М ощите на Свети евангелист апостол Матей са една от най-редките религиозни реликви в света. С нея обаче може да се похвали единственият храм в България - „Света Матрона Московска”, намиращ се в Пловдив. Tе попадат там като дар от митрополита на Саломина (Гърция) - Серафим. Той ги предостави на България за вечни времена и спасение на православните християни.
Мощите на Св. Матей от пловдивския храм.
Според легендата източникът на мощите е храм в древната област Лукания, Южна Италия, където те почивали от X век. Сега тялото на евангелиста се намира в близкото градче Салерно, където е погребано в храма „Сан Матео“ по времето на ломбардския принц Гисулф I. През последните 1000 години катедралата е опожарявана много пъти. Но въпреки това светите мощи на апостол Матей остават недокоснати от огъня.
Съмнения
Както при всяка религиозна реликва, и около мощите на евангелист Матей битуват доста съмнения относно тяхната автентичност. За да разсее съмненията, през 2014 г. папа Франциск нареди научно изследване на мощите.
Резултатите не бяха оповестени публично, но скоро след това папата потвърди, че реликвата е истинска... Така мощите на Свети Матей продължават да бъдат важен символ на християнската вяра и на наследството на един от дванадесетте апостоли. Въпреки че някои изследователи продължават да се съмняват в тяхната достоверност, почитането им всъщност е израз на преданост и благодарност към живота и делото на Свети Матей.
През Средновековието мощите са били използвани за полагане на клетви в църковни и граждански съдилища.
Празник
Като светец се празнува от Православната църква на 16 ноември, а от Римско-католическата църква на 21 септември.
Той е един от 12-те апостоли и автор на първото от четирите канонични Евангелия (Евангелие от Матей). Роден е в град Капернаум, Галилея, където е работил като събирач на данъци (митар) за властника на Галилея - Ирод Антипа. В св. Евангелие (Мат. 9:9; Марк. 2:14) се разказва, че Иисус Христос, след като изцерил парализирания, отишъл към Тивериадското езеро, недалеч от Капернаум. Той се спрял на онова място, където събирали данъци. Като видял там митаря Матей, казал му: „Върви след мене!“ Длъжността митар, или събирач на данъци, била в голямо презрение у юдеите, понеже митарят събирал данъци от божия народ за езическото римско правителство. Митарите освен това били твърде користолюбиви люде. Когато Йоан Кръстител проповядвал на човеците покаяние и митарите заедно с другите идвали при него да питат какво трябва да направят, за да получат царството небесно, Предтеча им казал: „Не взимайте повече от определеното!“ (Лука 3:12-13).
Не съди!
Не бива обаче никой човек да бъде съден или презиран заради своя произход, вяра, пол или професионално занимание. Така и Христос, имайки дарбата да вижда в душата на човека, видял, че презряният бирник Матей всъщност е достоен в очите на Бога да приеме истинското Му учение. И действително, Матей с радост чул думите на Спасителя, поканил Го у дома си, като поканил и някои свои познати. Иисус милостиво беседвал с тях. Гордите фарисеи започнали да осъждат Спасителя и казали на учениците Му: „Защо вашият Учител яде и пие с грешници!“ На това Спасителят казал: „Здравите нямат нужда от лекар, а болните. Дойдох да повикам към покаяние не праведни, а грешници“. (Мат. 9:9-13).
От това време Матей бил винаги с Христа в числото на Дванадесетте Негови ученици. Осем години след Кръстната смърт и възкресението на Спасителя Иисус Христос по просбата на апостолите Матей написал своето Евангелие. Именно той пръв описал събитията от земния живот на Божия син. Неговото повествование се отличава с необикновена простота и е понятно за всекиго. То предава подробно възвишеното божествено учение на Христа за блаженствата, за молитвата и пр.
Мъченик
След като стигнал чак до Индия, Св. евангелист Матей завършил живота си мъченически през 74 г. в град Мирмени, където поставил за епископ ученика си Платон. Неговите страдания и смърт били ознаменувани с много чудеса.
Обикновено иконите на св. Матей изобразяват до евангелиста ангелоподобен човек, изразявайки с това кротостта на неговия дух и чистотата на учението.
Св. Матей се смята за покровител на счетоводителите, данъчните служители и касиерите. Счита се също така за патрон на град Салерно, Италия, и на всички територии, разположени отвъд Северния полярен кръг - Архангелска област, Якутия, Камчатка, Чукотка и Магаданска област в Русия, на американския щат Аляска и на провинция Юкон в Канада.
Правил чудеса в Индия
За самия живот на Св. евангелист Матей са запазени малко сведения. Той бил брат на св. ап. Яков Алфеев и както други апостоли, проповядвал Христовото учение и ходил в много и далечни страни като Индия. Преданието разказва, че той отишъл при един див народ с лоши нрави и обичаи. Там му се явил Господ, дал му жезъл и му заповядал да го забие в земята, като обещал, че тоя жезъл ще принесе плодове, а от корена му ще протече чуден извор. Действително Матей, като събрал всички жители, посадил жезъла, който цъфнал и пред очите на изумения народ се покрил с чудни плодове. От корена му бликнал бистър извор. Всички се затичали към това дърво, пили вода и по внушение на апостола, приемали тук св. Кръщение, след което излизали от водата духовно обновени.
Любомир Старидолски