Р егистрираните ниски минимални температури през изтеклия седемдневен период, на места в Северозападна България и високите котловинни полета до и под минус 13°С - минус 14°С (Видин, Кнежа, Драгоман, Казанлък), поставиха на изпитание студоустойчивостта на изостаналите в развитието си есенни посеви в условия без снежна покривка. Стойности от този порядък при по-продължително задържане са критични за зимуващите във фаза 2-3 лист зимни житни култури. В северозападните райони предстои обследване на посевите (агростанциите Бъзовец, Кнежа, Кюстендил, Казанлък) за евентуални повреди от измръзване според агрометеоролога Дукена Жолева.
Промяна
След краткотрайното повишение на температурите в средата на февруари през следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще претърпят промяна. През повечето дни от периода те ще се определят от температури под климатичните норми, които ще поддържат в покой есенните посеви. Прогнозираните минимални стойности са над критичните за зимуващите земеделски култури.
Слой
Очакваните валежи от дъжд и сняг ще повишат нивото на влагозапасите в 50 cm почвен слой. Вследствие поднормените валежи през януари и първата половина на февруари почвените влагозапаси в 100 cm слой в по-голямата част от страната са незадоволителни за сезона. Повишена вероятност за образуване на снежна покривка и подобрение на условията за зимуване на есенните посеви се прогнозира през втората половина от периода.