Б рутален и провокативен, сериалът „Юношество“ превзе екраните по цял свят с темата си за насилието сред подрастващите.
Минисериалът на Netflix излезе миналата седмица и определено е фаворит както сред зрителите, така и сред критиците. Бързо се превърна в най-гледания за първото тримесечие, а BBC дори го обяви за сериал на годината още в нейното начало.
Вина
В сериала се разказва за 13-годишно момче, което убива с нож своя връстничка и това става ясно още в първия епизод.
Темата в „Юношество“ не се разисква за първи път в киното – нито в британското, нито в световното, но като че ли става все по-актуална в наши дни. Стивън Греам, който е от създателите на поредицата (заедно с Джак Торн), също и играе в нея ролята на бащата на момчето убиец. Обикновено му се дават поддържащи, но особено забележими роли (като в „Карибски пирати“, „Гепи“, „Венъм“, сериалите „Остри козирки“ и „Табу“). Тук той е главната движеща сила зад цялата идея.
Греъм коментира на гости в токшоу при тв водещия Джими Фалън: „За един месец прочетох за два подобни случая, които се извършват на тотално различни места в страната и това силно нарани сърцето ми. Казах си: „Ами ако всички имаме вина?“. Образователната система, обществото, възпитанието, правителството? И тогава реших да го повдигна като тема“.
Армия
Всеки един епизод е дълъг около един час и се развива в един-единствен дубъл – няма монтаж, няма „кътове“. Това само по себе си е доста сериозна задача. „Репетирахме със седмици, както с актьорите, така и с екипа“, разказва операторът на „Юношество“ Матю Луис. „Всичко трябваше да бъде изпипано до най-малкия детайл - зад филма стои цяла армия от хора, без които снимките просто нямаше да бъдат възможни“, споделя той в документално видео за направата на сериала. Първият епизод е за ареста на момчето, вторият – за ситуацията в училището, третият – за разговор между психолог и арестанта, а последният – за ефекта от случващото се върху семейството на извършителя. Младият актьор Оуен Купър за първи път застава пред камера и изпълнява задачата си брилянтно. Толкова добре, че вече го смятат за една от най-големите звезди в бранша, а той е само 15-годишен.
Оуен Купър играе 13-годишен убиец в първата си роля.
„Не искаме да вменяваме вина или да сочим с пръст. Тук въпросът не е „кой?“, а „защо?“, разказва за филма Стивън Греъм. Схема, която също отдавана е изпробвана в британското кино, като в класиката „Повелителят на мухите“ (1963) на Питър Брук по едноименния роман на Уилям Голдинг и предизвикала навремето широка обществена полемика.
Известният с комедийни роли Стивън Греъм сега поставя остра тема.
Пропаст
Социалният коментар, който сега Греъм иска да повдигне с „Юношество“ през 2025 г., определено е налице – резултатите са факт. Историята се опитва да ни накара да се замислим като общество и да осъзнаем, че това може да се случи на всеки един от нас. Семейните взаимоотношения отдавна са различни, „пропастта“ между родител и дете става все по-голяма, а когато връзката липсва – хора като Андрю Тейт ще възпитават младежите (името на кикбоксьора със скандални изказвания за необходимостта от насилие, особено срещу жените, е изрично споменато в епизод 2). Ценностите се променят, децата вече говорят на „различен език“ (както акцентират в сериала) и фактът, че детето ти е в стаята си, не означава, че когато застане пред екрана, не попада в един тотално различен и понякога неразбираем за нас свят. „Юношество“ се опитва да говори както за семейните проблеми, така и за тези на обществото, и дори решението да не е очевидно
