Т очно както нас кучетата ни може да страдат от някои алергии. Алергията е реакция, предизвикана от конкретен елемент – вътрешен или външен за тялото – разпознат като алерген.
Реакции
Сред всички кучета има някои често срещани алергични реакции, за които трябва да внимавате. Една от тях е към ухапвания от бълхи, при която кожата на кучето реагира по-силно от нормалното спрямо обикновените бълхи. Това може да се случи също и при комари и други паразити. Кучетата могат да страдат също и от алергии, подобни на тези при хората, и да развият реакция към фактори на околната среда като например полени или акари. Кучетата може да бъдат свръхчувствителни към определени съставки в храната, което впоследствие може да се превърне в алергия. Това включва хистамин, който се намира в определени видове протеини, в доматите и в спанака, както и хранителни вещества, съдържащи се в някои зърнени култури.
Действие
Някои от хранителните вещества, към които кучетата имат свръхчувствителност, може да се съдържат в някои кучешки храни, които след това причиняват нежелани реакции на кожата и тялото им. Най-честите симптоми са: промяна в поведението; то ще започне да се чеше много повече от нормалното или на определено място от тялото, или навсякъде. При преглед може да откриете, че то проявява симптоми, които бихте свързали с алергиите при човек – кожата му може да изглежда зачервена, да има люспи или да е суха на допир и да изглежда раздразнена. Когато отведете кучето си при ветеринарен лекар, за да установите причината за симптомите, ветеринарният лекар ще проведе серия от диагностични тестове, за да провери дали това е алергия, или е нещо, което може да се лекува по-лесно. Ако кучето ви има алергия, ветеринарният лекар ще ви посъветва за най-добрия начин на действие. Въпреки това можете да се погрижите да контролирате всяка свръхчувствителност, която то може да има, чрез диета и грижи.
Къпане
Храната им трябва да включва силно смилаем протеин от качествени източници, които не могат да причинят реакция. Тя трябва да включва също омега-3 и омега-6 киселини. Когато къпете кучето си, го правете внимателно и с кучешки шампоан или продукт със специална формула, който не отнема себума от кожата, тъй като този защитен мазен слой предпазва кожата срещу външни дразнители. Ако симптомите при вашето куче са тежки, ветеринарният лекар може да ви предпише и медикамент, който да ви помогне да се справите с тях, например медикаментозен шампоан, крем за силен сърбеж или противовъзпалително средство, което да помогне при подуване или сърбеж.
*Автор: д-р Евгени Евтимов