1

„Имам му доверие, той е солиден мъж“. „Вярвам му, защото досега не ме е разочаровал, изпълнил е всичките си обещания“.

Първото сподели Арачели от Перу, работи в поща във Флорида. Второто мнение е на Мирослав Йотов, професор по математика в един от местните университети.

Това са двете страни на пъстроцветното политическо ветрило от американци от всевъзможни раси, класи, професии и вероизповедания, които дадоха на Доналд Тръмп втория мандат като президент на САЩ. Ключовата дума тук е доверие – парадоксално за човек, който цял живот трупа големи пари с всевъзможни бизнес трикове. И който в момента има криминална присъда за измама.

ДОНАЛД ТРЪМП: Това е най-невероятната политическа победа! (СНИМКИ И ВИДЕО)

Като всеки успял предприемач Доналд Тръмп продава добре илюзии и чудеса. Той вкара шоуто в американската политика преди двайсетина години, когато, току-що тръгнал към политиката, направи собствено бизнес риалити, в което бе главно действащо лице – „Стажантът“. Оттогава обаче изтече много вода, а риалитито в истинския живот на Америка тече на пълни обороти.

Какво донесе победата на Тръмп във Флорида?

Чудесата

И ето, в последния му епизод от тази седмица се случиха най-различни чудеса.

Низвергнат на дъното след щурма на Капитолия от 6 януари 2021 г. - невиждано нещо в историята на Америка, Тръмп се отърси от пепелта и не само възстанови доверието към себе си, но го разшири значително и успя да спечели отново Белия дом.

ДВА ДНИ СЛЕД ИЗБОРИТЕ: Тръмп с първо назначение!

Погнат от правосъдието по всякакви теми - от принудителен секс до данъчни измами и злоупотреба с националната сигурност, той стана първият президент на САЩ, получил криминална присъда. Това само увеличи популярността му.

Импийчван два пъти, докато бе държавен глава, Тръмп не се трогна много-много и продължи. Сега, когато го избраха за втори път, като прескочи един мандат от четири години – също нещо изумително – той изпревари стария си съперник Байдън и към момента е най-старият кандидат за президент на САЩ - на цели 77 години.

Чудо стана и с прогнозите – Доналд спечели вота още в изборната нощ, напук на очакванията, че гласовете до последно ще са на кантар.

Кампанията

Начинът, по който той говори с американците, очевидно е нещо уникално за политическия живот тук, а може би и по целия свят. Кампанията му за Белия дом бе изцяло различна от традиционните, на каквато бяха заложили и демократите.

Доналд Тръмп и хората зад него не търсят комуникация с определени социални сегменти – по възраст, занимание или раса. Възприет бе добилият популярност социологически модел „персона“. Това означава създаване на прототип на традиционния избирател за даден кандидат, който събира в себе си определени черти, които пък се набелязват чрез интервюта със симпатизанти.

Така Тръмп насочи говоренето си към няколко „персони“, като основната му сигурна бе белият млад мъж – бачкатор. Чрез тези „личности“ той се фокусира и върху онези прототипи, които не са традиционни републикански избиратели и така ги завоюва. Затова победата му дойде не от историческия привърженик на консерваторите тук от миналото, а от съвсем различни американци - мъже и жени латиноси, чернокожи работници, дори цветнокожа градска интелигенция, която от повече от век е електорат на демократите.

За американците свят извън техния континент не съществува и затова избираха президент според обещанията за намаляване на инфлацията, спиране на тавана на дълга, спад на цените на горивата и храните, обуздаване на тълпите нелегални пришълци, премахване на федералната забрана за правене на аборт. Тъй като това е тяхната държава, ще оставим на тях да преценяват дали Доналд Тръмп в бъдеще ще им продаде тези чудеса - защото за да направи факт някои от обещанията си, наистина ще му трябва пръчка на фокусник.

Отвъд

За нас в Европа са твърде важни обаче екзотичните понякога идеи на Тръмп за външната политика на Америка, от която зависи в голяма степен състоянието на света.

Той е известен с това, че по време на предишния му мандат не се разпали нито една война. Макар и твърд в традиционните американски виждания - подкрепа за Израел, без отстъпки за Китай, винаги червен светофар за Русия - Тръмп не е войнолюбец. А и както стана ясно - добрият бизнесмен не обича да харчи много собствени пари. В момента те се изливат като водопад към войните по света. Затова и светът очаква как ще спази обещанието си „да спре войната в Украйна за един ден“ и какви фокуси ще приложи към Нетаняху, за да обуздае войнстващия му манталитет, който заплашва да разгори изцяло Близкия изток, а оттам и цялата планета.

Тук, в Америка, привържениците му вярват абсолютно, че той има капацитет да спре войната в Украйна заради личното си добро познанство с Путин. Това звучи наивно, но може чудодейно да сработи, имайки предвид постмодерната ни епоха, в която личните контакти между лидерите са не по-малко важни от традиционната дипломация.

Тръмп като матрьошка заедно с Путин и Си Дзипин в магазин за сувенири в Москва

 Тръмп като матрьошка заедно с Путин и Си Дзипин в магазин за сувенири в Москва
ЕПА/БГНЕС

Пари

Що се отнася до мигрантите, тук нещата наистина се движат по ръба на бръснача. Масовите депортации, които са обещани от новия стар президент, на основа на закон от 1792 г., който е използван три пъти – през 1812-а и по време на Първата и Втората световна война, ще струват буквално милиарди. Очакванията са, че много държавни служители ще се противопоставят, а от тях зависи в голяма степен успехът на начинанието.

Идеята на Доналд е да прехвърли въпроса в щатите, където няма административна опозиция от онези, които не желаят да се подчинят на тази идея. Тук не бива обаче да се пропуска фактът, че по време на президентстването на Байдън от САЩ са депортирани повече имигранти в сравнение с целия предишен мандат на Доналд Тръмп.

Той предложи нови мита от поне 10% върху повечето чуждестранни стоки, за да намали търговския дефицит. Вносът от Китай може да носи допълнително мито от 60%, каза той. Някои икономисти предупредиха, че подобни ходове могат да повишат цените за потребителите.

Не на последно, а на първо място може би ще излезе въпросът за отношенията с Китай. За Европа това звучи далечно, но всъщност не е така. Азия е мястото, от което зависи геополитиката в 21-ви век. По времето на Байдън отношенията между Вашингтон и Пекин стигнаха дъното, с акценти върху спорния Тайван, търговската война и нарастващото напрежение в Южнокитайско море.

Това е пряко свързано с Украйна, защото ако се насочат арсенали и милиарди долари към военни маньоври и дори сблъсък в този регион, пари за Киев няма откъде да се вземат повече. Китайците в момента са на изчакване, като не дават признаци да напрягат още повече ситуацията. Все пак те не са водили война от хиляди години. Тръмп надали ще им отстъпи по въпроса за митата и производството на електромобили за Америка например, но има достатъчно бизнес опит, за да търси възможности за облекчаване на отношенията.

Като вече действащ президент от януари догодина той надали ще бъде преследван повече и по четирите дела, водени срещу него. В САЩ няма формален имунитет, но е доказано, че държавен глава не подлежи на съдебни процеси заради върховенството на задълженията му начело на страната. Адвокатът на Тръмп Стив Садоу каза същото, попитан от съдията дали той все още може да бъде съден, ако бъде избран.

„Отговорът на това е, че вярвам, че съгласно клаузата за върховенството и неговите задължения като президент на Съединените щати този процес изобщо няма да се състои, докато той не напусне мандата си“, каза той.

Ще бъдат спрени и останалите искове, още повече че два от тях са свързани с времето, когато той бе за първи път президент и също е изпълнявал задълженията си.

Семейството

Роден на 14 юни 1946 г., той е 45-ият президент на САЩ от 2017 до 2021 г. Има бакалавърска степен по икономика от Университета на Пенсилвания. Първият му бизнес е с недвижими имоти. Конгломератът „Тръмп” изгражда и обновява небостъргачи, хотели, казина и голф игрища. От 2004 г. до 2015 г. е копродуцент и водещ на тв риалити формат.

Тръмп в Мар-а-Лаго през 1997 година

 Тръмп в Мар-а-Лаго през 1997 година
Screenshot/New Yorker

Тръмп бе първият президент на САЩ без предишен армейски или правителствен опит. Доналд има общо пет деца, внуци, като цялата му фамилия е привлечена в политиката му и в семейния бизнес.

От 80-те години на миналия век той е дал името си на десетки начинания за търговия на дребно – включително маркови линии облекло, одеколон, храна и мебели. В началото на 21-ви век неговият частен конгломерат - Trump Organisation, се състои от около 500 компании, участващи в широк спектър от бизнеси, включително хотели и курорти, жилищни имоти, стоки и развлечения и телевизия.

Доналд е четвъртото от пет деца на Фред Крист Тръмп, успешен предприемач на недвижими имоти, и Мери Маклауд. Започвайки в края на 20-те години на миналия век, Фред Тръмп построява стотици еднофамилни къщи в предградията на Ню Йорк, а от края на 40-те години - хиляди жилища, предимно в Бруклин, използвайки федерални гаранции за заеми. През 1954 г. Фред е разследван от Сената за злоупотреба с програмата за гарантиране на заеми чрез умишлено надценяване на разходите за строителните му проекти. Подобна манипулация направи и синът му съвсем неотдавна, като надцени стойността на собствените си имоти, за да пести от данъци.

Доналд пропуска казармата заради шипове, включва се в бащиния бизнес, за да стигне до 70-те и 80-те години на миналия век, когато инвестира в луксозни хотели и жилищни имоти в Манхатън и по-късно в Атлантик Сити. През 1983 г. отваря врати Trump Tower, офис, търговски и жилищен комплекс. 58-етажната сграда на 56-а улица и Пето авеню в крайна сметка става резиденцията на Тръмп в Манхатън и централата на организацията му.

Тръмп Тауър в Ню Йорк

 Тръмп Тауър в Ню Йорк

Други имоти в Манхатън включват жилищна кооперация Trump Plaza (1984 г.), луксозен комплекс от кооперации Trump Parc (1986 г.) и 19-етажен хотел Plaza (1988 г.), историческа забележителност, за която плаща повече от $400 милиона.

Той инвестира сериозно в бизнеса с казина в Атлантик Сити. През този период купува Мар-а-Лаго, имение със 118 стаи в Палм Бийч, Флорида, построено през 20-те години на миналия век от наследницата на зърнени храни Марджори Мериуедър Поуст; 282-футова яхта, тогава втората по големина в света, която кръщава Trump Princess, въздушна совалка от Източното крайбрежие - Trump Shuttle.

Жените

През 1977 г. Тръмп се жени за Ивана Зелничкова, чешки модел, от която има три деца – Доналд-младши, Иванка и Ерик – преди двойката да се разведе през 1992 г. Брачният им живот, както и бизнес делата на Тръмп, са храна за таблоидите в Ню Йорк през 80-те години.

С Ивана Тръмп през 1985 година

 С Ивана Тръмп през 1985 година
Gettyimages

Тръмп се развежда и се жени втори път за американската актриса Марла Мейпълс, която му ражда четвъртото дете – Тифани, през 1993 г. Бракът им приключва с развод през 1999 г. През 2005 г.

Тръмп се свързва със словенския модел Мелания Кнаус, а синът им Барън се ражда на следващата година. Мелания Тръмп стана втората родена в чужбина първа дама на Съединените щати след встъпването в длъжност на Тръмп като президент през 2017 г.

Тя е символ на елегантност и стил и бе почти изцяло отсъстваща от предизборната кампания през тази година.