0

З ападът не трябва да се опитва да "нормализира отношенията" с руския президент Владимир Путин след инвазията му в Украйна, каза в събота британският премиер Борис Джонсън, който нарече кризата "повратна точка за света".

„Има някои по света... които казват, че е по-добре да се примирим с тиранията... Смятам, че дълбоко грешат“, каза британският лидер на пролетната конференция на Консервативната партия в Блякпул, Северозападна Англия. „Да се опитаме да нормализираме отношенията с Путин след това, както направихме през 2014 г., би означавало да направим отново същата грешка и затова Путин трябва да се провали. "Това е повратна точка за света и е моментът на избора – на избора между свобода и потисничество", добави той.

Британската външна министърка Лиз Трус предупреди в събота, че мирните преговори за прекратяване на конфликта могат да бъдат "димна завеса" за по-опасни руски военни действия.

„Много съм скептична“, каза Трус в интервю пред вестник The Times. „Това, което видяхме, е опит да се създаде пространство за руснаците да се прегрупират. Тяхната инвазия не върви по план. "Страхувам се, че преговорите са още един опит за отклоняване и създаване на димна завеса. Не мисля, че все още сме на етап преговори", добави тя. Трус повтори коментарите на британското разузнаване, че Путин може да се обърне към "все по-екстремни действия", посочвайки извършените „вече ужасяващи зверства". 

Руският външен министър заяви, че САЩ възпират Киев да се съгласи с исканията на Русия. „Постоянно се усеща, че украинската делегация е държана за ръка, най-вероятно от американците, което не им позволява да се съгласят с исканията, които според мен са абсолютно минимални“, каза той, цитиран от руската агенция Интерфакс.
"Русия изгуби илюзиите си, че някога ще разчита на Запада, и никога няма да приеме световен ред, доминиран от САЩ", каза още Сергей Лавров в ефира на РТ, цитиран от Ройтерс.

Според Лавров САЩ се държат като „шериф, който се опитва да командва всички в салонния бар“.

Западните държави наложиха мащабни санкции на финансовия и корпоративния сектор на Русия в отговор на нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари, което потопи руската икономика в най-тежката криза след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., коментира Ройтерс.

Лавров, външен министър на президента Владимир Путин от 2004 г. насам, заяви, че реакцията на Запада на това, което Москва нарича "специална военна операция", е показала, че Западът е изцяло доминиран от Съединените щати и че Европейският съюз е до голяма степен безсилен.

"Ако е имало някаква илюзия, че един ден ще можем да разчитаме на нашите западни партньори, тази илюзия вече не съществува", заяви Лавров пред руската държавна телевизия на английски език. „Русия вече ще гледа на Изток“, допълни той