0

Г орещите вълни и горските пожари ще стават по-чести, по-интензивни и по-продължителни под въздействието на климатичните промени, влошавайки качеството на въздуха и човешкото здраве, съобщи Франс прес, позовавайки се на доклад на ООН, предаде БТА.

Според доклада, изготвен от Световната метеорологична организация (СМО), взаимно подсилващата се динамика между замърсяването и глобалното затопляне ще доведе до "климатичен контраудар", от който ще пострадат стотици милиони хора.

Годишният бюлетин на СМО за качеството на въздуха и климата се фокусира по-конкретно върху въздействието на дима от горските пожари през 2021 г. Тогава, както и през 2020 г., горещините и сушата са засилили разпространението на горските пожари в западната част на Северна Америка и Сибир, което е довело до значително увеличение на нивата на вредните за здравето фини прахови частици (PM 2.5).

"Според прогнозите, дори ако емисиите са ниски, глобалното затопляне ще доведе до увеличаване на горските пожари и замърсяването на въздуха, което те причиняват", обяснява генералният секретар на СМО Петери Таалас.

В направеното от Таалас изявление се посочва, че това явление ще има въздействие не само върху човешкото здраве, но и върху екосистемите, тъй като атмосферните замърсители се отлагат на земната повърхност.

"Наблюдавахме процеса по време на горещите вълни, които засегнаха Европа и Китай тази година, когато стабилните атмосферни условия, силното слънце и слабите ветрове благоприятстваха високите нива на замърсяване", казва генералният секретар на СМО.

Наблюденията в глобален мащаб показват, че в общата годишна площ на опожарените терени се наблюдава тенденция към намаляване през последните две десетилетия. Това се дължи на намаляването на броя на пожарите в саваните и прериите.

Въпреки това в континентален мащаб в някои региони се наблюдава тенденция към нарастване, по-специално в райони в западната част на Северна Америка, Амазония и Австралия.

Интензивните горски пожари са довели до необичайно високи концентрации на фини прахови частици в Сибир, Канада и западната част на САЩ през юли и август 2021 г. Според СМО в Източен Сибир тези концентрации са достигнали нива, които "не са били наблюдавани досега", главно заради особено високите температури и засушаването на почвите.

Колкото до случващото се през тази година, то е "предвкусване на онова, което ни очаква в бъдеще", тъй като според Таалас предстои по-нататъшно увеличаване на честотата, интензивността и продължителността на горещите вълни".

Това може допълнително да влоши качеството на въздуха под въздействието на явление, наречено "климатичен контраудар" - термин, обозначаващ усилващия ефект от изменението на климата върху производството на приземен озон за сметка на въздуха, който дишаме. 

Според прогнозите регионите, където това явление ще бъде най-осезаемо - предимно в Азия, са дом на около една четвърт от населението на планетата, обясни пред репортери главният учен на СМО Лоренцо Лабрадор.

Това означава, че изменението на климата, засилвайки епизодите на замърсяване с приземен озон, може да навреди на здравето на стотици милиони хора.

Според оценките на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени (IPCC) вероятността от катастрофални горски пожари (като тези, наблюдавани в централната част на Чили през 2017 г., в Австралия през 2019 г. и в западната част на САЩ през 2020 г. и 2021 г.) се очаква да се увеличи с между 40 и 60 процента до края на века при високи емисии и с между 30 и 50 процента при ниски.