Н а 15 януари Светата ни църква чества паметта на двамата средновековни български светци - преподобните Гавриил Лесновски и Прохор Пшински.
Аскет
Преподобният Гавриил Лесновски, който заедно с Прохор Пшински и Иоаким Осоговски е един от тримата последователи на свети Иван Рилски, живял през XI-XII век. Родил се в село Осиче, Паланешко (днес Северна Македония). Произлизал от семейство на богати и благородни родители. Като пораснал, родителите му го сгодили за девица от добър род. Но той никак не желаел това, а по Божие благоволение умряла и годеницата му. Той получил от родителите си голямо богатство, отишъл в манастир и станал монах. После навлязъл в Лесновската планина (Северна Македония), близо до сегашния град Кратово, построил манастир и църква в името на свети архангел Михаил, събрал монаси, поставил им игумен и там оставил цялото си имущество. А самият той се уединил в планината, като се подвизавал там в безсънни бдения и денонощни молитви. И Бог в отговор на неговата вяра, любов и подвиг го удостоил с дара на чудотворната благодат.
Козите
Веднъж при него в неговото уединение попаднал случайно един козар, който го заварил на молитва. Той паднал пред нозете му и го молил да се помоли за козите му, които боледували и умирали, за здраве. Преподобният благословил вода и му поръчал с нея да поръси стадото си. Пастирът изпълнил това, стадото му оздравяло и той дошъл да благодари на преподобния. Така преживял отшелникът чудотворец на това място 30 години. После се завърнал в манастира и там починал на 15 януари.
Видение
Тялото му прекарало в земята други 30 години. След това той се явил три пъти на един руски монах Иосиф, който живеел в Средец (дн. София). След първото видение инокът си помислил да не би да е някаква дяволска измама.
Лесновският манастир днес е напълно обновен.
Но като се повторило и потретило, той се видял принуден да открие това видение на Софийския митрополит. Намерили, че е божествено откровение и отишли в Лесновския манастир, където открили гроба на светеца, извадили нетленните му мощи и ги поставили в църквата.
Чудеса
Много чудеса са ставали от прикосновението до тях: слепи проглеждали, сакати се изправяли, бесновати се излекували. Имало в Кратово един много богат арменец. Той имал само една дъщеря, ала дясната й ръка била суха. Довели я в манастира, поклонила се на светите мощи и в същия миг десницата й оздравяла. Също така при мощите се изцерило от нечист дух детето на един болярин.
Трапезица
Когато турците нахлули в Балканския полуостров и започнали да го завоюват, Българският патриарх пренесъл мощите на свети Гавриил Лесновски в църквата "Свети Апостоли" на Трапезица. Но след падането и на Търново в турска власт следите им се губят. Основаният от свети Гавриил манастир по-късно бил наречен на негово име и станал важно книжовно средище.
Пророчество
Преподобният Прохор Пшински е съвременник на Гаврил Лесновски. Той бил син на благочестиви родители из областта Овче поле в днешна Северна Македония. Според преданието младенецът бил подарен от Бога на бездетните си майка и татко заради техните молитви. Когато възмъжал, подобно на Гаврил Лесновски, родителите му настоявали да го оженят. Но той оставил всичко и се уединил в пустинната планина над река Пчиня, близо до сегашния град Враня в Сърбия. Там се заселил в една пещера, в която преживял 32 години.
В Пчинския манастир започва историята на Северна Македония.
Веднъж уплашена сърна прибягала при него, подгонена от ловец, който скоро се появил. Преподобният нарекъл ловеца по име и му предсказал, че скоро ще стане византийски император. И действително, подир някое време този човек се възцарил под името Роман Диоген (1067-1071 г.). Удивен от изпълнението на това предсказание, той открил нетленните мощи на вече покойния Прохор Пшински и на мястото на неговото подвижничество построил голям храм на името на светеца. Там били положени неговите свети мощи и се събрало монашеско братство. Преподобният Прохор Пшински починал на 14 септември 1067 г., но поради великия празник Въздвижение на светия кръст празнуването на паметта му е пренесено на 15 януари.
Манастир постави основите на Северна Македония
Основаният от император Роман Диоген манастир в памет и прослава на Прохор Пшински се намира само на 3 км от границата със Северна Македония и е свързан с нейната най-нова история. На 2 август 1944 г. в него се взема решението за създаването на „македонския език“. А когато на 2 август 1990 г. хора от тогавашната Съюзна република Македония се стичат в манастира за отбелязването на националния празник Илинден, те намират манастира блокиран от великосръбски паравоенни формирования, предвождани от Воислав Шешел, които нападат гражданите с тояги и електрически палки. Ранени са над 400 души, сред които и жени, деца и старци. Заради този инцидент в Македония избухват противосръбски настроения, довели в крайна сметка до отделянето й от Югославия на 17 ноември следващата година.
Константин Събчев