Б ританците скоро може да започнат да дъвчат всякакъв вид насекоми, гъбички и меса, отглеждани в лаборатории, в опит да се справят с климатичната криза.
Обединеното кралство възнамерява да поведе пътя към „алтернативните меса“ като част от усилията за борба с нарастващото глобално население и по-голямото напрежение върху околната среда и веригите за производство на храни. Начело на движението е ново мултимилионно начинание, пише Daily Star.
Общо 15 милиона паунда бяха предоставени от агенцията за иновации на Обединеното кралство за новосформирания Национален алтернативен протеинов иновационен център в опит да преобърне националните хранителни тенденции в полза на алтернативни протеинови доставки, които изискват по-малко енергия за производство.
Thinktank Green Alliance се надява, че индустрията може да струва 6,8 милиарда паунда годишно и да създаде 25 000 работни места до 2035 г. „Надяваме се, че новата работа може да доведе до по-ясно разбиране какви ползи и възможни рискове наистина са свързани с консумацията на повече продукти, алтернативни на месото“, казват от НПО-то.
Професор Анвеша Сакар, специалист по храни, от университета в Лийдс и ръководител на проекта, каза: „Искаме да направим алтернативен протеин масов за една наистина устойчива планета. Надяваме, че проектът може да превърне Обединеното кралство в алтернативна протеинова „глобална суперсила".
Докато голяма част от изследванията може да разглеждат неща като мухи и различни видове гъби, лабораторно отгледаното месо остава една от най-интригуващите алтернативи.
Според списанието за консумация на храни Sentient, „култивираното месо се отглежда от животински клетки и макар да не е идентично с тъканите на живо животно, то е направено от същите материали и има почти същата структура. За всички намерения и цели лабораторно отгледаното месо наистина е месо“.