0

П овечето хора обичат да белят ябълките, преди да ги консумират. И изхвърлят обелките...Но вместо да отидат на боклука, с тези обелки можем да си направим чудесен домашен ябълков оцет. Имайте предвид, че този оцет е малко по-слабо киселинен от купешкия и затова не е подходящ за направа на туршии. Въпреки това може да го използвате за най-различни цели в кухнята. На първо място, уверете се, че съдовете, където ще протече ферментацията, са напълно чисти. Така нежелани бактерии няма да съсипят вашия домашен оцет. Най-добре е да използвате стъклени съдове от литър или литър и половина. Избягвайте да използвате хлорирана вода. Хлорът може да убие естествените микроорганизми, които правят ферментацията възможна. Ако обаче от чешмите в дома ви тече само хлорирана вода, ето какво можете да направите. На първо място – филтрирайте водата. Вторият метод е да напълните голяма купа с вода и да я оставите да престои през нощта. До сутринта хлорът ще се е изпарил достатъчно, за да бъде водата годна за направа на ябълков оцет.

Друг важен съвет е да не използвате метални съдове. Металът реагира зле с оцета и ще развали продукта. Най-добре е да използвате стъклени буркани. Захарта е много важна за целия процес на ферментация. Затова в никакъв случай не икономисвайте захарта. Тя е това, с което бактерията се храни. По свой избор можете да замените захарта с мед, но това доста ще забави ферментацията. Така че, ако използвате мед, трябва да предвидите още няколко седмици, за да стане продуктът готов. За какво можем да използваме домашния оцет? Домашния ябълков оцет има най-различни приложения. С него може да подправяте салати, да замените лимона, когато приготвяте домашна майонеза, да го използвате в различни рецепти за козметика и в почистващи препарати за домакинството.

Ето какво ви е необходимо за направата на домашен ябълков оцет от обелки:

  • Обелки от ябълки или сърцевината на плодовете;
  • Захар – една супена лъжица на една чаша вода;
  • Филтрирана/нехлорирана вода;
  • Голям стъклен буркан.

Начин на направа: Напълнете ¾ от буркана с обелки или сърцевината на плодовете. Разтворете захарта във водата почти напълно и изсипете върху обелките, докато водата ги покрие напълно. Оставете няколко свободни сантиметра до гърлото на буркана. Покрийте буркана с филтър за кафе и го оставете на топло, тъмно място за около две седмици. По желание, през няколко дни разбърквайте. Ако на повърхността се образува кафеникава или сивкава пяна, просто я премахнете.

ISTOCK

След изтичането на двете седмици, прецедете течността. На този етап ябълковият оцет има приятен мирис на ябълков сайдер, но все още му липсва желания по-остър вкус. Изхвърлете обелките от ябълки (или ги дайте на кокошките, ако имате такива) и оставете прецедената течност за още 2-4 седмици. Ще разберете, че ябълковият оцет е готов, когато придобие типичния за оцет мирис и вкус. Когато приключите с приготовлението му, го изсипете в бутилки със запушалка и го съхранявайте в хладилника.

Вместо да изхвърляме обелките, можем от тях да си направим оцет.

 Вместо да изхвърляме обелките, можем от тях да си направим оцет.
ISTOCK

Не е подходящ за туршии

Не забравяйте, че домашният ябълков оцет не е подходящ за консервиране. За направата на туршии е необходим оцет с киселинност над 5%. Тъй като не можем да проверим киселинността на домашно приготвения продукт, по-добре не го използвайте за консервиране. Друго нещо, което трябва да имате предвид е, че за направата на домашен ябълков оцет няма проблем да използвате и обелки от ябълки,  които са били натъртени. Избягвайте обаче загнили и развалени плодове. За да съберете достатъчно количество обелки, може да ги съхранявате във фризера. Ако имате възможност, използвайте обелки от био ябълки, за да избегнете всякакви пестициди или други видове химикали.