1

Ч овек си мисли, че в 21-ви век такива неща не стават, да не говорим, ако иде реч за образован, интелигентен  имлад човек.

Да, ама не, както казваше популярен наш хурналист.

На всичкото отгоре персоната, героиня на историята, е журналист.

Та се оказва най-мръсната жена на всички времена - не обича да се мие, да се къпе и да си мие зъбите, а вонята прикрива с дезодорант.

Британската журналистка и инфлуенсър Анабел Фенуик Елиът открито признава, че не обича да се къпе, не използва дезодорант и рядко си мие зъбите – и не вижда никакъв проблем в това.

Нейните откровени признания в TikTok станаха вирусни и неочаквано голям брой хора подкрепят нетрадиционния й подход към хигиената.

 „Ако чуете, че не използвам сапун, рядко сресвам косата си, често забравям да си измия зъбите и понякога не се къпя цяла седмица, вероятно ще си помислите, че съм бездомен, пристрастен или психически нестабилен човек.“, споделя тя, като добавя: "Но аз не съм нито едно от тези неща. Не се къпя всеки ден, само по личен избор. И ако си мислите, че съм някакво хипи, привърженик на алтернативни движения, грешите. Не вярвам в хомеопатията, хороскопите или идеологията на движението Extinction Rebellion. И не обичам къмпингуването."

Некъпаната журналистка казва още: "Съгласна съм обаче със съвета, издаден от френското правителство в началото на месеца – хората перат дрехи твърде често. Френската агенция за екологичен преход предизвика смут, като заяви, че хората трябва да носят дънки в продължение на един месец, тениски в продължение на пет дни и спортни дрехи в продължение на три дни, преди да ги хвърлят в пералнята. гол? Спестяване на вода, намаляване на замърсяването и удължаване на живота на дрехите.

Аз съм майка на двегодишно дете, работя от вкъщи и живея на село с куче, две котки и три кокошки. Не им пука как изглеждам, както и аз. Използвам дезодорант само когато ходя в супермаркета. Личната хигиена е на последно място в моя списък с приоритети.

Преди да имам дете, започнах да документирам "отвратителните" си навици в TikTok и само за седмица натрупах над половин милион гледания. Изненадващо, повечето от коментарите бяха подкрепящи, което означава, че може би не съм толкова странен, колкото си мислех."

В тези видеа (и нищо не се промени дори след като родих) признах, че живея сама, рядко се виждам с хора и затова не виждам нужда да се къпя.

Не харесвам усещането за вода върху мен – особено не през зимата. Не ми е удобно да се намокря, да мръзна, да се изсуша и след това отново да облека някаква вариация на същата комбинация: клин и мека тениска или пижама, ако се чувствам особено луксозно. Ако не се къпя всеки ден, дори не трябва да се преобличам – и това ме устройва.

Не сресвам косата си, просто я прибирам на кок, когато стане прекалено заплетена. Дезодорант не използвам, защото не виждам смисъл, освен ако не се срещам с някого. Като компромис, държа бутилка освежител за въздух долу, в случай че трябва да подпиша за пакет от пощальона - което е рядкост.

Може би несъзнателно съм се поддал на теориите, че постоянното мазане на телата ни с химикали не е добро за нас. И докато науката не доказва връзката между алуминия в дезодорантите и рака, ми се струва неестествено да блокирам потните си жлези всеки ден.

Ние сме единственият вид, който е толкова обсебен от премахването на естествената телесна миризма. Ветеринарите дори съветват да не се къпят домашни любимци твърде често, тъй като това нарушава баланса на кожата и естествените им мазнини.

И дори само допреди 200 години хората са се къпели рядко – само богатите са имали достъп до редовни бани. Душът става популярен едва през 19 век. Не казвам, че трябва да живеем като средновековни селяни, но мисля, че съвременната мания за хигиена е по-скоро продукт на маркетинга, отколкото реална нужда. Ние не живеем по-дълго и по-здравословно благодарение на сапуна и дезодоранта, а благодарение на чистата вода и съвременната медицина.

За разлика от душа, знам, че немиенето на зъбите не е добро решение. Но просто не обичам да ги мия веднага след ставане, защото тогава храната ми е ужасна. И не трябва да го правите веднага след ядене, защото така само размазвате храната по зъбите – така ми каза зъболекарката. Докато се сетя да ги измия, вече е време за следващото хранене. Така че веднъж на ден е максимумът.

Трябва да спомена, че не позволявам начинът ми на живот да притеснява другите. Когато живеех в Лондон и работех в офис, се къпах през повечето работни дни, използвах грим и поне малко сух шампоан. Когато съпругът ми е вкъщи (в момента работи в чужбина), мия зъбите си два пъти на ден и понасям вкуса на пастата. Но щом тя си тръгне, всичко се връща както си беше – четката за коса събира прах, душът остава самотен, а пералнята се чуди дали не й се сърдя. Не съм единственият, който мисли по този начин. Положителният отговор, който получих в TikTok, може да означава две неща – или алгоритъмът ме свързва със съмишленици, които са също толкова „разхвърляни“ като мен, или след пандемията много хора са се освободили от манията за ежедневно „облизване“. И знаете ли какво? Наистина се радвам за това."

Подчертавам, че не позволявам начинът ми на живот да притеснява другите. Когато живеех в Лондон и работех в офис, се къпах през повечето работни дни, използвах грим и поне малко сух шампоан. Когато съпругът ми е вкъщи (в момента работи в чужбина), мия зъбите си два пъти на ден и понасям вкуса на пастата.

Но щом той си тръгне, всичко се връща както си беше – четката за коса събира прах, душът остава самотен, а пералнята се чуди дали не й се сърдя.

Не съм единственият, който мисли по този начин.

Положителният отговор, който получих в TikTok, може да означава две неща – или алгоритъмът ме свързва със съмишленици, които са също толкова „разхвърляни“ като мен, или след пандемията много хора са се освободили от манията за ежедневно „облизване“.

И знаете ли какво? Наистина се радвам за това."

*Източник: Zena