Ш кембе чорба в джоба, мусака в малко пликче в другия, таратор в горното джобче на анорака. Също така килограм ароматни ягодки и пъпеши за междинна закуска в джоба на анцунга. Колкокто и невероятно да ви звучи, това вече е напълно възможно. И ако доскоро от тези екстри се ползваха космонавти и малцина избрани, които тръгваха да покоряват световните планински върхове, то след месец сетове от три степенно меню за един ден плюс две междинни закуски със сетове за седмица ще могат да се съберат в една раница.
Инсталации
Това и в България вече става възможно, защото най-сетне външна компания е спечелила търг и ще инвестира с мощности за производство на известните на българина космически храни и Николай Солаков, технолог на функционални храни в института. Това стана по време на изложението Агра 2023 в Пловдив миналата седмица. Оказва се, че всичко това е могло да се случи много по-рано, защото институтът е спечелил проект по ПРСР за да направи инвестицията, но заради Ковид пандемията се спират финансиранията за иновации и средствата се пренасочват за подпомагане на фермери.
Бедствия
Ако това не бе се случило, сега можехме да изпратим тонове храни, в малки пликчета, които издържат десет години на пострадалите в земетресението в Турция и Сирия, например, коментираха учените. Всъщност сега става дума за пилотен проект, който реално ще стартира след месец, тъй като в момента се монтират мощностите за сушене при минусови температури на храните. Те основно ще са предназначени за отиващите на военни мисии, но също така и за планинари, пътешественици. В никакъв случай няма да има пречка от тях да се ползва и всеки, който би искал да консервира по този начин храни. Досега големи поръчки трудно се изпълняваха, въпреки че имаше огромен интерес, защото ние не сме производствено предприятие, и не разполагаме с такива възможности. Сега ще сме малко по-облекчени, каза Солаков.
Таратор
Любопитно е да се научи, че храната, когато се изсуши ппо тази технология намалява обема си 20 пъти. По време на изложението учените представиха различни ястия в малки пакетчета. Сред тях бяха таратор, мусака, пиле къри, различни плодове, сирене. Може да се направи и шкембе чорба и т.н. не може мед, защото той задържа молекулата на водата и е невъзможно да бъде освободена. Всичко, което е много сладко също, както и водните плодове като диня, например.
Гъби
най-добре се лиофилизират всички месести плодове, като първенство държат ягодите и пъпешите. Круши, сливи, ябълки също. И понеже са много концентриран когато ги опиташ ароматът е в пъти по-силен. Вкусът е като на чипс, но нежен и без всякакви добавки. Особено подходящи за тази операция са гъбите, като манатарки, шийтаке и др.
Сготвени
Ако някой реши да си приготви за път такава храна, то е необходимо да си я сготви. Каквото ни доставят това щехси ядат, пошегува се Солаков. Ние нямаме кухня, и няма как да готвим, обясни той.
Пакетите издържа десет години
Храната, която консервират може да издържи до десег години в специалните опаковки. Освен че е лека като перце, тя е много полезна, защото запазва всичките си ценни витамини и минерали. Не се използват никакви консерванти. Ако има желаещи, могат да си консервират реколтата от плодове и зеленчуци по този начин. Но засега това е доста скъпо удоволствие, защото изсушаването на една партида струва към 500 лв. Ако държавата реши да инвестира, ще можем да направим по-големи обороти и така да производството да стане по-евтино. Един голям апарат струва около около милион и половина - два милиона евро, което практически става едно готово предприятие, обясниха учените. На фона на грандозните инвестиции, за които съобщават медиите, това е едно нищо. А по този начин можем да сме от полза на стотици хиляди хора, казаха те.
Свободни помещения
С такъв апарат и ние имаме свободни помещения, директно да се започне работа, не кой знае каква сума да се организира фонд работна заплата това може да стартира за не толкова голяма сума. Слушаме за десетки стотици милиони инвестиции по разни сектори, на фона на тях това е капка в морето. А това е действително добро решение за кризисни ситуации.
Освен това с промяната на климата в райони където се е произвеждала определена продукция, но вече или я няма или е по-малко, това е добър вариант хората, които са свикнали с такава храна да си набавят. Идеята може да стане повод за създаване на Фонд за справяне с кризисни ситуации.
Не само това 10 годишен срок на годност е прекалено добро предизвикателство за създаване на фонд за справяне с кризисни ситуации и е вариант за спасяване на човечеството с храна.
Фолио
За да се направи такава опаковка са необходими трислойно фолио, една доза за апарата в момента се равнява на 25 кг. храна. 500 лева са необходими за 25 кг лиофилизация. Важно е да има предвид, че много зависи каква е храната. Обемът може да един и същ, но килограмите да са различни. Ако е течна в храните се събира по-голямо количество, като една тава събира 2 литра, ако е течност, докато с плодовете освен че се режат на парчета, между тях трябва да има разстояние.
Светлана Трифоновска