Е дин от шефовете на футболното съдийство в Германия Кнут Кирхер заяви, че е благосклонен към въвеждането на т.нар Видеоподпомагаща система (Video Support system/VSS), която се активира от протести на треньорите.
Въпросната технология беше тествана от Световната федерация по футбол (ФИФА) на последното първенство за девойки до 20 години и също така ще бъде използвана в третото ниво на футбола в Италия – серия С.
Същността на VSS е, че реферите могат да правят проверка на монитори край терена (on field review) на ситуации, които смятат за спорни, без да има техен колега в кабинка и без използването на системата за видеопомощ (ВАР).
Отделно от това, всеки треньор има право да поиска определен брой ситуации да бъдат преразгледани, ако е видял съдийска грешка.
"Като съдии ние сме отворени за всичко, което е полезно за футбола. И бих могъл да си представя, че видеоподдръжката би била добра за футбола“, заяви Кирхер пред телевизионната компания ARD.
"Отворени сме към темата, ако клубовете – сами или в кооперация с Футболната лига решат, че искат тази или друга система за по-справедлива игра”, допълни още Кирхер, чиято официална позиция е управляващ директор на организацията на съдиите в Германия.
ВАР е подложена на сериозни критики заради прекалено честото използване, което на първо място накъсва играта, а и изнервя играчи, треньори и зрители с бавното взимане на решенията.
Самият Кирхер също се съгласи, че въпросната технология по-скоро е "твърде подробна и детективска", освен това изказа мнение, че често ВАР "няма място в сивите зони от играта". "Сиви зони" се наричат тези отсъждания, които нямат еднозначно решение и всеки рефер или дори футболен привърженик ги тълкува според своето разбиране за твърда, груба или непозволена игра.
VSS в момента се разглежда като алтернатива за по-ниските дивизии на футбола, тъй като е по-евтин вариант и без клубовете да плащат такси и за ВАР-арбитри. Някои фенове обаче призовават да се въведе и на професионално ниво.
"Tози модел има предимство, че е ясно структуриран. Например харесва ми, че се прибягва до видеодоказателства, само когато е необходимо. Това го прави ясен и разбираем за публиката на стадиона. А и съдията отново става решаващата фигура, защото няма друг човек зад монитора", коментира Йост Петер, председател на сдружението на фенклубовете на отборите от Бундеслигата "Нашата трибуна".