И лон Мъск, един от най-известните и богати хора на планетата и върл противник на облекчаване на имигрантските закони, е започнал кариерата си тъкмо с незаконно пребиваване в САЩ, разкри Washington Post.
Американският вестник в своя репортаж пише, че Мъск е пристигнал в Пало Алто, Калифорния, през 1995 г., за да учи в Станфордския университет, но така и не е завършил. Вместо това той основа софтуерната компания Zip2, която продава през 1999 г. за около 300 милиона долара.
Разрешително
Липсата на законно разрешение за работа поражда опасения тогава, когато Mohr Davidow Ventures инвестира 3 милиона долара в Zip2 със споразумение, което изисква Мъск и брат му Кимбъл да получат законно разрешение за работа в рамките на 45 дни. „Инвестиционната фирма не искаше да рискува бъдещето на компанията, ако нейните основатели бъдат депортирани“, обяснява тогавашният член на борда на Zip2 Дерек Прудиан.
В справка от 2005 г. Мъск признава, че е кандидатствал в Станфорд просто за да остане в САЩ, тъй като не е имал нито пари за следването си, нито законно пребиваване.
Според вестника решението му го е оставило без правно основание да остане в страната. Леон Фреско от правосъдното министерство посочва: „Не можете да напуснете училище, за да започнете бизнес“.
Хитрец
На чуждестранни студенти, записани в програми за дипломи в САЩ, може да бъде разрешено да работят на непълен работен ден и за ограничен период от време. Адам Коен, автор на The Academic Immigration Handbook и адвокат, специализиран в работни визи, каза, че Мъск може да получи разрешение за работа като студент, но това ще изисква от него да присъства на пълен курс на обучение в Станфорд.
Бивши сътрудници на Мъск в Zip2 отбелязват, че престоят му в страната не би бил разрешен, ако фактът беше разкрит. Мъск обаче изглежда омаловажава въпроса, тъй като през 2020 г. той заяви, че има „студентско разрешение за работа“, което не е потвърдено.
Неотдавнашните му изявления му срещу нелегалната имиграция предизвикват противоречия, като се има предвид, че той самият е незаконен такъв, пише изданието.