Т ова е една шеметна история на трима българи, които създават наша волейболна академия в САЩ и в момента жънат неподозирани успехи, а „Лъвовете“ ни превземат Чикаго.
„Няма отбор, който да е от нашия ранг - толкова малък и да постига такива успехи. Историята ни е като на Пепеляшка. Подценяваха ни, но изведнъж се появихме и започнахме да бием. Победихме дори калифорнийски отбори със страхотни визитки“, разказва пред „Телеграф“ Боян Петев. Той заедно със Симеон Младенов и Стоян Славов създават Българската волейболна академия, като и тримата са в борда на директорите на неправителствената организация с идеална цел.
Идеята
Идеята да се създаде академията хрумва на спортистите и те я осъществяват на 4 октомври 2019 г. „И тримата сме се занимавали с волейбол. Аз и Симеон сме играли и в България. В САЩ сме работили в различни спортни организации. Решихме да започнем, след като едно от неделните училища в Чикаго си купи собствена сграда с физкултурен салон. Видяхме мястото и питахме дали може да започнем академия по волейбол“, спомня си Боян.
Първо започват със смесени групи деца и с тренировки веднъж седмично. „Беше малко като занималня, едно сладко, родителите вътре гледат, а ние ги учихме на А и Б. С времето започнаха да идват още деца. През 2020 г. направихме лятна програма на трева, имахме и кондиционни треньори, и такива по лека атлетика. Стана добра спортна програма, която привлече над 60 деца от българската общност“, разказва Петев.
През есента на същата година успяват да обособят отбори – момчета до 16 г., до 14 г. и момичета до 16 и до 12 г. Тогава се появили първите наченки, че могат да отидат на състезание.
Децата истински се забавляват в тренировките.
Състезанията
„Първите състезания дойдоха декември 2021 г. Първият сезон приключи без кой знае колко успехи, но беше добро начало“, разказва треньорът. Следващият сезон децата успяват да се качат още по-нагоре в класацията, но най-силният сезон е тази година. „Имаме 3 отбора, които са в най-силното ниво. В единия са момчетата до 12 г. Те са втори. Другите два отбора са до 14-годишна възраст. Едните са в топ 3 вече, като се конкурираха със 70 отбора. Вторият отбор преди две седмици проби в топ 10“, гордее се Петев.
Личното предизвикателство пред нашенците е да докажат, че „българска работа означава качествена работа“.
Известните
На въпрос има ли Българската волейболна академия подкрепа от известни играчи от Чикаго Петев отговаря: „Имаме градация, не сме като фойерверк, който да победи един сезон и следващия да падне. Подкрепа сме получили от българи, които играят в САЩ. Радослав Парапунов, Александър Николов, те, като идват да играят в Чикаго, ние отиваме на техните мачове“. Само след броени дни - на 12 май – ще се проведе мач от професионалната лига в Америка за жени, на който ще участват една срещу друга две българки. Това са националната състезателка Емилия Димитрова, която играе в Мичиган. Тя ще се изправи срещу Христина Вучкова, която е от отбора на Небраска. Българските деца ще бъдат на първите редове, за да подкрепят сънародничките ни.
$300
Боян Петев, Симеон Младенов и Стоян Славов създават Българската волейболна академия, която набира скорост зад Океана.
Българската волейболна академия се издържа от такси от семействата на децата и от дарения. „Ние като НПО пресмятаме колко ще бъдат нашите разходи и по какъв модел ще подготвяме състезателите с брой тренировки и мачове. Знаем колко треньори ще са нужни, изчисляваме разходите за 10 месеца, след това разделяме. Получават се по 300 долара на месец на семейство. Със същите пари в другите клубове тренират по два пъти на седмица“, обяснява треньорът. Голямата разлика с останалите е, че тренировките на българчетата са по-дълги и някои от тях са безплатни. Заради шеметния успех на „Лъвовете“ ни през юли те отиват във Флорида, където ще играят на най-високото ниво.
Трудност
Най-голямата трудност пред академията е, че се казва „българска“. От няколко години обаче всички вече знаят за нашите деца и треньорите. „Изчерпахме ресурса на български таланти, всичко що е високо, талантливо и подскокливо, е при нас. Един родител ми каза: „Приятелю, ще се радвам да отворите проекта и към други националности, защото с българите е страхотно, но ако искаме 1 или 2 място, трябва да привлечем и американци“. Повечето хора вече ни знаят и казват: „Те са добри“, и клатят глава“, споделя Боян Петев. Той и колегите му поддържат добри взаимоотношения и с Българската волейболна федерация. „Любо Ганев знае за нас, имаме добра комуникация с БФВ. Харесва ни, че федерацията ни пита имаме ли състезатели с българско гражданство, които да видят. Миналата година дойде едно момче от Чикаго на лагер в Стара Загора, тази година също“, обяснява треньорът.
"Лъвовете" вече имат и успехи
Наставникът: Останах в Америка заради жена ми
„Завършвах магистратура в УНСС. Бях волейболен съдия и много исках да достигна международна категория, да съдийствам мачове на високо ниво – национални отбори, Шампионска лига. В България има няколко такива съдии и аз исках и да си подобря английския език. Дойдох в Америка през 2012 г. Изкарах 3 месеца, след това записах училище за английски и вече в края на учебната програма се запознах с жена ми. Тя живееше в САЩ вече от 11 години и също е българка, но е израснала тук. Така останах“, споделя Боян Петев.
Той е израснал в Смолян и е играл в местния отбор Родопа - Смолян между 2004 и 2007 г. След това отива студент в София, но заради контузия спира с активния волейбол. Става обаче съдия към Българската волейболна федерация. С жена му имат 5-годишна дъщеря, за която Боян се шегува, че е още твърде малка, за да я насочва към волейбола.
Полицаите ни им дариха 2000 долара
Българо-американската полицейска асоциация дари 2000 долара на детския отбор „Лъвовете“ от Българската волейболна академия. Дарението е за успешното им класиране в национално първенство на САЩ в Орландо, щата Флорида, през юли месец. “Лъвовете” за първи път достигат до финала на САЩ и го правят с малко помощ и ограничени средства. Те ще са отборът "Пепеляшка" на първенството в сравнение с големите отбори с множество корпоративни спонсори”, обясниха нашите полицаи.
Виктория Пенкова