П рез повечето дни от следващия период до 1 септември агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, съобщават от Секция „Агрометеорология“ при НИМХ. Развитието на късните земеделски култури ще протича при температури, близки до климатичните норми за края на август, а в част от Западна, Централна България и Горнотракийската низина, където през изтеклия период паднаха валежи от порядъка на 30-50л/м2 - и при наличие на добри влагозапаси в 50 см почвен слой. Тези валежи закъсняха за част от пролетните култури, които вследствие задълбочилата се лятна суша приключиха преждевременно вегетацията си.
Плодове
Прогнозираните валежи до края на август ще се отразят благоприятно на късните овощни култури, при които ще протича интензивно нарастване на плодовете, на късните хибриди царевица, които са в начало на фаза млечна зрелост. През периода при средно късните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост. В края на август посевите със слънчоглед и във високите полета ще приключат развитието си.
Рискове
Очакваните валежи през следващия период на много места в полските райони ще възпрепятстват жътвата на слънчогледа и освобождаването на площите от по-ранните хибриди царевица. Метеорологичните условия в края на август и началото на септември ще повишат риска от развитие на късно кафяво гниене по плодовете на овошките, сиво гниене по гроздето, мани по късните зеленчукови култури.