О громна тиква бе показана от фермери на изложение в германския град Лудвигсбург, съобщи „Евронюз“.
Белгиецът Марио Вангеел грабна приза с тиква с тегло невероятните 1152 килограма – колкото тежи малка кола.
Марио не е за първи път на такова първенство. През 2019 година той става шампион на Белгия. Влиза в новините и през 2021 г., заемайки второто място след италианския фермер Стефано Кутрупи, чиято тиква чупи световния рекорд. Въпреки това Марио е изненадан от тазгодишното си постижение. „Надявах се да спечеля, да, но не вярвах, че ще го постигна“, споделя той.
Комбинация
50-годишният белгиец, чиято основна професия е тракторист, отдава успеха си на комбинация от фактори. „Имах добри семена, растението се разви добре, времето беше топло и аз наторявах добре“, посочва той. Марио обаче пази в пълна тайна с какво е подхранвал гигантската тиква. „Всеки производител си има своя комбинация, нещо, което всеки прави различно“, казва Марио.
Може да звучи като странно хоби, но в родния град на Марио – Кастерле, има клуб на производителите на гигантски тикви, в който членуват около 50 души. Това не е плод на случайност. Тиквите са част от културното наследство на Кастерле. На неговите жители дори е лепнато прозвището „любители на тиквите“.
„Местните са открили документи от 17-и век, които сочат, че понеже земята не била плодородна, на нея не можело да се отглеждат много култури. Тиквите обаче са се справяли добре с условията“, разказва съпругата на Марио. В началото тиквите били малки. Сегашните гиганти виреят на плодородна почва.
Напаст
Докато тиквата на Марио се развивала повече от добре, други негови съграждани нямали подобен късмет. Причината е, че трябвало да се справят с истинска напаст – охлювите, които заради влажното време били в голямо количество тази година. „Друг един производител също отгледа тиква над 1000 кг. Една седмица преди претеглянето й обаче един охлюв направил дупка в нея и така всичко приключило. Само след ден-два тя започнала да загнива и вече било невъзможно да се претегли“, разказва Марио. По думите му това е проблем, за който си струва да се помисли следващата година – как да предпазим парника от охлюви.