0

Г радинските ягоди са капризни, затова изискват добра грижа - от пролетта до есента. Само така ще се радвате на добра реколта.

Стопаните трябва да имат предвид, че през май растението започва да пуска т.нар. ластуни. Това обясни производителят Мария Митева, която отглежда ягоди в градината си от години.

„Те отнемат голяма част от хранителните вещества на растението. Затова, ако отглеждате ягоди за плодове, е добре да отстранявате мустачките редовно. Така те ще са едри, а реколтата богата“, обясни тя.

Узрели

Узрелите ягоди трябва редовно да се берат, а поливането да става, след като откъснете плодовете. Ако времето е много дъждовно, растенията трябва да се предпазят от гниене и плесен.

„За целта някои дори използват специални найлони още при саденето. Може да се използва няколко години. Те не позволяват поникване на плевелите и предпазват ягодите от гниене, както и от изпаряване на влагата от почвата“, обясни стопанката.

Не трябва да забравяте и да плевите градината си редовно. Само тогава ще ви дари с изобилие. Ако времето пък е сухо, трябва да поливате лехите редовно.

Сортове

В зависимост от региона ранните сортове ягоди започват да зреят през втората половина на май.

Ягодите, които се отглеждат в тунели, трябва пък да се проветряват, за да не се прегреят от пролетното слънце и да не се запарват от топлината.

“Затова всяка сутрин трябва оранжерията да се отваря, а вечер да се затваря. Това предпазва и от сланите, които обикновено продължават до към 10 май“, обясни още Мария Митева. Стопаните трябва да имат предвид, че ако нощните температури паднат под 1 градуса, ягодите могат да загинат.

Гъгрици

По време на цъфтеж ягодите могат да бъдат нападнати от гъгрици. Затова много стопани пръскат с чеснова настойка - 100 грама смлян чесън се смесва в малко количество вода, разбърква се добре и престоява 5 дни. Прецежда се и се пръска с разтвора. Друг народен трик е използването на йоден разтвор. За него е необходимо в 5 литра вода да добавите 1 чаена лъжичка йод.

„Ако пръскате с него обаче, не бива да го правите в горещо време и когато слънцето грее ярко“, каза още Мария Митева.

Охлюви

Друг вредител по ягодите, който може да нанесе щети върху плодовете, са голите охлюви. Ако в близост до плодните дръвчета сте засадили ягоди, има опасност да останете без реколта. Тези вредители нагризват листата на почти всички зеленчукови култури, картофите, цветята, но най-голям е апетитът им към ягодите.

“Не само ги унищожават, но и тогава ягодите започват да гният. За да избегнете това, не бива да допускате плевели в насажданията“, обясни Мария Митева.

В борбата срещу охлювите може да използвате суперфосфат на прах, който се поръсва върху почвата между растенията. Дозата е 20 г на квадратен метър. Това може да помогне на стопаните да опазят реколтата от ягоди. През юни те продължават да събират плодовете. Във втората половина на месеца започват и по-късните сортове да раждат. За да не гният плодовете, може да положите в почвата и стърготини.

Вируси обичат нежния плод

Трябва да имате предвид, че ягодите страдат много от вирусни заболявания. Затова трябва да внимавате какъв сорт избирате. Ако е по-чувствителен, добивът може да се намали значително и да няма плодове. Разсадът трябва да е здрав. Не взимайте разсад от случайни насаждения. Ако ягодите имат някакво заболяване, листата избледняват, набръчкват се и при някои се наблюдава пожълтяване и изтъняване. Ако растенията са заразени от някакъв вирус, проблемът се решава само с изкореняване.