1

В един и същи ден два международни органа обвиниха Русия в извършване на военни престъпления и нарушаване на правата на човека в Украйна.

(Във видеото - Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Сергей Шойгу и Валерий Герасимов)

Във вторник Камарата за досъдебно производство на Международния наказателен съд (МНС) заяви, че е издала заповеди за арест на бившия руски министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на руската армия генерал Валерий Герасимов за "военно престъпление, изразяващо се в насочване на атаки срещу граждански обекти" в Украйна.

В същия ден Голямата камара на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) заяви, че Москва е извършила нарушения на правата на човека в Крим през десетилетието от началото на незаконната окупация на полуострова през февруари 2014 г.

Междувременно адвокат на международна група за правата на човека, в чийто доклад от този месец се описва как силите на Путин са прилагали тактика на гладуване по време на обсадата на южния град Мариупол през 2022 г., заяви пред Newsweek, че "храната и предметите, необходими за оцеляването, се използват като оръжие в целия конфликт" от Русия.

В изявлението си, публикувано във вторник, съдиите от Международния наказателен съд заявиха, че има основания да се смята, че заподозрените са отговорни за ракетните удари, нанесени по украинската електрическа инфраструктура "най-малко от 10 октомври 2022 г. до най-малко 9 март 2023 г."

От Newsweek уточняват, че са се свързали с Кремъл и руското министерство на отбраната за коментар на решенията на двата органа.

Съветът за сигурност на Русия, който Шойгу понастоящем оглавява, нарече заповедите за арест на Международния наказателен съд "горещ въздух", тъй като юрисдикцията на съда не обхваща Русия и е "част от хибридната война на Запада" срещу Русия.

Докладът на Международния наказателен съд критикува Шойгу и Герасимов, като ги обвинява в причиняване на случайни щети на цивилни граждани, увреждане на цивилни обекти и нехуманни действия.

Това са нарушения на Римския статут, с който е създаден съдът в Хага, който разчита на своите 124 членове да арестуват всекиго по заповед.

Това е последното обвинение във военни престъпления, свързано с Путин и неговото обкръжение. През март 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин във връзка с предполагаемото отвличане на деца от Украйна - твърдение, което Москва отхвърли.

Обсадата на Мариупол

Този месец групата Global Rights Compliance (GRC) публикува доклад, който според нея доказва, че руските сили са подложили на гладна обсада украинците в южния град Мариупол, продължила до 22 май 2024 г.

Въз основа на сателитни изображения, снимки, видеоклипове, публични изявления и цифрови данни групата стигна до заключението, че преди да превземат пристанищния град, руските сили са се насочили към вода, храна и медицински консумативи в рамките на целенасочена тактика на гладуване.

Тя установи, че 450 000 цивилни граждани са били подложени на нападения, като всички доставки на вода, електричество и газ са били прекъснати. Украинците са били принудени да пият от локви, акумулатори на радиатори и разтопен сняг, а пунктовете за раздаване на храна, медицинските заведения и хуманитарните коридори са били бомбардирани.

"Това, което е най-шокиращо, е, че констатациите показаха стратегията, която руските сили са прилагали при гладуването на цивилното население като средство за ускоряване на капитулацията на Мариупол", заяви Наоми Продо, адвокат от мобилния екип на GRC за гладуване.

"Нападенията срещу цивилното население, нападенията срещу цивилни обекти, нападенията срещу болници - някои от тях представляват нападения срещу обекти, необходими за оцеляването на цивилното население", казва тя пред Newsweek.

Тя каза, че такива тактики са били използвани при други обсади от проруски сили преди Мариупол, например в Алепо, където Москва се намеси в сирийската гражданска война, "така че е имало предишни случаи на такива тактики преди Мариупол".

"Има сериозни индикации, че руските и проруските сили са използвали подобни тактики на обсада и глад в североизточните райони приблизително по същото време, когато е била обсадата на Мариупол", каза тя.

"Това показва, че това е тактика, която редовно се използва и прилага срещу украинското цивилно население.", допълва тя. 

"Храната и предметите, необходими за оцеляването, се използват като оръжие в целия конфликт отвъд тактиката на обсада", добави тя.

Във вторник Голямата камара на Европейски съд по правата на човека (ЕСПЧ) заяви, че от 2014 г., когато Путин завзе Крим, Русия е извършила нарушения на правата на човека на полуострова, включително малтретиране на украински войници, лица от украински етнически произход, журналисти и членове на тюркското малцинство кримски татари.

След пълномащабното си нахлуване през 2022 г. Русия беше изключена от Съвета на Европа, част от който е ЕСПЧ, а решението на съда беше приветствано от украинското външно министерство, което го нарече "решаващ етап".

Продо заяви, че подобно на геноцида, престъплението глад изисква конкретно намерение за нападение на обекти, необходими за оцеляването на цивилното население, и конкретно намерение за гладуване на това население, "което е по-висока летва".

"Според този стандарт, ако руските или проруските сили са знаели, че в обичайния ход на събитията цивилното население ще гладува, това се квалифицира като умисъл", каза тя.

"Никога не е имало съдебно преследване за военно престъпление гладуване пред международните съдилища", каза тя, "това е подценявано престъпление и е трудно да се докаже".

*Източник: Vesti.bg