А спержите, официално известни като Asparagus officinalis, са членове на семейството на лилиите. Популярни са по целия свят и са изключително подходящи за нисковъглехидратни режими и кето диета. Те са с ниско съдържание на калории и са богати на витамини, минерали и антиоксиданти.
В днешната статия ще разкрием повече за употребата им и ползите за организма.
Популярност
Първите сведения за използването им за храна са открити още в Древен Египет. Впоследствие, след падането на Римската империя, те изчезват от Европа. И така до 11-и век, когато отново биват пренесени в нашите ширини. Днес аспержите се радват на широка популярност, особено в сферите на здравословното хранене, пише forlife.bg.
Има три вида: бели, зелени, лилави. Белите аспержи сe отглеждат в тъмна среда, под земята или добре покрити. Зелените се нуждаят от много слънчева светлина. Лилавите, подобно на зелените, растат над земята, но виреят единствено в Австралия и Нова Зеландия.
Медицина
Аспержи за здрав черен дроб. Предците ни добре са познавали лечебните свойства на аспержите. Те са ги използвали при много състояния. Най-обичайно е било да се използват като лекарство след ухапване от жилещи насекоми (пчели или оси).
Някои знахари и фармацевти обаче свободно ги прилагали и като средство срещу виене на свят и зъбобол. Те дотолкова вярвали в силата на аспержите, че ги препоръчвали дори и при сърдечни проблеми. Като наследство от това време аспержите се използват и като диуретик. Те имат прочистващо, стимулиращо бъбреците и разхлабително действие.
Освен това в днешно време е известно, че аспержите съдържат вещество на име триптофан. То е една от съставките, които отговарят за производството на серотонин – хормона на щастието.
Затова и се препоръчват като храна при депресивни състояния, високи нива на стрес и тъга.
Суперхрана
След като аспержите се завръщат в Европа, започва голямото им изучаване и включването им в менюто на модерния европеец. Истината е, че те са суперхрана и си заслужава да ги добавите в менюто си.
поле с аспержи
Богати на фибри, полезни за храносмилателното здраве. Една от най-големите ползи за организма от аспержите се крие във високото им съдържание на фибри. В ежедневието освен с балансирано меню много рядко си набавяме точните количества фибри, от които имаме нужда.
Диетичните фибри са от съществено значение за доброто храносмилателно здраве. 100 г аспержи съдържат около 1,8 грама фибри, което е 7% от дневните нужди на организма.
Проучванията показват, че диета с високо съдържание на фибри плодове и зеленчуци може да помогне за намаляване на риска от високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и диабет.
Аспержите са особено богати на неразтворими фибри, които поддържат редовния стомах.
Съдържат и малко количество разтворими фибри, които се разтварят в течност и образуват гелоподобно вещество в храносмилателния тракт. Разтворимите фибри са храна за полезните бактерии в червата като Bifidobacteria и Lactobacillus.
Увеличаването на броя на тези полезни бактерии играе роля в укрепването на имунната система и производството на основни хранителни вещества като витамини В12 и К2.
Яденето на аспержи като част от богатата на фибри диета е отличен начин да поддържате храносмилателната си система здрава. Те засищат лесно и съдържат изключително малко калории.
.
Ценни са и за здравето на отделителната система. Както споменахме, те имат диуретично и разхлабващо действие. Затова и можем смело да потвърдим, че когато става дума за детокс, е желателно да включим и аспержите.
Това важи с особена сила, ако задържате вода. Зеленчукът стимулира движението и отделянето на токсините.