало като човек. Няма как да съм един на терена, а друг извън него. Не мисля за случилото се всеки ден, но то ми дава посока в живота. Да, то е в душата ми, никога няма за го забравя“, заяви той, сочейки гърдите си.

Заб. По материали от английския печат