0

П ървият случай на варианта Омикрон на коронавируса в Гърция е бил установен на остров Крит. Случаят е бил регистриран у гръцки гражданин, който се е завърнал от Южна Африка. "Потвърждаваме първия случай на заразен с варианта Омикрон в Гърция. Пациентът е гръцки гражданин и е пристигнал от Южна Африка. Намира на на остров Крит. Спазват се всички предписания на протокола за карантина. Мъжът е под карантина, а контактните с него са дали отрицателен резултат на теста", съобщи министърът за здравеопазването Танос Плеврис на пресконферецията днес, на която уточни мерките на новия закон за задължителна ваксинация на всички на възраст над 60 години. 

Пациентът е напълно ваксиниран и е със слаби симптоми, съобщават лекарите от университетската болница на в Крит. На летището, при пристигане в Гърция, първият му тест е бил отрицателен. Няколко дни по-късно той проявява симптоми и поради пристигането му от Южна Африка пробата е тествана и за варианта Омикрон. На извънреден брифиг председателят на Националната здравна служба Теоклис Заусис призова хората да не изпадат в паника. Според него здравните власти в Гърция са очаквали поява на вариант Омикрон, но все още няма достатъчно информация, за скоростта на предаването на вируса. Гърция постави временни ограничения за влизане в страната на лица, пристигащи от Южна Африка с изключение на гръцките граждани. Всички влизащи в страната се тестват на границата.

В Европа новият вариант е регистриран в Германия, Чехия, Италия и Великобритания. В Нидерландия 61 пътника дадоха положителен резултат за COVID след пристигане от Южна Африка, 13 от тях заразени с новия, по-заразен вариант на коронавируса Омикрон. Учените се опитват трескаво да установят какви са качествата на променения коронавирус - първоначалните данни показват, че се разпространява много по-бързо и е по-устойчив на познатите до момента лечения, в това число и на ваксините.

В България все още не е засечен новият вариант на коронавируса. Министър Стойчо Кацаров е разпоредил да се отпуснат допълнителни средства на Националният център по заразни и паразитни болести. Те се отпускат за секвенирането на повече проби за наличието новия вариант Омикрон на SARS-CoV-2, уточниха от МЗ. Допълнителният финансов ресурс ще позволи на НЦЗПБ да анализира пробите в България, тъй като практиката досега е те да се изпращат за секвениране в чужбина.