0

15 спорта влизат в новоучредената Асоциация на българските спортни федерации, чието ръководство даде първата си официална пресконференция.

За председател е избран Иван Ценов, бивш заместник-министър на спорта и бивш изпълнителен вицепрезидент на БФБаскетбол.

"За първи път се събрахме на 19 ноември и обсъдихме какви са възможностите за създаване на такава организация. Всички представители на федерациите бяха единодушни, че има нужда от такава асоциация и тя ще бъде в помощ на българския спорт. Следващото събиране беше на 5 декември и направихме Учредително събрание, на което беше одобрен Устав на организацията, както и избран Управителен съвет, председател и двама заместник-председатели. Аз имам честа да бъда председател, а заместник-председатели са Весела Лечева и Слави Бинев", каза в началото Иван Ценов.

В Управителния съвет са още: Иван Колев (лека атлетика), Георги Аврамчев (плуване), Красимир Дунев (гимнастика), Володя Златев (бадминтон), Георги Бобев (вицепрезидент, ски), Андрей Петров (изпълнителен директор на БФC), Румен Стоилов (джудо), Тодор Гергов (конен спорт), Николай Бухалов (кану-каяк), Христо Маринов (борба), Илиана Раева (художествена гимнастика), Филип Виденов (баскетбол) и Росен Добрев (хандбал). 3 от въпросните федерации тази година отбелязаха своя 100-годишен юбилей – БФC, БФCки и БФЛА.

"Смятам, че богатия опит на всички в УС е гаранция, че асоциацията ще предлага верни решения на проблемите, които съществуват в спорта и с общи усилия ще успеем да променим доста неща. Идеята за създаването не е нито от вчера, нито от онзи ден, с някои от колегите още преди 10-15 години сме си говорили за нуждата от такава организация. Може би на този етап е малко закъсняла, но се надяваме, да не сме закъснели фатално", добави още Ценов.

"Причините за създаване на асоциацията - на първо място е огромният дисбаланс, който има в нагласите и очакванията на обществото към физическото възпитание и спорта като резултати и като постижения и размерът на средствата, които се отделят за финансирането му. Това страхотно много пречи на всички федерации да вършат както трябва работата си и това е една от причините да се обединим. Втората основна причина е, че институциите в България, които са отговорни за развитието на спорта - Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието, общинските ръководства, не че е слаба координацията между тях, а направо липсва координация и всеки си прави нещо в една посока, а не се работи с единна визия. Много хора, когато стане дума за финансиране на спорта, за това какво е нивото на спорта в България, те казват "няма държавна политика". Затова първото нещо, което ще трябва да се промени е тази координация между отделните институции. Ако всички гледаме в една посока, нещата ще се развиват много по-добре. Вратите на Асоциацията са отворени за други желаещи федерации. Асоциацията е аполитична и ние няма да позволим никоя политическа партия или парламентарни групи да се упражняват върху дейността на Асоциацията и да я използват за някакъв имидж", завърши Ценов.

Бившият министър на спорта и настоящ ръководител на федерацията по спортна стрелба Весела Лечева заяви, че най-после спортът е обединен.

"Искам да заявя своето удовлетворение, че най-после спортът може да бъде обединен в една обща организация. За съжаление, през последните години се чувстваше ясно липсата на такава организация, която да представлява интересите на българския спорт. Радвам се, че вече стигнахме до решението, че за да вървим напред, за да има ясна и системна политика в областта на спорта, трябва да имаме единен глас, който да изразява общото мнение на българската спортна общественост. Много е трудно за един министър сам да чертае пътя в спортната политика за следващите четири години. Затова е много важно в един такъв момент да имаш до себе си като партньор подобна спортна организация. Надявам се, че тази организация за в бъдеще ще бъде един успешен партньор на всеки един министър. Надявам се тази спортна организация да бъде единна до края по отношение на отстояване на дългогодишно отлагани проблеми, свързани най-вече със спортната инфраструктура и с инвестициите в треньорските кадри. До момента въпросите бяха решавани на парче. Спортът изисква предвидимост и системност", коментира Лечева.

Всички присъстващи на пресконференцията президенти на федерации се обединиха в мнението си за съществуващите проблеми на спорта.

"Ние в България взимаме решенията, само когато сме притиснати до стената. В момента сме притиснати до стената. Ако не се вземат много спешни мерки въпросите от сорта докога няма да има български имена в българските олимпийски медалисти ще стават все по-чести. Най-лошото е, че няма как да бъде решен проблемът от днес за вчера. Това е проблем, който ако искаме да го решим в следващите осем години, трябва да започнем от днес", каза президентът на БФ Таекуондо Слави Бинев.

"Аз също смятам, че тази Асоциация е малко закъсняла. Всички, които сте тук и президенти на федерации и медии, знаете огромните нужди, които има в спорта. Има нужда от отношение и уважение от институциите. За мен лично, уважението и отношението се касае само в едно нещо - финансиране, финансиране адекватно за българския спорт, за този социален феномен. Чувствам се безкрайно обидена за отношението към спорта. Ние започваме седма година, в която ще обикаляваме институциите, за да се молим за едно решение на залата, зала, в която няма как да се подготвят нормално и оптимално нашите гимнастички. Всички колеги имат проблеми от ниво финансиране и аз вярвам, че ние всички обединени в такава организация, която авторитетно да изисква от институциите спортът да получи това, което е заслужил. Няма по-големи посланици в света от българските спортисти. Спортът касае подрастващото, бъдещето поколение на България. Спортът не е само здраве, спортът е възпитание на едни устоичиви граждани на тази държава", заяви президентът на Българска федерация художествена гимнастика Илиана Раева.

"Във връзка с финансирането искам да подчертая, че за спорта не говорим за разходи, а само като инвестиция. Асоциацията я разглеждаме единствено като партньор на институциите в България, като те от наша страна ще очакват конкретни предложения чрез които с по-малко финансови средства за единица ще постигнем по-добър резултат. Средствата като инвестиция в спорта в България са крайно недостатъчни, така, че това също би била една от основните ни теми за в бъдеще", каза Иван Колев, президент на БФЛА. 

„Ние, всички членове, на асоциацията споделяме общи проблеми и общи тревоги за бъдещето на спорта в България. Всеки спорт има своята специфика. Любителите на спорта едва ли осъзнават, че зимните спортове се развиват в условията на една много специфична структура, която е крайно недостатъчна в България за развитието на тези спортове. В България инфраструктурата за зимни спортове е изцяло частна и ние трябва да взаимодействаме с частни субекти, с които да договаряме условията за работа, както на нашите клубове, така и на националните отбори. Ние изоставаме драстично в последните десетилетия като бюджет и инфраструктура от съседните нам държави, а да не говорим за развитите ски нации. Инвестициите, които трябва да се правят в нашите спортове са много сериозни на всяко ниво. Клубовете трябва да са обезпечени със съответните треньорски кадри и финансирани, което е много трудно, тъй като нашите спортове са свързани с един огромен туристически бранш, какъвто е зимната индустрия. Проблемите са много. Бих искал само да добавя два факта. Единият е свързан с финансирането на спорта в Европа и в България, което е 40 пъти по-малко у нас. Не знам дали знаете, но скоро излязоха официални данни, според които спортът дава по-голям Брутен вътрешен продукт в Европа, отколкото селското стопанство. Вие преценете какви са инвестициите от програмите и субсидиите за селското стопанство у нас и тези за спорт. Друг административен парадокс, наследен от сегашното ръководство на Министерството на спорта, което влага много усилия и помага, е че в зимните спортове и по-конкретно в нашата федерация все още не е включено в програмите за олимпийска подготовка за Игрите в Милано и Кортина д' Ампецо през 2026 година. Ето вече идва 2025-а и ние сме дискутирали с министерството бюджети. Ние се борим за 11 индивидуални квоти в четири различни спорта за зимната олимпиада, която е след по-малко от година и 2 месеца. Така, че тези малки факти говорят за голямата картина. Силно се надявам, че с помощта на тази асоциация спортът ще има един глас, който ще се чува там, където е необходимо и терминът "Спортът е държавна политика" ще бъде изпълнен с по-сериозно съдържание", коментира Георги Бобев, вицепрезидент на БФCки.

В близко бъдеще от асоциацията ще изготвят декларация, която ще бъде адресирана до всички институции в България.