0

П равителството на Великобритания забрани т.нар. зомби медикамент ксилазин, който разяжда плътта, тъй като се опитва да се справи със смъртните случаи, причинени от наркотици, и да се пребори с престъпните банди.

НОВА ДРОГА ЗАЛИВА ПАЗАРА: Разяжда плътта на нарокоманите, губят ръце и крака

Висококачественото животинско успокоително, известно още като „транквилант“, често оставя продължително употребяващите го в състояние на безпомощност и с незаздравяващи кожни лезии.

Според Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство то все по-често се използва в комбинация с опиоиди като хероин, като следи от него са открити и в изпаренията на канабис.

През септември правителството на Великобритания обяви планове за забрана на ксилазина и 21 други опасни вещества, законодателството за което влезе в сила.

Другите забранени вещества включват нови разновидности на нитазените - силно пристрастяващи синтетични опиоиди, които могат да бъдат стотици пъти по-силни от хероина и лесно да доведат до свръхдоза.

По данни на правителството от юни 2023 г. насам в Обединеното кралство са регистрирани най-малко 400 смъртни случая, свързани с нитазени.

„Ние сме посветени на намаляването на злоупотребата с наркотици и вредите от тях чрез превенция и лечение, като същевременно действаме бързо, за да спрем престъпниците, които разпространяват тези вредни вещества“, заяви министърът на полицията Даяна Джонсън.

Законът на Обединеното кралство за злоупотреба с наркотици определя три отделни категории за „контролирани наркотици“, като наркотиците от клас А се считат за най-опасни и се наказват най-строго. 

Ксилазинът е класифициран като клас С, което означава, че за незаконно притежание може да се наложи присъда до две години затвор. Всеки, който е осъден за доставката му, е заплашен с до 14 години затвор.

Изследователи от Кралския колеж в Лондон заявиха, че транквилантът е „широко разпространен“ на пазара на нелегални наркотици.

Съединените щати също се борят с рязкото нарастване на употребата на опасния медикамент.

Смъртните случаи от свръхдоза с ксилазин там са се увеличили 30 пъти между 2018 и 2021 г.

*Източник: БГНЕС