Д оставките на оръжия за Украйна от страна на НАТО може да се смятат за участие в конфликта, тъй като алиансът не получава пари за това. С тези думи президентът на Русия Владимир Путин размаха пръст в интервю за предаването "Москва. Кремъл. Путин" на руската държавна телевизия "Россия-1".
"А това означава, че Западът става съучастник в престъпленията на Киев", ревна като родопска мечка Путин, цитиран от руските медии, година, след като предприе безпрецедентна инвазия срещу Украйна.
Те доставят на Украйна оръжие на стойност десетки милиарди долари
И именно това е смисълът на участието. Защо? Защото това не е просто военно-техническо сътрудничество, те не получават пари за това. Не получават пари", продължи да ридае Путин.
И продължи с познатите вече мантри и опорки на Кремъл. Така "тези оръжия от една страна се предават, което говори в известен смисъл, макар и косвено, все пак за съучастие в тези престъпления, извършени от режима в Киев, включително обстрелването на жилищни квартали в Новорусия и Донецк", каза руският президент, предаде БТА.
"В днешните условия, когато всички водещи страни членки на НАТО обявиха като своя главна цел да ни нанесат стратегическо поражение, за да накарат народа ни да страда, както казват те - как можем в тези условия да не отчитаме техните ядрени потенциали", продължи Путин. И подчерта, че формално НАТО не се явява страна в договора за контрол на ядрените оръжия "Нов СТАРТ", който е подписан между Москва и Вашингтон. "И сега Северноатлантическият алианс "по нареждане на американците" изяви желанието си да участва в "Нов СТАРТ", добави Путин.
В отговор на въпрос дали Русия смята за необходимо да се отчитат по-нататък в договора също и ядрените арсенали на Великобритания и Франция, той отговори: "Ами, разбира се".
"В края на краищата, навремето ги оставихме встрани от преговорите, с оглед на освобождаване от отговорност, както и заради това, че НАТО се обяви за почти демилитаризирана организация", обясни той.
Руският президент припомни твърденията, че Северноатлантическият алианс е "преди всичко политическа организация, а не военен блок".
"Как да не е военен? Можем да видим какво се случва. Ето защо сме принудени да се върнем към обсъждане на тази тема от нейната сърцевина", каза руският лидер.
Ако на Запада се удаде възможност да разбие Руската федерация и да установи контрол над остатъците от нея, руският народ може и да не се запази
стигна още по-далеч в абстракциите си руският държавен глава.
"Ако тръгнем по този път, мисля, че съдбите на много народи в Русия, и преди всичко, разбира се, на руския народ, могат да се променят драстично, просто драстично. Дори не знам дали може да се запази такъв етнос като руския народ в този вид, в който съществува днес. Така че ще има някакви московчани, уралци и други", добави той, всявайки умишлено страх у своите от намеренията на Запада относно Русия.